Lietuvos žmonių su negalia sąjunga

Lietuvos žmonių su negalia sąjunga logo

Slaugos priemonių kompensacija

sauskelnes

Nuo 2018 m. liepos 1d. Lietuvoje pasikeitė medicinos pagalbos priemonių kompensavimo tvarka. SAM Įsakymas Nr. V-700

Pacientams, kuriems yra diagnozuotas šlapimo nelaikymas ir nustatytas jo laipsnis (diagnozių pagal TLK – 10 – AM R32, N31, N39.3, N39.4,) arba diagnozuotas išmatų nelaikymas (R15):

 1. esant vidutiniam šlapimo nelaikymo laipsniui – asmenims, esant vidutiniam šlapimo nelaikymo laipsniui, – 60 vienetų įklotų, kurių sugeriamumas nuo 300 ml, dėl šlapimo nelaikymo.
 2. esant sunkiam šlapimo nelaikymo laipsniui – 45 vienetai sauskelnių arba 15 vienetų sauskelnių kartu su 60 įklotų, kurių sugeriamumas nuo 300 ml, ir 30 vienkartinių paklodžių, arba 30 vienetų sauskelnių kartu su 30 vienetų įklotų, kurių sugeriamumas nuo 300 ml, ir 15 vienetų vienkartinių paklodžių.
 3. per mėnesį esant išmatų nelaikymui, nelaikantiems išmatų (TLK-10-AM kodas R15) per mėnesį išrašoma 45 vienetai sauskelnių arba 15 vienetų sauskelnių kartu su 60 įklotų dėl išmatų nelaikymo ir 30 vienkartinių paklodžių, arba 30 vienetų sauskelnių kartu su 30 vienetų įklotų dėl išmatų nelaikymo ir 15 vienetų vienkartinių paklodžių.
 4. vaikams, kuriems iki 2005 m. liepos 1 d. nustatyta visiška negalia ir tokio sprendimo galiojimas nėra pasibaigęs, arba vaikams, kuriems po 2005 m. liepos 1 d. nustatytas sunkaus neįgalumo lygis, – 60 vienetų sauskelnių arba 60 vienetų įklotų, kurių sugeriamumas nuo 300 ml, arba 60 vienetų vienkartinių paklodžių, arba 30 vienetų sauskelnių ir 30 vienetų įklotų, kurių sugeriamumas nuo 300 ml, arba 30 vienetų sauskelnių ir 30 vienkartinių paklodžių, arba 30 vienetų įklotų, kurių sugeriamumas nuo 300 ml, ir 30 vienkartinių paklodžių;

Kaip gauti kompensuojamas priemones?

 • Pirmiausia turite kreiptis į bendrosios praktikos gydytoją (šeimos gydytoją), vidaus ligų ar vaikų ligų gydytoją.
 • Jis pagal savo kompetenciją įvertina paciento šlapimo arba išmatų nelaikymo sutrikimo rizikos veiksnius ir šlapimo nelaikymo laipsnį. Gydytojas įvertinęs jūsų būklę pagal savo patvirtintą sąrašą skirs valstybės kompensuojamą kiekį sauskelnių ir/ar įklotų ir/ar vienkartinių paklodžių. Pateikite gydytojui kompensuojamųjų vaistų pasą ir jis išrašys receptą medicinos pagalbos priemonėms gauti.
 • Medicinos pagalbos priemones, skirtas šlapimo/išmatų nelaikymui ar šlapimo susilaikymui gydyti pirma kartą gydytojui paskyrus (išrašius), vėliau turi teisę išrašyti pagal kompetenciją bendrosios praktikos slaugytojas, bendruomenės slaugytojas ar išplėstinės praktikos slaugytojas.
 • Vaistinėje pateikę gydytojo receptą (arba pagal išrašytą elektroninį receptą) ir sumokėję papildomą priemoką galėsite gauti valstybės kompensuojamą kiekį sauskelnių ir/ar įklotų ir/ar vienkartinių paklodžių, įklotų.

Kaip nustatoma kompensuojamų priemonių kaina?

Sauskelnės yra grupuojamos pagal du kriterijus: dydis ir sugeriamo skysčio kiekis. Įklotai grupuojami į 2 grupes: šlapimo nelaikymui ir išmatų nelaikymui, o vienkartinės paklodės yra grupuojami pagal dydį ir sugeriamo skysčio kiekį. Kiekvienoje grupėje pagal specialią formulę apskaičiuojama suma, kuri yra kompensuojama.

Kas yra priemoka?
Pagal egzistuojančią sistemą, valstybė kompensuoja sumą, kuri atitinka pigiausią medicinos pagalbos priemonę grupėje. Priemoka – dalis, kurią pacientas pats turi sumokėti įsigydamas vaistinėje sauskelnes, įklotus ar vienkartines paklodes.

Komentarai 94

 1. Rita

  Sveiki,
  dukrai 18 – ligos kodai M21.06, M24.56, M24.57, M41.56, Q05.30, Q65.89, E03.8, G82.0, G91.1, N31.9, N91.1 .Pagal kodus nepriklauso. Kodėl netobuli įstatymai?
  Ačiū

