Lietuvos žmonių su negalia sąjunga

Lietuvos žmonių su negalia sąjunga logo

Neįgaliojo vežimėlio įsigijimo tvarka

Neįgaliojo vežimėlis

Asmuo gali gauti neįgaliojo vežimėlio, įsigijimo išlaidų kompensaciją per įmonę, tuomet, kai asmuo dėl sveikatos būklės priverstas judėti vežimėliu. Neįgaliojo vežimėlio įsigijimo išlaidų kompensacija per įmones skiriama vieną kartą per 5 metus iki 1216 eurų, bet ne daugiau už faktines išlaidas.

Neįgaliojo vežimėlių rūšys:

 1. Aktyvaus tipo (išskyrus sportinius) vežimėliai – tai manevringi, lengvo metalo lydinio, abiem rankom valdomi, su varomaisiais užpakaliniais ratais neįgaliųjų vežimėliai, kurių masė ne daugiau kaip 13 kg.
 2. Neįgaliojo vežimėlis, skirtas tetraplegikui – manevringas, lengvo metalo lydinio, su paaukštinta nugaros atrama, stūmimo rankenomis, varomaisiais užpakaliniais ratais, valdomas abiem rankomis neslidžiais lankais, padengtais sukibimą padidinančia danga, neįgaliųjų vežimėlis.
 3. Palydovo valdomi rankiniai neįgaliojo vežimėliai asmenims iki 18 metų – tai tokie vežimėliai, kurie yra su trimis ar keturiais mažais ratais, stūmimo rankena (-omis), saugos diržais, reguliuojamomis nugaros, pėdų ir kitomis atramomis, padedančiomis išlaikyti sėdimą padėtį bei tinkamais važiuoti lauke.

Norėdami gauti neįgaliojo vežimėlio įsigijimo išlaidų kompensaciją per Įmones, turite kreiptis į Techninės pagalbos neįgaliesiems centro skyrių (www.tpnc.lt) pagal savo gyvenamąją vietą ir pateikti šiuos dokumentus:

 1. Asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;
 2. Dokumentus apie asmens deklaruotą gyvenamąją vietą arba pažymą, patvirtinančią, kad asmuo yra įtrauktas į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą, jeigu šių duomenų nėra Lietuvos Respublikos gyventojų registre;
 3. Socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintos formos prašymą. Prašymo formą galite parsisiųsti čia: Prasymo forma
 4. Išrašą iš medicininių dokumentų (forma Nr. 027/a) (išrašo galiojimo laikas – 12 mėnesių), kurį išrašo asmens sveikatos priežiūros reabilitacijos įstaigos fizinės medicinos ir reabilitacijos arba asmens sveikatos priežiūros įstaigų šeimos gydytojai ar kiti atitinkamos srities gydytojai specialistai.
 5. Neįgaliojo pažymėjimą, išskyrus asmenis po ūmių traumų, sužeidimų ar ligų, turinčius akivaizdžių neįgalumo požymių bei vaikus, turinčius judesio raidos sutrikimų;
 6. Kai kreipiamasi dėl TPP asmenims iki 18 metų – vaiko gimimo liudijimą.

Tolimesnė eiga:

 1. Centro direktoriaus įsakymu sudaryta komisija per 15 dienų nuo nurodytų reikalingų pateikti dokumentų gavimo dienos priima bei įformina sprendimą apie asmens įrašymą į asmenų, pageidaujančių gauti TPP* įsigijimo išlaidų kompensavimą per Įmonę eilę, protokolu.
 2. Centro direktoriaus įgalioti Centro teritorinio padalinio darbuotojai išduoda asmeniui Pažymą bei informuoja jį apie TPP įsigijimo išlaidų kompensavimo per Įmones tvarką.
 3. Asmuo, pageidaujantis įsigyti aktyvaus tipo vežimėlį, kreipiasi į Įmonę ir pateikia Centro išduotą Pažymą. Pažyma galioja 12 mėn. nuo jos išdavimo datos.
 4. Įmonė pateikia asmeniui informaciją apie turimas TPP bei išduoda pageidaujamą įsigyti TPP tik pateikus Centro išduotą Pažymą.
 5. Įmonė turi parinkti ir pritaikyti išduodamą TPP pagal asmens fizinius, medicininius ir socialinius poreikius, apmokyti ja naudotis, konsultuoti priemonės naudojimo klausimais bei vykdyti garantinius įsipareigojimus.
 6. TPP asmeniui išduodama kartu su PVM sąskaita faktūra bei perdavimo-priėmimo aktu, garantija bei naudojimo instrukcija.
 7. Jei TPP kaina yra didesnė nei 1216 eurų, kainų skirtumą Įmonei sumoka asmuo, jei mažesnė – kompensuojama visa TPP kaina.

