Lietuvos žmonių su negalia sąjunga

Lietuvos žmonių su negalia sąjunga logo

Neįgaliojo vežimėlio įsigijimo tvarka

Neįgaliojo vežimėlis

Asmuo gali gauti neįgaliojo vežimėlio, įsigijimo išlaidų kompensaciją per įmonę, tuomet, kai asmuo dėl sveikatos būklės priverstas judėti vežimėliu. Neįgaliojo vežimėlio įsigijimo išlaidų kompensacija per įmones skiriama vieną kartą per 5 metus iki 1216 eurų, bet ne daugiau už faktines išlaidas.

Neįgaliojo vežimėlių rūšys:

 1. Aktyvaus tipo (išskyrus sportinius) vežimėliai – tai manevringi, lengvo metalo lydinio, abiem rankom valdomi, su varomaisiais užpakaliniais ratais neįgaliųjų vežimėliai, kurių masė ne daugiau kaip 13 kg.
 2. Neįgaliojo vežimėlis, skirtas tetraplegikui – manevringas, lengvo metalo lydinio, su paaukštinta nugaros atrama, stūmimo rankenomis, varomaisiais užpakaliniais ratais, valdomas abiem rankomis neslidžiais lankais, padengtais sukibimą padidinančia danga, neįgaliųjų vežimėlis.
 3. Palydovo valdomi rankiniai neįgaliojo vežimėliai asmenims iki 18 metų – tai tokie vežimėliai, kurie yra su trimis ar keturiais mažais ratais, stūmimo rankena (-omis), saugos diržais, reguliuojamomis nugaros, pėdų ir kitomis atramomis, padedančiomis išlaikyti sėdimą padėtį bei tinkamais važiuoti lauke.

Norėdami gauti neįgaliojo vežimėlio įsigijimo išlaidų kompensaciją per Įmones, turite kreiptis į Techninės pagalbos neįgaliesiems centro skyrių pagal savo gyvenamąją vietą ir pateikti šiuos dokumentus:

 1. Asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;
 2. Dokumentus apie asmens deklaruotą gyvenamąją vietą arba pažymą, patvirtinančią, kad asmuo yra įtrauktas į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą, jeigu šių duomenų nėra Lietuvos Respublikos gyventojų registre;
 3. Socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintos formos prašymą. Prašymo formą galite parsisiųsti čia: Prasymo forma
 4. Išrašą iš medicininių dokumentų (forma Nr. 027/a) (išrašo galiojimo laikas – 12 mėnesių), kurį išrašo asmens sveikatos priežiūros reabilitacijos įstaigos fizinės medicinos ir reabilitacijos arba asmens sveikatos priežiūros įstaigų šeimos gydytojai ar kiti atitinkamos srities gydytojai specialistai.
 5. Neįgaliojo pažymėjimą, išskyrus asmenis po ūmių traumų, sužeidimų ar ligų, turinčius akivaizdžių neįgalumo požymių bei vaikus, turinčius judesio raidos sutrikimų;
 6. Kai kreipiamasi dėl TPP asmenims iki 18 metų – vaiko gimimo liudijimą.

Tolimesnė eiga:

 1. Centro direktoriaus įsakymu sudaryta komisija per 15 dienų nuo nurodytų reikalingų pateikti dokumentų gavimo dienos priima bei įformina sprendimą apie asmens įrašymą į asmenų, pageidaujančių gauti TPP* įsigijimo išlaidų kompensavimą per Įmonę eilę, protokolu.
 2. Centro direktoriaus įgalioti Centro teritorinio padalinio darbuotojai išduoda asmeniui Pažymą bei informuoja jį apie TPP įsigijimo išlaidų kompensavimo per Įmones tvarką.
 3. Asmuo, pageidaujantis įsigyti aktyvaus tipo vežimėlį, kreipiasi į Įmonę ir pateikia Centro išduotą Pažymą. Pažyma galioja 12 mėn. nuo jos išdavimo datos.
 4. Įmonė pateikia asmeniui informaciją apie turimas TPP bei išduoda pageidaujamą įsigyti TPP tik pateikus Centro išduotą Pažymą.
 5. Įmonė turi parinkti ir pritaikyti išduodamą TPP pagal asmens fizinius, medicininius ir socialinius poreikius, apmokyti ja naudotis, konsultuoti priemonės naudojimo klausimais bei vykdyti garantinius įsipareigojimus.
 6. TPP asmeniui išduodama kartu su PVM sąskaita faktūra bei perdavimo-priėmimo aktu, garantija bei naudojimo instrukcija.
 7. Jei TPP kaina yra didesnė nei 5000 litų, kainų skirtumą Įmonei sumoka asmuo, jei mažesnė – kompensuojama visa TPP kaina.