  • LZNS

   Kas jums sakė, kad nepriklauo? Jai priklauso sauskelnės pagal kodą Q05 (dėl galvos ar nugaros smegenų displazijos (Q05).
   13.1.3. asmenims, kuriems nustatytos šios ligos ir būklės: CNS ir nugaros smegenų sužalojimo padariniai (T90.5, T91.3) arba liekamieji kūdikių cerebrinio paralyžiaus (G80) reiškiniai, arba galvos ir nugaros smegenų kraujotakos sutrikimai (I61–64, I69, G95.1), arba išsėtinė sklerozė (G35), arba galvos ar nugaros smegenų displazijos (Q05), – 30 vienetų sauskelnių arba 30 vienetų įklotų, kurių sugeriamumas nuo 500 ml, arba 30 vienetų vienkartinių paklodžių (arba 15 vienetų sauskelnių ir 15 vienetų įklotų, kurių sugeriamumas nuo 500 ml, arba 15 vienetų sauskelnių ir 15 vienkartinių paklodžių, arba 15 vienetų įklotų, kurių sugeriamumas nuo 500 ml, ir 15 vienkartinių paklodžių), arba 36 vienetai įklotų, kurių sugeriamumas iki 500 ml;

 2. Liuba

  Sveiki. Anytai rudenį bus 90 metų. Nelaiko šlapimo daugiau, kaip metai. Šeimos gydytojas negali išrašyti sauskelnių, nes jai nustatyta tik globa. Tačiau anyta net nesuvokia, kad šlapimas teka visur . Spaudoje perskaičiau, kad šeimos gydytojas gali paskirti sauskelnes, tačiau gydytojas apie tai jokios informacijos neturi. Kur kreiptis?

  • LZNS

   Jeigu jūsų šeimos nariui yra nustatyta globa, tai greičiausiai jai priklauso ir slaugos tikslinės išmokos. Raštu kreipkitės į šeimos gydytoją, kad ji parengtų dokumentus į Neįgalumo darbingumo nustatymo tarnybą dokumentus dėl specialiųjų poreikių nustatymo. Nes greičiausiai be slaugos poreikio nustatymo nebus skiriamos sauskelnės.
   Iš jūsų laiško aišku, kad gydytojai nepakanka nei žinių nei kompetencijų gydyti jūsų šeimos narį. Tokiu atveju siūlome kreiptis į gydymo įstaigos administraciją arba keisti šeimos gydytoją. Būtų gerai, kad informuotumėte kokios tai įstaigos gydytojas, nes mes renkame tokią informaciją ir ketiname teikti Sveikatos apsaugos ministerijai. Kadangi gydytoja nežino įstatymų, tai prikabiname jums nuorodą, kur parašyta kokiais atvejais skiriamos sauskelnės: https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/TAR.9742998E727F/rzYQsibAnU

 3. Palma

  Laba diena mano mama 86m nelaiko slapino negerai buna ir su viduriais labai sunkiai eina ar jai priklauso pampersai ir kiek .Šeimos gydytoja liepė kreiptis pas urologa.Blogai ir su galva pati net valgyt nelabai sugeba pamirst ar jai nepriklauso kokia sauga.Kur kreiptis.

  • LZNS

   Urologas turėtų nustatyti ar yra šlapimo nelaikymas ir įrašyti ligos kodą į kortelę. Ar jai priklauso slauga negalime pasakyti, bet reikia prašyti, kad gydytoja parengtų dokumentus į NDNT nustatyti specialiuosius poreikius.

 4. Eugenijus

  Laba diena!
  Gal truputį ne į temą, bet tada gal patarsite kur reikėtų kreiptis…?
  Mano žmonai yra nustatytas nuolatinės slaugos poreikis. Šeimos gydytoja
  išrašydama nekompensuojamą receptą vaistams Torasemidum (Trifas 200 mg; Torasemide HEXAL 50 mg.), kurie pagal visas turimas informacijas yra „Kompensuojamų vaistų sąraše“ ir kurios ligoninės gydytojai nurodė vartoti, nerašo į Kompensuojamų vaistų knygelę ar elektroninį atitikmenį, aiškindama, kad žmonos turimų ligų sąraše nėra tos ligos, kuriai skirti tie vaistai.
  Taigi, vienoje vienur rašoma, kad turint slaugą kompensuojama 100 procentų bazinės kainos kompensuojamų vaistų, įrašytų į sąrašus, gydytoja gi mano kitaip.

  • LZNS

   Jeigu žmonos turimų ligų sąraše nėra tos ligos, kuriai skirti tie vaistai, tai gydytoja ir negali išrašyti tų vaistų nepriklausomai nuo to ar yra slauga ar ne. Jeigu jūsų žmonai reikalingi šie vaistai reiktų, tai reiktų, kad gydytoja pasakytų ką reiktų atlikti, kad ta liga atsirastų žmonos ligos istorijoje.

 5. Virginija

  Sveiki, norėjau pasiteirauti, ar žmogui po insulto (kairės pusės paralyžius) ir visiškai nepasikeliančio iš lovos, ar galima gauti kompensuojamų sauskelnių ir kitų priemonių slaugai, nors jis dar guli ligoninėje?

  • LZNS

   Ligoninės privalo pilnai aprūpinti visom priemonėm kol asmuo yra gydymo įstaigoje. Ar asmuo yra ką tik po insulto ir jam nėra nustatyti specialieji poreikiai? Jei nėra nustatyta slauga, tai per mėnesį, esant šlapimo (R32) arba išmatų (R15) nelaikymui asmenims, kuriems nustatytos šios ligos ir būklės: CNS ir nugaros smegenų sužalojimo padariniai (T90.5, T91.3) arba galvos ir nugaros smegenų kraujotakos sutrikimai (I61–64, I69, G95.1), arba galvos ar nugaros smegenų displazijos (Q05), – 30 vienetų sauskelnių arba 30 vienetų įklotų, kurių sugeriamumas nuo 500 ml, arba 30 vienetų vienkartinių paklodžių. Klauskite gydančio gydytojo ar gali išrašyti kompensuojamas priemones pagal aukščiau išvardintus ligos kodus.