Informaciją apie neįgaliojo vežimėliais prekiaujančias įmones galite rasti čia:

UAB „Teida“
UAB „Epifarma“
UAB „Taneta“
UAB „Slaugivita“
UAB „Biomedika“

Informaciją apie neįgaliųjų kompensacinės technikos nuoma užsiimančias įmones rasite čia:

UAB „Globa“
UAB „Taneta“
UAB „Idemus“
Lietuvos samariečių bendrijos Kauno skyrius

Komentarai 33

 1. regina

  Ar po įvestų naujovių vis dar būtina laukti 5 metus, norint pakartotinai įsigyti kompensuojamą neįgaliojo vežimėlį?

  • LZNS

   Taip, reikia laukti 5 metus. Nebent jūsų vežimėlis nepataisomai sugadintas arba netinkamas naudoti, tai yra galimybė gauti kompensaciją anksčiau. Turėtumėt kreiptis į TPNC su prašymu.

 2. Grazina

  Laba diena mano vyras serga plauciu liga ir laukiam plauciu persodinimo.Su kiekviena diena sunkiau jam eiti nes dusina .Ar galima tokiu atveju gauti kompensuojama neigalu vezimeli?

  • LZNS

   Ar jam yra nustatytas darbingumo lygis?

 3. Kupiškio raj

  Laba diena. Turiu jau du metus universalų vežimėlį,bet jis sunkus pačiai stumtis, ar galėčiau pasikeisti į aktyvaus tipo vežimėlį?

  • LZNS

   Jums reikia gauti išrašą iš medicininių dokumentų (forma Nr. 027/a), kurį išduoda asmens sveikatos priežiūros reabilitacijos įstaigos fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojai. Pažymoje turi būti nurodyta, kad universalus vežimėlis jums netinka ir reikalingas aktyvaus tipo. Tuomet kreiptis į Techninės pagalbos centrą.

 4. Algis Lauras

  Laba diena, mamai 86 , ji pati ne gali nei atsistoti , nei vaikščioti . Prašau atsakyti , koks vėžimėlis tinka , jei man reikia ją kelti į 3 aukštą . Turbut svarbus ratų didžiai ir atstumas tarp jų . Ačiū

  • LZNS

   Svarbus yra vežimėlio svoris, ratų dydis įtakos neturi. O atstumas tarp ratų priklauso nuo to kokia yra asmens klubų apimtis ir pagal tai parenkamas vežimėlis.

 5. Bronius

  sveiki tevukui 80 metu netekes rankos kojos ir potraumos nemato viena akim sveikoji mato labai silpnai .Labai nori elektrinio vezimelio ar yra vilciu ji gauti ,ar yra eiles .Aciu

  • LZNS

   Elektrinis vežimėlis skiriamas jeigu asmeniui yra: labai ryški tetraplegija (tetraparezė) dėl raumenų atrofijos ar distrofijos, išsėtinės sklerozės, reumatoidinio artrito ar kitų ligų bei traumų pasekmių; neprotezuojamos abiejų blauzdų ir šlaunų bigės, esant abiejų rankų funkcijos pakenkimui.
   Galima bandyti kreiptis pas sveikatos priežiūros įstaigos fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoją, kad jis parengtų išrašą iš medicinos dokumentų (forma Nr. 027/a), kur nurodytų, kad paprastais vežimėliais jis negalėtų naudotis savarankiškai, todėl jam reikalingas elektrinis vežimėlis.

 6. vaidas

  Laba diena,
  noriu paklaust ar galiu gauti daugiafunkcinį vežimėlį,esu po stuburo traumos judu tik vežimėlio pagalba. Kokių dukumentų reikia?

 7. Dominika

  Laba diena,
  ar tiks pažyma apie asmens deklaruotą gyvenamąją vietą kuri buvo išduota 2015 metais? ar reikėtų naujos?

  • LZNS

   Jeigu nekeitėt gyvenamosios vietos, tai tiks.

 8. Onute

  Laba diena.Mano vyrui amputuotos abi kojos virs keliu.Viena oja pries 12 metu o kita pries 5 metus.Mums skyre universalu invalido vezimeli 2013 metais,bet jis mums netinka,nera koju ir nera lygsvaros.Jam nustatytas specialusis transporto islaidu kompensacijos poreikis.Noreciau paklausti ar jam priklauso elektrinis invalido vezimelis. Aciu.

  • LZNS

   Elektriniai neįgaliųjų vežimėliai skiriami kai yra labai ryški tetraplegija (tetraparezė) dėl raumenų atrofijos ar distrofijos, išsėtinės sklerozės, reumatoidinio artrito ar kitų ligų bei traumų pasekmių; neprotezuojamos abiejų blauzdų ir šlaunų bigės, esant abiejų rankų funkcijos pakenkimui.
   Elektrinis vežimėlis yra sunkiai transportuojamas, sudėtinga judėti namuose jeigu būstas yra nedidelio ploto. Reiktų įvertinti ar jums toks vežimėlis tikrai reikalingas. Galbūt reiktų pasvarstyti kitokių vežimėlių alternatyvas, pavyzdžiui aktyvaus tipo, kurį galima sureguliuoti, kad jis visai nevirstų nevaldant lygsvaros.