Informaciją apie neįgaliojo vežimėliais prekiaujančias įmones galite rasti čia:

UAB „Teida“
UAB „Epifarma“
UAB „Taneta“
UAB „Slaugivita“
UAB „Biomedika“

Informaciją apie neįgaliųjų kompensacinės technikos nuoma užsiimančias įmones rasite čia:

UAB „Globa“
UAB „Taneta“
UAB „Idemus“
Lietuvos samariečių bendrijos Kauno skyrius

Komentarai 60

 1. Svetlana

  Laba diena, mano vaikui 11metu,vcp ir visiška nęgalia.Iki šiol naudojom vežimėlį skirta iš kompensacinės technikos,bet jis tinka tik sedinčiam,arba pussedinčiam.Mano vaikas dabar gali tik gulėti,didele stuburo iškraipa sedet visai neleidžia.Gal galetumėt patarti,kur rasti vežimėli gulinčiam vaikui? Ačiū

  • LZNS

   Pasiskambinkite į UAB „Teida“, jie tikrai kažką pasiūlys.

 2. Rita

  Laba diena,noreciau paklausti ar butinai reikalinga rebilotologo pazyma norint gauti aktyvaus tipo neigaliojo vezimeli,aruztenka ir seimos gydytojo pazymos.sergu raumenu distrofija

 3. Renata

  Sveika, kokiu pazymu reikia gaut vezimeli ,zmogui su onkologija ir del metastazes kryzkaulyje ir stubure nie vaikstanciam.Aciu

  • LZNS

   1. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą,
   2. patvirtintos formos prašymą,
   3. išrašą iš medicininių dokumentų (forma Nr. 027/a) (išrašo galiojimo laikas – 12 mėnesių) kurį išrašo:
   – asmens sveikatos priežiūros reabilitacijos įstaigos fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojai – įsigyjant elektrinius vežimėlius bei jų priedus, nurodant jų valdymo būdą, skuterius ir aktyvaus tipo vežimėlius;
   – asmens sveikatos priežiūros įstaigų šeimos gydytojai ar kiti atitinkamos srities gydytojai specialistai įsigyjant neaktyvaus tipo vežimėlį ir kitas techninės pagalbos priemones;
   4. neįgaliojo pažymėjimą arba specialiųjų poreikių nustatymo pažymą.

 4. Rita

  Laba diena ,noreciau paklausti per kiek laiko pazyma turi pasiekti uzsakova jei komisija jau paskirusi kompensacija aktyvaus tipo vezimeliui.Laukiu jau apie menesi.Utenoje pasakoma kad darbuotoja serga.Art tai normalu ir kur kreiptis

  • LZNS

   Techninės pagalbos neįgaliesiems centro administracija: tel./faks. (8 5) 273 4796

 5. Denis

  Ar yra kas prekiauja nenaujais vėžimėliais?

  • LZNS

   Reiktų ieškoti skelbimų internete, be to techninės pagalbos centrai kartais išparduodą nenaudojamą techniką.