 6. Laima Urnikiene

  Laba diena,
  Mano mamai yra nustatyta nuo 2013 metų nuolatinė slauga. Iki šiol jai buvo išrašoma 30 vienetų sauskelnių. Šiuo metu gydytojas nerašo kompensuojamų sauskelnių ir siunčia pas urologą nustatyti šlapimo nelaikymo lygį, nes neva taip reikalauja nuo liepos mėnesio išėjęs naujas sveikatos ministro įsakymas. Ar tikrai taip yra, nes mama yra gulinti.
  Ačiū.

 7. Laima

  Laba diena,
  Mano sūnui 24 metai, jam yra nustatytas nuolatinės slaugos poreikis nuo vaikystės. Kadangi jis tuštinasi ir šlapinasi tik į sauskelnes, jų mėnesiui gauna 45 vnt.. Ar tiesa, kad nuo šių metų liepos 1d. padidėjo, sauskelnių ar vienkartinių paklotų, kiekis mėnesiui. Ačiū.

  • LZNS

   Taip, padidėjo, jis priklauso nuo šlapimo lygio nelaikymo. kreipkitės į šeimos gydytoją, kad nustatytų lygį ir skirtų didesnį sauskelių skaičių.

 8. Ilona

  Sveiki.Močiutei yra 92 metai,1 grupes negalia,sauskelnes yra rašomos jau daugiau nei 10 metu.Ir kas čia per nauja tvarka,kad šeimos gydytoja daugiau neisrašo sauskelnių,o siunčia pas ginekologe nustatyti koks poreikis tu sauskelnių.Ar tai ne absurdas?Kas čia per naujienos? Ir kaip man dabar nuvežti ,nuvesti ir pasodinti visiška negalia turinčia močiute?
  O dar naujiena,nuėjus pas ginekologe pasikalbėti apie situacija ,nepriima bendra tvarka,o siūlo ateiti pas ja į privatu kabinetą.Ant kiek tai pažeidžia eilinio senelio orumą?

  • LZNS

   Nuo liepos mėnesio pasikeitė sauskelnių skyrimo tvarka, kolkas šeimos gydytojai negali nustatyti šlapimo nelaikymo lygio, bet artimiausiu metu ši situacija turi būti ištaisyta, nes keičiami teisės aktai.
   Jeigu jūsų gydytoja nepriima bendra tvarka, šlapimo nelaikymo lygį gali nustatyti ir kiti specialistai: gydytojai urologai, gydytojai geriatrai, gydytojai chirurgai, gydytojai neurologai.
   Kad nevežti asmens į gydymo įstaigą, šeimos gydytoją nukreipdama pas specialistą turi motyvuoti, kad asmuo negali atvykti į gydymo įstaigą dėl sveikatos būklės, bei surašyti, kad šlapimo nelaikymas stebimas daugiau kaip 10 metų.

 9. Eglė

  Sveiki. Gal žinote kokią dalį procentais sauskelnių kainos kompensuoja? Ir gal turite visą kompensuojamų sauskelnių vaikams sąrašą? Mačiau viena akim pas gydytoją, tai priemokos nežmoniškos. Po 8-10€, aš prekybos centre be kompensacijų pigiau ir kokybiškas nusiperku. Ten beveik vien Huggies firmos, o nuo jų labai alergizuoja. Lauksiu atsakymo, ačiū.

 10. Vilma

  Sveiki,ar priklauso kompencuojamos sauskelnes,pleistrai praguloms zmogui kuriam paskirta slauga,bet jis siuo metu guli ligonineje?Aciu

  • LZNS

   Priklauso nuo to ar jau asmeniui yra nustatytas šlapimo nelaikymo lygis. Ar šeimos gydytoja gali išrašyti receptą.

 11. Bronislava

  Bronė Sveiki. Mamai yra viaiska nehaiia senatvine demensija. Kiek sauskelniu priklauso.Raso tik 30

  • LZNS

   Nuo 2018 m. liepos 1d. Lietuvoje pasikeitė medicinos pagalbos priemonių kompensavimo tvarka.Pacientams, kuriems yra diagnozuotas šlapimo nelaikymas ir nustatytas jo laipsnis (diagnozių pagal TLK – 10 – AM R32, N31, N39.3, N39.4,):
   – esant vidutiniam šlapimo nelaikymo laipsniui – 60 vienetų įklotų per mėnesį (pacientas pasirenka pats įkloto sugeriamumą).
   – esant sunkiam šlapimo nelaikymo laipsniui – 45 vienetai sauskelnių (arba prie 15 vienetų sauskelnių skiriama 60 įklotų ir 30 vienkartinių paklodžių; arba prie 30 vienetų sauskelnių skiriama 30 vnt. įklotų ir 15 vnt. vienkartinių paklodžių) per mėnesį; Sauskelnių tipą, bei įklotų sugeriamumą pacientas pasirenka pats.

 12. Rasa

  Mamai 85 metai. Apie 10 metų serga alzheimeriu. Nuo 2014 m nustatyta slauga.Nevaikšto, pasėdi tik prifiksuota. Nelaiko šlapimo ir išmatų (tuštinasi po kiekvieno maitinimo) ir jei prarasi budrumą, gali nepastebėti, kaip kažkokiu būdu pampersą nusiplėšia. Pagal kodą R32 turime nusipirkę sauskelnių ir čekyje užrašyta: pakaks iki 2019.01.19. Ar dabar galime kreiptis (su siuntimu) pas proktologą dėl išmatų nelaikymo, nevežant į polikliniką (labai būtų sudėtinga) ir ką ten tikrins…Ar gydytojas galės dabar išrašyti sauskelnių pagal kitą ligos kodą pvz. R15. O šiaip tai, kurie slaugo tokius ligonius žino koks absurdas nustatinėti tuos nelaikymo lygius, jei galva nedirba… Gal yra lengvesnis ir logiškesnis kelias?