 9. vaidas

  Laba diena, turiu 10 metų elektrinį vežimėlį.Norėjau paklaust dėl gražinimo tvarkos, nes už poros mėnesių turiu gaut naują.Ar tiesa kad kai pristatau seną grąžina 5 procentus likutinės vertės

  • LZNS

   Grąžinus elektrinį vežimėlį, ar baterijas, nepasibaigus šio Aprašo 1 priedo 1.1, 1.2, 3.3.2, 3.6 papunkčiuose nurodytam terminui, Centras grąžina asmeniui (jo įgaliotam asmeniui, tėvams (įtėviams), sutuoktiniui, vaikams (įvaikiams), globėjams, rūpintojams) ar paveldėtojams:
   36.1. 5 procentus elektrinio vežimėlio likutinės vertės, apskaičiuotos jo grąžinimo Centro teritoriniam padaliniui dieną, jei vežimėlis gautas iki 2010 m. gruodžio 31 dienos;
   36.2. 10 procentų elektrinio vežimėlio likutinės vertės, apskaičiuotos jo grąžinimo Centro teritoriniam padaliniui dieną, jei vežimėlis gautas po 2011 m. sausio 1 dienos;

   Aprašo 1 priedo
   1.1 elektriniai vežimėliai bei jų priedai suaugusiems asmenims – 8 metai;
   1.2 elektriniai vežimėliai neįgaliems vaikams nuo 14 metų – 4 metai;
   3.6 baterijos – 3 metai.

   Kadangi jūs turite vežimėlį ilgiau nei 8 metus, tai 5 procentai nuo elektrinio vežimėlio likutinės vertės tikėtina, kad nebus grąžinti. Bet galite dar pasitikslinti TPNC (konsultacijos dėl techninės pagalbos priemonių yra teikiamos telefonu (8 5) 233 7344)

 10. zrzitusia@gmail.com

  Sveiki,
  Praėjo 6metai,kaip gavom neįgaliam sūnui palydovo valdomą vežimėlį,dabar susitvarkėm dokumentus gauti kitam,nes senasis susidėvėjo.Ar būtinai turim grąžinti senąjį?nors jis dar pilnai tiktų mokykloje vaikui sėdėt,nes ten jokio neturim,o kasdien vežiot labai nepatogu ir sunku.Sūnui spalio mėnesį sukaks 18metų,jis sunkios negalios,pats nesėdi,tik pusiau guli.

  • LZNS

   Ar vežimėlį jūs įsigijot su kompensaciją ar jį jums nemokamai skyrė TPNC? Pasiskambinkit į TPNC ir paklauskit ar reiks jį grąžinti. Galite parašyti motyvuotą laišką TPNC direktorei, kad jums reikalingas pakaitinis vežimėlis ekstiniams atvejams ar naudoti mokykloje ir tikėtina, kad jį jums paliks.

 11. Zilvinas

  Gal kazka sudomintu elektrinis vezimelis skuteris..neinvalidinis bet lb gerai kas sunkiai vaiksto… kana tikrai nedidele250eu..864477484

 12. Diana

  Sveiki. Norečiau sužinot kaip gauti kompensuojama vežima žmogui nuo vaikystes sergančiam celebriniu paralyžium su pilnu nedarbingumu?

  • LZNS

   Straipsnyje po kuriuo komentuojate surašyti visi reikalingi ir visa informacija kaip gauti kompensaciją, paskaitykite prašau.

 13. asta

  vyras nuo vaikystes paralyzuotas.Turi 35 proc.nedarbingumo lygi,sunkiai juda,dabar gulejo ligonineje ir nustate specialiuosius poreikius,nnuolatine slauga. Noretu elektrinio invalido vezimelio,Kad galetu judeti lauke.Kai jam nustatyta slauga ar priklausytu elektrinis vezimelis.Jei priklausytu ,kur kreiptis. Aciu uz paaiskinima.