 6. Lina

  Laba diena,
  Mano mama yra neįgali, serganti Alsheimerio ir Parkinsono ligomis . Dabar jai 85m , reikalingas sulankstomas invalido vežimėlis. Kur kreiptis ir kokie reikalingi dokumentai.
  Ačiū!
  Su pagarba
  Lina

  • LZNS

   Iš pradžių reiktų kreiptis į šeimos gydytoją, kad duodu išrašą 27 forma į techninės pagalbos neįgaliesiems centrą. Pažymoje turi būti parašyta, kad reikalingas neįgaliojo vežimėlis ir pasėstas nuo pragulų. Techninė pagalbos centrų kontaktus rasite paspaudę šią nuorodą: http://www.tpnc.lt

 7. Viktoras

  Laba diena, mano mamai 91 metai. Neįgalumo jį niekad nebuvo gavusi, nors susilaužymų ir kitokių ligų pilną. Vienas iš paskutinų yra gaktikaulio lūžis. Ji vaikščiojo su lazdelėmis. Dabar dar traumą(koja kaip kaladė, gulint nueina tinimai,atsistojus vėl)-jau trečia savaitė tik po kambarį. Pas ją įvairios osteoporozės, na su atmintim jau irgi.
  Ačiū,
  Su pagarba Viktoras

  • LZNS

   Reiktų kreiptis į šeimos gydytoją, kad parengtų dokumentus į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą nustatyti specialiuosius poreikius, tuomet priklausys įvairi kompensacinė technika, ar net išmokos priežiūrai.

 8. Živilė

  Laba diena, noriu paklausti, jei 5 metų vaikas patyrė abiejų pėdų traumas ir negalės vaikščiot 1 mėn., kokia galimybė gaut vežimėlį?

 9. Kristina

  Sveiki, mano sūnui 19,5m. Jis turi visišką negalią, todėl reikalingas vežimėlis padedantis išlaikyti sėgdimą padėtį. Kodėl nuo 18m. nebepriklauso palydovo valdomi vežimėliai? Paskutinį kartą vežimėlį keitėm prieš 12m., jau kaip ir mažokas , o ir nebesaugus. Kur galėčiau kreiptis, kad kompensuotų naujo vežimėlio įsigijimą?

 10. Onutė Pivorienė

  Laba diena,
  Mano vyras serga kraujagysline smegenų demensija, parkinsono liga. Nieko nebeatsimena, beveik nebevaikšto, sfinkseriai-prasti. Be pagalbos nebeatsikelia-nepasikelia lovoje. Kur kreiptis ir gauti sulankstomą, elektrinį vežimėlį.Kas turi nukreipti, kur. Kaip su kompensacija? Atsakykite el.p. onute007.p3@gmail.com. Labai ačiū.

  Pagarbiai Akmenė Pivorienė
  860543827

 11. Robertas

  Norėčiau paklaust, mes neseniai įsigijome vežimėli, bet priekiniai ratukai mums yra blogi, gal žinoti kur galima pasikeist ratukus?

  • LZNS

   Galite bandyti kreiptis į įmonę, kurioje pirkote vežimėlį, kad pakeistų į kitokius.

 12. Giedrius

  Noriu paklausti, turiu elektriniui vezimui visus reikalingus popierius ir nusiziurejau iki 900euru, kiek valstybe apmoka ir kiek paciam reiketu damoketi eurais… aciu..

  • LZNS

   Jūs savarankiškai negalite įsigyti elektrinio vežimėlio, jį jums gali nupirkti Techninės pagalbos neįgaliesiems centras, bet ir tai nežinia ar gausite būtent tą, kurį nusižiūrėjote. TPNC elektrinius vežimėlius perka konkurso būdu ir kas konkursą laimį, tokius vežimėlius ir pristato. Aišku, jūs teikdami prašymą TPNC, galite nurodyti koks jums vežimėlis reikalingas (kokios įmonės, koks pavadinimas ir kitus reikalingus duomenis).
   Gaunant vežimėlį TPNC reikia sumokėti 10 procentų nuo vežimėlio vertės.