  • LZNS

   Yra du teisės aktai, kurie reglamentuoja, ką gali šeimos gydytojas. Pagal šlapimo nelaikymo lygio nustatymo aprašą šeimos gydytojams yra suteikta teisė patiems nustatyti šlapimo nelaikymo lygį. Kitas teisės aktas bus ištaisytas iki naujų metų ir jis taip pat leis nustatyti šlapimo nelaikymo lygį. Kol jis neįsigaliojo, nei ligonių kasos, nei Ministerija nebaudžia šeimos gydytojų, kurie nustato šlapimo nelaikymo lygį sunkiems ligoniams. Jeigu jūsų šeimos gydytojas abejoja ar jis gali pats nustatyti poreikį sauskelnėms, gali pasiskambinti į Valstybines ligonių kasas ir gaus atsakymą, kad tikrai gali tai atlikti.

 13. Rasa

  Mamai 85 metai.Serga alzheimeriu. Nuo 2014 – nuolat. slaugos poreikis. Nevaikšto, pasėdi tik prifiksuota. Nelaiko šlapimo ir išmatų. Tuštinasi po kiekvieno maitinimo. (O jei būni nebudrus mama kažkokiu būdu juos nusiplėšia). Dabar esam išsipirkę sauskelnių pagal (ne elektroninį) paprastą komp. receptą – R32. Čekyje parašyta :pakaks iki 2019.01.19.
  Ar galima kreiptis su šeimos gyd.siuntimu pas proktologą, netransportuojant jos į polikliniką. (Labai daug vargo).
  Ar proktologas gali (pvz. dabar) išrašyti sauskelnių pagal R15.
  Ar yra vilties sergant šia liga nenustatinėti šlapimo ir išmatų nelaikymo lygių. Juk jei nėra galvos – tai beprasmiška. Mes ne veltui prašome. Tik norim nusipirkt pigiau…
  Ačiū.

 14. Renata

  Sveiki, kokiam laikotarpiui israsomos slaugos priemones? Poliklinikoje pasake, kad gali israsyti tik 3 men, norejau 6 men. Aciu

  • LZNS

   Reikiamas kompensuojamųjų MPP kiekis išrašomas atsižvelgiant į C sąraše nustatytus kiekius ir vartojimo laikotarpius. Visų kompensuojamųjų MPP, kurios gali būti skiriamos pakartotinai, pirmą kartą išrašoma ne ilgesniam kaip vieno mėnesio gydymo kursui, jei yra galimybė, atsižvelgiant į gamintojo pakuotę ir naudojimą. Įsitikinus, kad kompensuojamosios MPP tinkamos, galima, jeigu C sąraše nenurodyta kitaip, jų skirti pakartotinai išrašant iki 6 mėnesių gydymo kursui reikiamą kompensuojamųjų MPP kiekį (kai išrašoma ilgesniam nei 3 mėnesių gydymo kursui ant vieno popierinio recepto blanko arba, atsižvelgiant į elektroniniame recepte nurodytą atsiėmimo periodiškumą, vienu kartu leidžiama įsigyti ilgesniam nei 3 mėnesių gydymo kursui, sveikatos priežiūros specialistas turi tai pagrįsti paciento medicinos dokumentuose). Skiriant tos pačios kompensuojamųjų MPP grupės, bet skirtingo prekės pavadinimo kompensuojamųjų MPP, vienu metu gali būti išrašoma tiek receptų, kiek reikia gydymo kursui.

 15. Janina

  Labadiena. Šių metų spalio 18 dieną Antakalnio ginekologijos skyriuje man buvo atlikta gimdos pakėlimo ir makšties plastinė operacija. Prieš operaciją jaučiau išlindusį guzą ir šlapimo nelaikymą. Dabar, kai praėjo beveik du mėnesiai po operacijos, aš nejaučiu tik guzo, tačiau šlapimo problema netgi paūmėjo. Esu 68 metų invalidumo pensininkė, turiu 20 proc darb. lygį. Ar galiu įsigyti kompensuojamų ar nemokamų sauskelnių? Ačiū.

  • LZNS

   Kreipkitės pas šeimos gydytoją dėl šlapimo nelaikymo lygio nustatymo. Jis arba pats nustatys arba nusiųs pats reikalingą specialistą. Po nelaikymo lygio nustatymo šeimos gydytojas galės išrašyti kompensuojamų sauskelnių ar įklotų.

  • LZNS

   Kreipkitės pas šeimos gydytoją, kad būtų nustatytas šlapimo nelaikymo lygis ir priklausomai nuo to koks jis bus nustatytas bus išrašomos kompensuojamos sauskelnės arba įklotai.

 16. angelesmailas@gmail.com

  Labas vakaras,
  mano vyrui nustatyta nuolatinės slaugos poreikis neterminuotai . Gauname sauskelnes 30 vnt.del šlapimo nelaikymo , šeimos gydytoja dar nerašo 45 sauskelnių , atseit neskaite naujo įstatymo. Vyrui nelaiko ir išmatos. Norečiau žinoti ar už praėjusi laikotarpį gausiu sauskelnes , kurios buvo neišrašytos ir ar priklauso saukelnes del išmatų nelaikymo.
  Ačiū Jūms labai.

  • LZNS

   Už praėjusį laikotarpį tikrai nėra galimybės išrašyti sauskelnių.
   Jeigu asmeniui yra nustatytas ir šlapimo nelaikymas ir išmatų nelaikymas, skiriamos sauskelnės u kiekvieną ligos kodą atskirai.

 17. Rasa

  Laba diena noriu paklausti kur kreiptis kai seimos gydytojas nenori rasyti sauskelniu. Mano tetei 86metai urologas patikrines parase kad priklauso sauskelnes nes nelaiko slapimas o seimos gydytojas liepe rinktis ar vaistai ar sauskelnes.