  • LZNS

   1. Norėdamas įsigyti elektrinį vežimėlį turite kreiptis į Centro teritorinį padalinį ir pateikti šiuos dokumentus:
   -patvirtintos formos prašymą dėl elektrinio vežimėlio skyrimo;
   – išrašą iš medicininių dokumentų (forma 027/a arba E027) (išrašo galiojimo laikas 12 mėnesių),
   kurį išrašo asmens sveikatos priežiūros įstaigos fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojai. Išraše
   turi būti nurodyti kriterijai, pagal kuriuos nustatomas asmens poreikis įsigyti elektrinį vežimėlį, jo
   priedus bei nurodant valdymo būdą;
   -asmens arba vieno iš tėvų asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą arba teisę užsieniečiui nuolat
   gyventi Lietuvos Respublikoje patvirtinantį dokumentą;
   – neįgaliojo pažymėjimą ir/ar specialiosios nuolatinės slaugos poreikio nustatymo pažymą;
   pažymą apie deklaruotą gyvenamąją vietą;
   – įsigyjant elektrinį vežimėlį, informaciją apie būstą, jo pritaikymą neįgaliųjų specialiesiems
   poreikiams ir kt. (savivaldybės administracijos skyriaus išduota pažyma arba buities tyrimo aktas);
   2. Komisija išnagrinėja prašymą bei per 15 dienų priima sprendimą dėl skyrimo ir įrašo į eilę.
   3. Centro teritorinis padalinys informuoja apie priimtą sprendimą bei aprūpina eilės tvarka.
   4. Įmoka įsigyjant elektrinį vežimėlį:
   • 10 procentų kainos, likutinės vertės ar vežimėlio remonto ir individualaus pritaikymo išlaidų.
   5. Įmoka įsigyjant elektrinį varytuvą:
   • 20 procentų kainos, likutinės vertės ar varytuvo remonto ir individualaus pritaikymo išlaidų.
   JŪS GALITE ĮSIGYTI:
   • elektrinį vežimėlį – vaikai nuo 14 metų – vieną kartą per 4 metus, suaugusieji – vieną kartą per
   8 metus, jei nustatyta labai ryški tetraplegija (tetraparezė) dėl raumenų atrofijos ar distrofijos,
   išsėtinės sklerozės, reumatoidinio artrito ar kitų ligų bei traumų pasekmių; neprotezuojamos
   abiejų blauzdų ir šlaunų bigės, esant abiejų rankų funkcijos pakenkimui.
   • elektrinį varytuvą – vieną kartą per 8 metus, jei nustatyta labai ryški tetraplegija (tetraparezė)
   dėl raumenų atrofijos ar distrofijos, išsėtinės sklerozės, reumatoidinio artrito ar kitų ligų bei
   traumų pasekmių, kai asmuo naudojasi neįgaliojo vežimėliu, skirtu tetraplegikui.
   6. Elektrinių vežimėlių ir elektrinių varytuvų remonto paslaugos:
   • pasibaigus garantiniam terminui priemonių remontą organizuoja Centro teritoriniai padaliniai.
   • Centras kompensuoja 90 procentų, Jūs sumokate 10 procentų remonto bei baterijų keitimo išlaidų.

 14. Vilija

  Laba diena. Turim vezimeli aktyvaus tipo isduota Puntuko pries 5 metus dabar norim isigyti kita vezima ar butina grazinti sena jo jau niekas gi nebenaudos

  • LZNS

   Dėl vežimėlio grąžinimo reikia teirautis Techninės pagalbos neįgaliesiems centre 19989.
   Esant reikalavimui jį grąžinti galite parašyti prašymą direktorei, kad jį paliktų jums.

 15. Gražina

  Laba diena, prieš 2 mėn.mašina partrenkė 12metų mergaitę. Šiuo metu ji reabilituojasi,nes liko paralyžuota kairė kūno pusė. Bus reikalingas kai juos išrašys į namus vežimėlis. Galim kreiptis iš karto dėl vežimėlio? Kol neturim neįgalumo dokumentų?Nes po reabilitacijos tik tvarkys mergaitei neįgalumo dokumentus.

  • LZNS

   Techninės pagalbos neįgaliesiems centras gali jums ;laikinai suteikti neįgaliojo vežimėlį. Reikalingas gydytojo išrašą iš medicininių dokumentų (forma Nr. 027/a arba E027), kuriame būtų nurodyta, kad reikalingas vežimėlis ir pasėstas. Konsultacijos teikiamos Tel. 19989

 16. Andrius

  ar zmogus pateikes visus reikalingus dokumentus gali tiketis kompensacijos, jei vezimeli perka ne is lietuvskos imones ir turi pirkimo dokumenta ir vezimeli.

 17. Andrius

  Sveiki, esant komensuojamo vezimelio gedimui, uzregistravimus gedima ir laukiant reikiamos detales (detales gaminanti imone uzsienyje, bendrove uzsiimanti vezimeliu pardavimu – lietuvoje) ar imone turetu suteikti pakaitini vezimeli, kol trunka remontas?

  • LZNS

   Įmonė atliekanti vežimėlio remontą turėtų suteikti pakaitinį vežimėlį. Jeigu turite kokių problemų skambinkite į TPNC bendruoju telefonu 19989

Parašykite komentarą

Your email address will not be published