 13. Jevgenijus

  Sveiki, norejau pasiteirauti, mano seimos narys yra 3 grupes neigalusis, ir jam suluzo neigaliojo vezimelis, dabar planuojame pirkti kita, ar imanoma gauti kazkokia kompensacija ? Ir kiek laiko tai uztruks.. (nes suprantat be vezimelio ilgai neisbusi )

  • LZNS

   Galite kreiptis į Techninės pagalbos centrą kur jums suteiks pakaitinį vežimėlį arba skirs naują nemokamai. Jei jums netiks nei vienas iš jų siūlomų vežimėlių, galite pas juos kreiptis, kad jie dalinai kompensuotų jūsų vežimėlio įsigijimo išlaidas. Tik iš pradžių reikia gauti jų patvirtinimą, kad jums bus skirta kompensacija, o tik tada pirkti vežimėlį.

 14. Rasa

  Laba diena. Mano vyras nejudina po nelaimes koju.kokia tikimybe mum gauti aktyvu vezimely

  • LZNS

   Paskambinkit mums į organizacija tel 852691308 ir paaiškinsim visą tvarką

 15. Elina

  Sveiki. Daug metų sergu išsėtine skleroze. Esu nedarbinga ir man skirtas nuolatinės pagalbos (priežiūros) spec poreikis. Ar galėčiau gauti kompensaciją vežimėliui? Kokiam? Nuo ko pradėti ..?

  • LZNS

   Yra du būdai įsigyti neįgaliojo vežimėlį:
   – Kreiptis į Techninės pagalbos centrą ir jis jums skirs vežimėlį nemokamai. Galėsite rinktis tik iš tų kuriuos jie turi.
   – Pirkti jums patinkantį vežimėlį ir gauti kompensaciją 1216 eurų. Galėsite rinktis iš kelių įmonių, kurios prekiauja vežimėliais, taip modelį, spalvas ir t.t.

   Vežimėlį galite rinktis tokį koks jums reikalingas:
   – Aktyvaus tipo – manevringas, lengvo metalo lydinio, kurio masė ne daugiau kaip 13 kg. Galite gauti kompensaciją.
   – Universalaus tipo – sunkesnis, nemanevringas. Kompensacija nėra skiriama, jį suteikia nemokamai TPNC.

   Pradėti reikia nuo to, kad reikia kreiptis pas gydytoją, kuris turėtų parašyti Išrašą iš medicininių dokumentų (forma Nr. 027/a). Šį išrašą reikia pateikti Techninės pagalbos neįgaliesiems centrą. O toliau viskas priklausys nuo to ar tai pirmas vežimėlis, ar imsite kompensaciją ar imsite TPNC skirtą vežimėlį.

 16. Irena

  Laba diena, mano vyras su visiška negalia jau 15 metų, (vežimėliai skiriami kas 5 metus), dabar jau 7 metai negaunam vežimėlio, šis jau senas neimanoma naudot, visi dokumentai pristatyti kur reikia, tai klausimas kodėl negaunam vežimėlio,

  • LZNS

   O kur jūs pateikėt prašymą skirti vežimėlį?

 17. mindaugas

  as nuo gimimo sedziu vezimeli ar neustektu vien 27a formos?

  • LZNS

   Tuo atveju, kai pakartotinai kreipiamasi dėl aktyvaus tipo vežimėlio skyrimo, asmuo gali pateikti asmens gydančio gydytojo arba šeimos gydytojo išduotą medicinos išrašą (forma Nr. 027/a);

 18. jurga

  sveiki, mano pusbrolis serga issetine skleroze, siuo metu gyvena globos namuose, jam reikalingas elektrinis invalido vezimelis, ar jam jis butu kompensuojamas? dekui uz informacija.

  • LZNS

   Dėl elektrinio vežimėlio reikia kreiptis į Techninės pagalbos centrą (www.tpnc.lt), jie aprūpina elektriniais vežimėliais, o asmuo padengia 10 proc. vežimėlio kainos.

 19. Gitana

  Laba vakara,plyso desines kojos ciurnos raisciai,ar galeciau gauti neigaliojo vezimeli.Dirbu soc.paslaugu centre,soc.darbuotojos padejeja.Aciu.

 20. auguste

  Sveiki,ar iš TPC gaunant elektrinį vežimėlį ,reikia grązinti aktyvaus tipo kuriam 2012 m gavau kompensacija ir pirkau dar primokėjusi nemažą sumą(jau praėjo 5 metai)?