  • LZNS

   Pasiskambinkite į Valstybines ligonių kasas ir pasitikslinkite ar vienu metu negali būti išrašomi ir vaistai ir sauskelnės.

 18. Kristina

  Sveiki,
  Asmeniui pirmą kartą nustatytas vidutinis šlapimo nelaikymas, šeimos gydytojas išrašė 60 vnt. kompensuojamųjų įklotų mėnesiui. Kaip sužinoti, kokia bus priemoka už šias priemones?

 19. saulius

  Seiki, mano mamai 83 metai slapimo nelaiko jau 5 metai, Vaikscioti praktiskai nepaegia. Kojos su zaizdomis nuo skysciu kaupimosi ir pastoviai slapiojancios, bei istinusios. Avalynes apmautti neina . kreipemes I seimos gyditoja nekarta del pampersu ir tvarsciu kompensavimo, bet pasake kad negali nieko padeti. Jai yra nustatyta demencija,sergant velai prasidejusia Alzheimerio liga ir organizmo funkciju sutrikimas.
  2.18. punktu, nustatytas specialusis nuolatines prieziuros (pagalbos) poreikis
  Ar imanoma gauti kompensuojamus pampersus, bei tvarscius?

  • LZNS

   Nuo 2018 m. liepos mėnesio pasikeitė sauskelnių išrašymo tvarka. Šeimos gydytojas ar kitas specialistas gali nustatyti šlapimo nelaikymo lygį ir tuomet gali būti kompensuojamas sauskelnių įsigijimas.
   Pasiūlykit gydytojai pasidomėti naujausiais įstatymų pakeitimais.

 20. Vaiva

  7 metu vaikui yra naktinis šlapimo nelaikymas, ar jam priklauso sauskelnės, jei taip-kiek per mėnesi?

  • LZNS

   Esant naktinei enurezei, gali būti kompensuojamas sauskelnių įsigijimas.

 21. Angelė

  Laba diena.
  Norėjau sužinoti ar yra kokie limitai slaugos skyriuje sauskelnėms?Kiek vienam ligoniui per parą jų skyria?Mama turi didelius spec.poreikius.Šiuo metu ji guli slaugos skyriuje.Skyrius reikalauja nešti savo sauskelnes.Slaugos išmokos nuo tos dienos kai ligonė paguldyta i skyrių skiriamos slaugos sk.
  Ačiū už informaciją.

 22. Ana.K.

  Mano mamai 83,turi nustatitos spec .poreikis, urologas pastate diagnozas vidutinio laipsnio nelaikinimas R32. Kaip aš supratau priklauso kompensojamos iklotos,bet šeimos gyditojas nenori įšrašiti.. Ačiu…..

  • LZNS

   kuo gydytojas motyvuoja nenorą išrašyti kompensuojamus įklotus?

 23. Ana.K.

  Kaip jam paiškinti, priklauso ar ne?

  • LZNS

   Jeigu jūsų gydytojas nežino naujausių teisės aktų, siūlome jums atspausdinti dokumentą, kurio nuorodą pateikiame žemiau. Ten surašyti kriterijai kuomet skiriamos kompensuojamos priemonės.
   Dėl Kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių sąrašo (C sąrašo) patvirtinimo https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.110553/fRxiTGJfGa žiūrėti 13. Sauskelnės, įklotai, vienkartinės paklodės

 24. Virginija

  Laba diena,
  85 metų vyras krisdamas susilaužė šlaunikaulį, buvo atlikta operacija, beveik mėnuo guli lovoje, negali vaikščioti. Ir dar teks kurį laiką pagulėti. Šlapimo nelaikymo negalios neturi. Ir ligoninėje, ir slaugos ligoninėje naudojamos tik sauskelnės. Ar tokiu atveju skiriamos sauskelnės vietinės gydymo įstaigos? Ar kompensuojama kažkiek perkant patiems?

  • LZNS

   Sauskelnės, įklotai, vienkartinės paklodės kompensuojamos tik Nelaikantiems šlapimo (kai nustatytos šios ligos ir būklės, kurių kodai pagal TLK-10-AM R32, N31 (esant šlapimo nelaikymui), N39.3, N39.4).

 25. Ligita

  Ligita

  Sveiki, man yra nustatyta N39.3 diagnozė, ar man priklauso kompensuojami įklotai?

  • LZNS

   Sauskelnės, įklotai, vienkartinės paklodės kompensuojamos Nelaikantiems šlapimo (kai nustatytos šios ligos ir būklės, kurių kodai pagal TLK-10-AM R32, N31 (esant šlapimo nelaikymui), N39.3, N39.4)

 26. Ana.K.

  Ačiu už atsakimas,dabar žinosiu kaip paaiškinti musu daktarui.

 27. Laima

  Laba diena,
  Namuose slaugome sūnų su visišką negalia nuo vaikystės. Sūnui 24 metai, teismo sprendimu jo globėju ir slaugytoju yra paskirtas – mano vyras. Aš esu dirbanti. Norėčiau pasiteirauti ar yra galimybė (o gal ir priklauso), gauti biuletenį man: sūnaus slaugai keletui dienų, susirgus mano vyrui, ar vežant sūnų į sanatorijas? Kiek dienų priklausytų? O gal galiu eiti ir nemokamų atostogų? Kur reikėtų kreiptis? Tikiuosi išsamaus Jūsų atsakymo. Pagarbiai, geros dienos.

  • LZNS

   Kai asmuo slaugo sergantį šeimos narį, išmoka iš Valstybinio socialinio draudimo fondo lėšų pradedama mokėti nuo pirmosios slaugymo dienos ir mokama ne ilgiau kaip 7 kalendorines dienas.
   Dėl nemokamų atostogų suteikimo reikia kreiptis į darbdavį.

 28. Liuba

  Sveiki, anytai 90 metų .Šeimos gydytojas dėl šlapimo nelaikymo išrašė receptą sauskelnems. Kodė vaistinėje nėra galimybės pasirinkti tą tipą (sauskelnes-kelnaites) prie kurių ji įpratus per tris metus. Serga senatvine dimensija, todel kitokias sauskelnes nuplėšia. Sutinkam primoketi, tačiau vaistinėje kartoja, kad recepte parašyta, kad tai sauskelnes, o ne sauskelnes- kelnaites.

 29. Oksana

  Sveiki, sūnui 21 metai , ligos kodas G80.01, šlapimo ir išmatų nelaiko, norėtume sauskelnes pakeisti į šlapimo surinkimo maišus su išoriniu kateteriu. kur kreiptis, koki dokumentai reikalingi kad pakeistų sauskelnias į šlapimo surinkimo maišus su išoriniu kateteriu. Ačiū

  • LZNS

   Jeigu asmeniui yra nustatyta šlapimo nelaikymas ar susilaikymas ( ligos kodai R32, R33) gali būti išrašomi:
   1. Šlapimo pūslės kateteriai: Esant antgaktiniam šlapimo pūslės atvėrimui, šlapinimosi organų stomai ir fistulei, šlapimo nelaikymui ar susilaikymui (R32, R33), išrašoma iki 150 vienetų paprastų arba iki 30 vienetų silikoninių arba lateksinių dengtų silikonu šlapimo kateterių per mėnesį.
   2. Šlapimo rinktuvai (daugkartiniai): Esant antgaktiniam šlapimo pūslės atvėrimui, šlapinimosi organų stomai ir fistulei, šlapimo nelaikymui ar susilaikymui (R32, R33) išrašomi 3 vienetai per mėnesį.
   Kartu gali būti išrašomos ir sauskelnės arba paklodės.
   Kreipkitės pas šeimos gydytoją.

 30. Inga

  Laba diena,
  Neveiksniam asmeniui teikiamos ilgalaikes socialines globos paslaugos institucijoje. Siuo metu asmuo guli rajonines ligonines Slaugos skyriuje po traumos. Skyriaus darbuotojai nuolat praso aprupinti sauskelnemis, lasalinemis sistemomis, vaistais teigdami, kad globos istaiga ta privalo atlikti. Asmuo yra neveiksnus, teismo nutartimi globejas ir turto sdministratorius paskirtas tolimas giminaitis, isvykes dirbti i uzsieni ( pries tai pasirupino, kad asmeniui butu teikiamos institucines globos paslaugos). Kas turi apmoketi Slaugos skyriaus teikiamas paslaugas ir aprupinima sauskelnemis, vaistais? Globos istaiga apmokejimo negauna kol asmuo yra isvykes is istaigos.

 31. AstaSebe@gmail.com

  Laba diena , ar ligoniui priklauso sauskelnės , ligos kodai N35.8 , N31.8 , C61 , operacija atlikta prieš 4 metus.Ačiū

  • LZNS

   Ligoniui skiriamos sauskelnės, jeigu jis turi šlapimo ar išmatų nelaikymą, nepriklausomai nuo ligos kodų. Kreipkitės pas šeimos gydytoją dėl šlapimo nelaikymo lygio nustatymo.

 32. Laima

  Laba diena,
  Mano mamai nustatytas pirmo lygio priežiūros poreikis.Ji kenčia nuo daugybinių susirgimų: širdies ir kraujagyslių liga, buvęs infarktas, kojų kraujotakos sutrikimai, psichiatras nustatė demensiją, o labiausiai jos gyvenimo kokybę riboja judėjimo negalia, nes praktiškai nebeveikia klubų sąnariai. Tik per didelius skausmus mama sunkiai atsikelia nuo lovos ir pereina per kambarį.Dažniausiai tam reikia kito žmogaus pagalbos. Iki tualeto nueiti jai ilga kelionė, todėl labai džiaugiasi jei suspėja nueiti prispyrus didesniam reikalui, nors ir tuo atveju ne visada spėja. o ir tualete sunkiai gali pati nusiimti sauskelnes ir atsisėsti ant klozeto. Todėl naudojame sauskelnes , kurių per dieną reikia kartais 4 ar 5 vnt. Tačiau mums gydytoja jų neišrašo. Kaip suprantu nėra nustatytas šlapimo nelaikymas. Ar tokiu atveju tikrai nepriklausomo sauskelnių kompensavimas ?AČIŪ

  • LZNS

   Jeigu nėra nustatytas šlapimo nelaikymo lygis sauskelnės nėra kompensuojamo. Paprašykite šeimos gydytojo, kad nusiųstų pas specialistą, kuris nustatys šlapimo nelaikymo lygį ir gausit kompensaciją.

 33. Virginija

  Vaikui 16 metų, sveria 100 kg, nuolatinė slauga, sunkus neįgalumas, cerbralinis paralyžius, protinis atsilikimas ir t.t. Tuštinasi ir šlapinasi tik i sauskelnes, ar yra galimybe gauti ne 60,o 45+45 sauskelnių.

  • LZNS

   Jeigu asmeniui yra nustatytas šlapimo ir išmatų nelaikymas, tai už šlapimo nelaikymą skiriama 45 vnt. ir išmatų nelaikymą 45 vnt. sauskelnių.

 34. algimantas

  Sveiki
  Mano mamai nustatyta slauga pirmo lygio su ligu klasifikacija TLK-10-AM nurodytomis diagnozėmis F02,8 demencija,sergant kitomis ligomis nustatytas 20 balu bazinis funkcionavimo lygis.Savarankiškumo koeficientas 0,7.