  • LZNS

   Jeigu primokėjote už vežimėlio įsigijimą, tai grąžinti nereikia.

 21. regina

  Ar po įvestų naujovių vis dar būtina laukti 5 metus, norint pakartotinai įsigyti kompensuojamą neįgaliojo vežimėlį?

  • LZNS

   Taip, reikia laukti 5 metus. Nebent jūsų vežimėlis nepataisomai sugadintas arba netinkamas naudoti, tai yra galimybė gauti kompensaciją anksčiau. Turėtumėt kreiptis į TPNC su prašymu.

 22. Grazina

  Laba diena mano vyras serga plauciu liga ir laukiam plauciu persodinimo.Su kiekviena diena sunkiau jam eiti nes dusina .Ar galima tokiu atveju gauti kompensuojama neigalu vezimeli?

  • LZNS

   Ar jam yra nustatytas darbingumo lygis?

 23. Kupiškio raj

  Laba diena. Turiu jau du metus universalų vežimėlį,bet jis sunkus pačiai stumtis, ar galėčiau pasikeisti į aktyvaus tipo vežimėlį?

  • LZNS

   Jums reikia gauti išrašą iš medicininių dokumentų (forma Nr. 027/a), kurį išduoda asmens sveikatos priežiūros reabilitacijos įstaigos fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojai. Pažymoje turi būti nurodyta, kad universalus vežimėlis jums netinka ir reikalingas aktyvaus tipo. Tuomet kreiptis į Techninės pagalbos centrą.

 24. Algis Lauras

  Laba diena, mamai 86 , ji pati ne gali nei atsistoti , nei vaikščioti . Prašau atsakyti , koks vėžimėlis tinka , jei man reikia ją kelti į 3 aukštą . Turbut svarbus ratų didžiai ir atstumas tarp jų . Ačiū

  • LZNS

   Svarbus yra vežimėlio svoris, ratų dydis įtakos neturi. O atstumas tarp ratų priklauso nuo to kokia yra asmens klubų apimtis ir pagal tai parenkamas vežimėlis.

 25. Bronius

  sveiki tevukui 80 metu netekes rankos kojos ir potraumos nemato viena akim sveikoji mato labai silpnai .Labai nori elektrinio vezimelio ar yra vilciu ji gauti ,ar yra eiles .Aciu

  • LZNS

   Elektrinis vežimėlis skiriamas jeigu asmeniui yra: labai ryški tetraplegija (tetraparezė) dėl raumenų atrofijos ar distrofijos, išsėtinės sklerozės, reumatoidinio artrito ar kitų ligų bei traumų pasekmių; neprotezuojamos abiejų blauzdų ir šlaunų bigės, esant abiejų rankų funkcijos pakenkimui.
   Galima bandyti kreiptis pas sveikatos priežiūros įstaigos fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoją, kad jis parengtų išrašą iš medicinos dokumentų (forma Nr. 027/a), kur nurodytų, kad paprastais vežimėliais jis negalėtų naudotis savarankiškai, todėl jam reikalingas elektrinis vežimėlis.

 26. vaidas

  Laba diena,
  noriu paklaust ar galiu gauti daugiafunkcinį vežimėlį,esu po stuburo traumos judu tik vežimėlio pagalba. Kokių dukumentų reikia?

 27. Dominika

  Laba diena,
  ar tiks pažyma apie asmens deklaruotą gyvenamąją vietą kuri buvo išduota 2015 metais? ar reikėtų naujos?

  • LZNS

   Jeigu nekeitėt gyvenamosios vietos, tai tiks.

 28. Onute

  Laba diena.Mano vyrui amputuotos abi kojos virs keliu.Viena oja pries 12 metu o kita pries 5 metus.Mums skyre universalu invalido vezimeli 2013 metais,bet jis mums netinka,nera koju ir nera lygsvaros.Jam nustatytas specialusis transporto islaidu kompensacijos poreikis.Noreciau paklausti ar jam priklauso elektrinis invalido vezimelis. Aciu.