  Ar priklauso kompensacija už sauskelnes.
  Ačiū

  • LZNS

   Kompensacija už sauskelnes priklauso ne nuo turimos slaugos, o nustatyto šlapimo nelaikymo lygio. Kreipkitės pas šeimos gydytoją, kad jis arba kitas specialistas nustatytų šlapimo nelaikymo lygį ir tuomet galėsite gauti kompensaciją.

 35. Vilma

  Sveiki,
  norejau pasiteiraut ar yra pakeitimai del kompensuojamu sauskelniu suaugusiems- kad kompensuojamos tik tam tikros firmos sauskelnes?

 36. Dalia

  Mama po insulto turi nuolatinės slaugos poreikį, nelaiko nei šlapimo, nei išmatų. Gauna 45 sauskelnes dėl šlapimo nelaikymo. Kas turi diagnozuoti išmatų nelaikymą, kad gaut dar 45 sauskelnes? Ar tai gali padaryt šeimos gydytojas, ar reikalingi kiti specialistai? Mama paralyžuota, nevaikšto.

  • LZNS

   Išmatų nelaikymą gali diagnozuoti šeimos gydytojas, kitų specialistų išvados nėra reikalingos.

 37. Violeta

  Laba diena.Zmogus turi nuolatine slauga ir guli ligonineje.Ar šeimos gyd.gali israsyti kompensuojamas sauskelnes? Ačiū

  • LZNS

   Asmeniui esant slaugos ligoninėje šeimos gydytojai negali išrašyti sauskelnių.

 38. Rita

  Laba diena, mamai paskirta neterminuota slauga .Mama serga senatvine dimensija yra visiškai neorentuota nesuvokia ir nekontroliuoja savo veiksmų..Dėl šlapimo nelaikimo gaunam 45 sauskelnes. Mama tai pat turi priblema dėl išmatų nelaikymo . Ar mums priklauso dar 45 sauskelnės ,jei taip tai kur kreiptis dėl jų paskirimo.

  • LZNS

   Kreipkitės pas šeimos gydytoją, jis turi nustatyti ar yra išmatų nelaikymas ir tuomet skirti kompensaciją.

 39. Ramunė

  Laba diena, anytai kiekvieną mėnesį gydytoja išrašo 30 sauskelnių, perkant vaistinėje , vaistininkė pasakė, kad nuo 2018 m. liepos rašoma 45, kas teisus?

  • LZNS

   Asmenims, esant sunkiam šlapimo nelaikymo laipsniui, – 45 vienetai sauskelnių arba 15 vienetų sauskelnių kartu su 60 įklotų, kurių sugeriamumas nuo 300 ml, ir 30 vienkartinių paklodžių, arba 30 vienetų sauskelnių kartu su 30 vienetų įklotų, kurių sugeriamumas nuo 300 ml, ir 15 vienetų vienkartinių paklodžių.

   Ar jūsų anytai yra nustatytas šlapimo nelaikymo lygis?

 40. Mildute

  Laba diena.
  Turint patvirtinta diagnoze sunkus slapimo nelaikymas, kartu su sauskelnėm ar priklauso antelė ar basonas?

 41. Danguolė

  Laba diena. Mano mamai 85, jai nustatytas 2 lygio neįgalumas. Šiuo metu guli slaugos namuose, nevaikšto ir net savarankiškai nesedi. Slaugos darbuotojos reikalauja ištisai atnešti pampersus, šlapias servetėles ir tualetinį popierių, kuriuos perku už savo pinigus. Ar slaugos ligoninė neturėtų aprūpinti mano mamos šiomis priemonėmis?

  • LZNS

   Slaugos ligoninė turėtų aprūpinti visomis reikalingomis priemonėmis. Galite apskųsti slaugos ligoninę Sveikatos apsaugos ministerijai Pirminės sveikatos priežiūros ir slaugos skyriui. Kontaktus rasite čia: http://sam.lrv.lt/lt/kontaktai

 42. Daiva

  Laba diena,mano mamai 87m.po insulto jai paskirta nuolatinė slauga,šiuo metu ji guli slaugos skyriuje,nevaikšto ir nepasedi,už savo pinigus perkame sauskelnės,šlapias servetėlės,reikalingus vaistus .Ar neturėtu slaugos skyrius aprūpinti šiomis priemonėmis,Ar bent išrašyti kompensuojamas sauskelnės?

  • LZNS

   Pagal galiojančius teisės aktus ligoninės privalo pasirūpinti visomis reikalingomis priemonėmis (vaistais, sauskelnėmis ir pan.), deja ne visos dėl lėšų stokos tai gali, todėl prašo šeimos narius pirkti reikiamas priemones.
   Kol kas asmenims, kurie guli slaugos ligoninėse negalima išrašyti sauskelnes, nes teisės aktuose nurodyta, kad ligoninės turi viskuo aprūpinti ir tai yra užburtas ratas, kuris kiek mums žinoma artimiausiu metu bus pakeistas.

 43. Vitalij

  Esu urologas. Vis nesutariam kiek galima išrašyti kompensuojamus Foley kateterius iš šlapimo rinktuvus pacientui per 1 kartą su R33. Ar galite atsakyti?

 44. Lina

  Sveiki,

  Geriatrė ruošė dokumentus spec poreikių lygiui nustatyti ir išvadose nurodė, kad reikalingos suaskelėns dėl šlapimo nelaikymo, nukreipė pas šeimos gydytoją, kad išrašytų sauskelnes. Tačiau nuėjus pas šeimos gydytoją, ji siunčia dar pas urologą, kad jis nustatytų šlapimo nelaikymo lygį, neva kitaip nežino ar reikia sauskelnių, ar pakanka įklotų ir kokio sugeriamumo jie turi būti. Ar tokia yra sauskelnių išrašymo tvarka? Visur skaitau, kad jas išrašo šeimos gydytojas, kam reikia urologo konsultacijos? Ačiū

  • negalia

   Praeitais metais pasikeitė sauskelnių išrašymo tvarka ir norint, kad būtų skiriama kompensacija sauskelnių įsigijimui reikia nustatyti šlapimo nelaikymo lygį. Jeigu šeimos gydytojas pats negali nustatyti nelaikymo lygio, tai siunčia pas kitus specialistus. Jūsų atveju greičiausiai taip ir atsitiko.

 45. Tatjana

  Sveiki. Turiu sunu 8 metu, sunki negalia su slauga ir jam priklauso 60 vnt sauskelniu , bet turi ir koda r 15 pagal kuri jam priklausytu 45 vnt. Tai gaunasi kad gali gyd israsyt per men 105 vnt?

  • LZNS

   Taip, jums priklauso sauskelnės pagal šlapimo nelaikymo ir išmatų nelaikymo kodą ir gali būti skiriama iki 105 vnt. priemonių.

 46. Vesta

  Sveiki,dukrai 21m,visiska negalia nuo kudikystes,nustatytas specialusis nuolatines slaugos poreikis,diagnozes kodai G40.41 ,G82.44 ,R15 ,R32 kiek sauskelniu priklauso? tustinasi ir slapinasi tik i sauskelnes. Aciu uz atsakyma

  • LZNS

   Suaugusiam asmeniui, kuriam nustatytas sunkus šlapimo nelaikymo lygis priklauso 45 vienetai sauskelnių arba 15 vienetų sauskelnių kartu su 60 įklotų, kurių sugeriamumas nuo 300 ml, ir 30 vienkartinių paklodžių, arba 30 vienetų sauskelnių kartu su 30 vienetų įklotų, kurių sugeriamumas nuo 300 ml, ir 15 vienetų vienkartinių paklodžių.
   Ir papildomai esant išmatų nelaikymui 45 vienetai sauskelnių arba 15 vienetų sauskelnių kartu su 60 įklotų dėl išmatų nelaikymo ir 30 vienkartinių paklodžių, arba 30 vienetų sauskelnių kartu su 30 vienetų įklotų dėl išmatų nelaikymo ir 15 vienetų vienkartinių paklodžių.

 47. Alina

  Sveiki, turiu ligonį, su spec. priežiūros pagalbos poreikiu. Moteris prieš keletą metų turėjusi onkologinį susirgimą gimdoje, dėl ko yra stiprus šlapimo nelaikymas, kasdien naudojam sauskelnes kelnaites bei įklotus, po 3-4 vienetus. Ar šeimos gydytojo galima prašyti paskirti kompensuojamus įklotus ar kelnaites?

  • LZNS

   Esant dubens organų funkcijų sutrikimams, galite kreiptis pas šeimos gydytoją dėl šlapimo nelaikymo lygio nustatymo. Kai šeimos gydytojas ar kitas specialistas nustatys šlapimo nelaikymo lygį, tuomet šeimos gydytoja galės išrašyti kompensuojamas medicinos priemones.

 48. Rima

  Sveiki,motinai nustatyta tiesiosios žarnos,išangės ir išangės kanalo piktybinis navikas(ligos kodas C21.8. nustatytas antrojo lygio specialusis nuolatinės slaugos poreikis.Ar pagal šį ligos kodą šeimos gydytojas gali išrašyti kompensuojamas sauskelnes?Šeimos gydytoja atsisako išrašyti,motyvuodama,kad nepakanka nustatyto ligos klasifikavimo kodo.

  • LZNS

   Yra du ligos kodai pagal kuriuos gali būti išrašomos sauskelnės: šlapimo nelaikymas ir išmatų nelaikymas. Jeigu yra išmatų nelaikymas, gydytojas pats gali nustatyti ir įrašyti šitą kodą. Jeigu yra šlapimo nelaikymas, gali tekti apsilankyti pas specialistus, kad būtų nustatytas šlapimo nelaikymo lygis. Pagal šlapimo nelaikymo lygį išrašomos reikiamos priemonės. Jeigu yra įrašyti abu ligos kodai, priklauso priemonės pagal abu dubens organų funkcijų sutrikimus.
   Pasiteiraukite gydytojos ką reikia padaryti, kad reikiami ligos kodai atsirastų.

 49. Jurate

  Sveiki, senelei 92 metai. Ji be kito žmogaus priežiūros negalėtų būti nė dienos: ji pati nevaikšto, labai sunkiai juda, didžiulės problemos su viduriais- be sauskelnių praktiškai negali būti, sauskelnes perkame. Ar yra galimybė gauti kompensuojamų sauskelnių, kur reikėtų kreiptis? Ar įmanoma ją slaugančiai dukrai apiforninti globą/rūpybą?

  P.S. Senelė gyvena provincijoje, su specialistais problema.

  • LZNS

   1. Dėl sauskelnių reikia kreiptis pas šeimos gydytoją, kuris arba pats arba kitas gydytojas specialistas nustatyts šlapimo nelaikymo lygį ir galėsite gauti reikalingas priemones. Jeigu yra išmatų nelaikymas, tai jį diagnuozuoti gali ir šeimos gydytojas ir papildomai skiariama dar sauskelnių.
   2. Ar jūsų mamai yra nustatyti specialieji poreikia? (slauga arba priežiūra pagalba?)
   2. Jūs galite nustatyti globą ar rūpybą, bet tam reikia kreiptis į teismą.

Parašykite komentarą

Your email address will not be published