  • LZNS

   Elektriniai neįgaliųjų vežimėliai skiriami kai yra labai ryški tetraplegija (tetraparezė) dėl raumenų atrofijos ar distrofijos, išsėtinės sklerozės, reumatoidinio artrito ar kitų ligų bei traumų pasekmių; neprotezuojamos abiejų blauzdų ir šlaunų bigės, esant abiejų rankų funkcijos pakenkimui.
   Elektrinis vežimėlis yra sunkiai transportuojamas, sudėtinga judėti namuose jeigu būstas yra nedidelio ploto. Reiktų įvertinti ar jums toks vežimėlis tikrai reikalingas. Galbūt reiktų pasvarstyti kitokių vežimėlių alternatyvas, pavyzdžiui aktyvaus tipo, kurį galima sureguliuoti, kad jis visai nevirstų nevaldant lygsvaros.

 29. vaidas

  Laba diena, turiu 10 metų elektrinį vežimėlį.Norėjau paklaust dėl gražinimo tvarkos, nes už poros mėnesių turiu gaut naują.Ar tiesa kad kai pristatau seną grąžina 5 procentus likutinės vertės

  • LZNS

   Grąžinus elektrinį vežimėlį, ar baterijas, nepasibaigus šio Aprašo 1 priedo 1.1, 1.2, 3.3.2, 3.6 papunkčiuose nurodytam terminui, Centras grąžina asmeniui (jo įgaliotam asmeniui, tėvams (įtėviams), sutuoktiniui, vaikams (įvaikiams), globėjams, rūpintojams) ar paveldėtojams:
   36.1. 5 procentus elektrinio vežimėlio likutinės vertės, apskaičiuotos jo grąžinimo Centro teritoriniam padaliniui dieną, jei vežimėlis gautas iki 2010 m. gruodžio 31 dienos;
   36.2. 10 procentų elektrinio vežimėlio likutinės vertės, apskaičiuotos jo grąžinimo Centro teritoriniam padaliniui dieną, jei vežimėlis gautas po 2011 m. sausio 1 dienos;

   Aprašo 1 priedo
   1.1 elektriniai vežimėliai bei jų priedai suaugusiems asmenims – 8 metai;
   1.2 elektriniai vežimėliai neįgaliems vaikams nuo 14 metų – 4 metai;
   3.6 baterijos – 3 metai.

   Kadangi jūs turite vežimėlį ilgiau nei 8 metus, tai 5 procentai nuo elektrinio vežimėlio likutinės vertės tikėtina, kad nebus grąžinti. Bet galite dar pasitikslinti TPNC (konsultacijos dėl techninės pagalbos priemonių yra teikiamos telefonu (8 5) 233 7344)

 30. zrzitusia@gmail.com

  Sveiki,
  Praėjo 6metai,kaip gavom neįgaliam sūnui palydovo valdomą vežimėlį,dabar susitvarkėm dokumentus gauti kitam,nes senasis susidėvėjo.Ar būtinai turim grąžinti senąjį?nors jis dar pilnai tiktų mokykloje vaikui sėdėt,nes ten jokio neturim,o kasdien vežiot labai nepatogu ir sunku.Sūnui spalio mėnesį sukaks 18metų,jis sunkios negalios,pats nesėdi,tik pusiau guli.

  • LZNS

   Ar vežimėlį jūs įsigijot su kompensaciją ar jį jums nemokamai skyrė TPNC? Pasiskambinkit į TPNC ir paklauskit ar reiks jį grąžinti. Galite parašyti motyvuotą laišką TPNC direktorei, kad jums reikalingas pakaitinis vežimėlis ekstiniams atvejams ar naudoti mokykloje ir tikėtina, kad jį jums paliks.

 31. Zilvinas

  Gal kazka sudomintu elektrinis vezimelis skuteris..neinvalidinis bet lb gerai kas sunkiai vaiksto… kana tikrai nedidele250eu..864477484

Parašykite komentarą

Your email address will not be published