Neįgaliesiems naujais įstatymais bus skiriamos didesnės išmokos

neigaliojo pazymejimas

Sąvokos „nedarbingas“, „iš dalies darbingas“ ne vienam neįgaliajam yra užkirtusios kelią įsidarbinti net nepilnai darbo dienai ir yra visuotinai pripažįstamos kaip diskriminuojančios.

Todėl Seimą jau pasiekė nauji Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengti įstatymų projektai, kuriuos priėmus, bus panaikinta neįgaliuosius diskriminuojanti nedarbingo asmens sąvoka bei padidintos slaugos ir pagalbos (priežiūros) išlaidų tikslinės kompensacijos. Antradienį šiam įstatymų paketui pritarta po pateikimo.

Visos tikslinės kompensacijos didėja 11 Eur

Šiuo metu asmenims, kuriems nustatyti specialieji poreikiai, yra skiriamos ir mokamos tikslinės kompensacijos, kurių dydžiai yra diskriminuojantys. Pavyzdžiui, senatvės pensijos amžių sukakusiems asmenims skiriamos dvigubai mažesnės tikslinės kompensacijos nuolatinei priežiūrai (pagalbai) nei darbingo amžiaus asmenims. Tikslinių kompensacijų dydžiai darbingo amžiaus asmenims priklauso nuo jiems nustatyto darbingumo lygio, vaikams – nuo neįgalumo lygio.

Be to, atotrūkiai tarp tikslinių kompensacijų yra labai dideli – nuo 280 Eur iki 9,5 Eur.

Todėl buvo nuspręsta pakeisti tikslinių kompensacijų dydžius, kartu keičiant specialiųjų poreikių nustatymo kriterijus ir tvarką.

Siūloma nustatyti du nuolatinės slaugos lygius ir du nuolatinės priežiūros (pagalbos) lygius ir atitinkamai išdėlioti tikslinių kompensacijų dydžius, kurie nustatyti atsižvelgiant ir į tai, kad transporto išlaidų kompensacija nebus nustatoma iš naujo. Dėl šios priežasties visas tikslines kompensacijas numatoma didinti 11,02 Eur. Sprendimus dėl specialiųjų poreikių priims Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba.

Šiuo metu nustatyti specialieji poreikiai galios iki jų nustatymo termino pabaigos ir asmenims niekur kreiptis nereikia.

Daug kritikos iš neįgaliųjų sulaukianti 9,5 Eur dydžio transporto išlaidų kompensacija bus pakeista kitomis tikslinėmis kompensacijomis – pavyzdžiui, nuolatinės priežiūros (pagalbos). Bet siekiant užtikrinti asmenų, kuriems jau buvo nustatytas specialusis transporto išlaidų kompensacijos poreikis, teisėtus lūkesčius, jie turėtų gauti šią kompensaciją iki nustatyto termino pabaigos.

Naikinama neįgaliuosius diskriminavusi sąvoka

Vietoje neįgaliuosius diskriminuojančios „nedarbingo“, „iš dalies darbingo“ asmens sąvokos norima įtvirtinti darbingumo lygmens procentus.

Dabar vartojamą sąvoką „nedarbingas“ atstotų sąvoka „asmuo, kuriam nustatytas 0–25 procentų darbingumo lygis“, sąvoką „iš dalies darbingas“ atstotų sąvoka „asmuo, kuriam nustatytas 30–55 procentų darbingumo lygis“.

Asmens darbingumas būtų vertinamas procentais 5 punktų intervalu ir neskirstomas į atskiras grupes (neįgaliuoju būtų laikomas asmuo, kurio darbingumo lygis 0–55 proc.).

Priėmus pataisas, daugiau teisių bei atsakomybės tektų ir savivaldybėms. Savivaldybių darbuotojai, dalyvaudami specialiųjų poreikių vertinime, turėtų galimybes iš karto nustatyti, kokia pagalba (socialinės, slaugos paslaugos, piniginė parama) reikalinga asmeniui, kurio specialieji poreikiai vertinami, ar jo šeimos nariams. Tam savivaldybėms būtų skirtos lėšos (iki 4 proc. administravimui nuo visos tikslinių kompensacijų sumos). Neįgalumo ir darbingumo tarnyba specialiuosius poreikius vertins pagal medicininius kriterijus ir savivaldybių nustatytus kliuvinius jo savarankiškumui.

Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo pataisų projektui ir lydimiesiems teisės aktų projektams po pateikimo vieningai pritarė 89 Seimo nariai. Pagrindiniu šių klausimų svarstyme paskirtas Socialinių reikalų ir darbo komitetas, papildomu – Žmogaus teisių komitetas.

Siūloma, kad įstatymai įsigaliotų 2019 m. sausio 1 d. Jiems įgyvendinti per pirmus metus reikės papildomai iki 14 mln. Eur.

Naujienos šaltinis: www.socmin.lrv.lt

LZNS - post author

Mums labai svarbu pasiūlyti neįgaliesiems daugiau galimybių, kad jie galėtų pasinaudoti visomis savo teisėmis ir visapusiškai dalyvautų visuomenės gyvenime.

Komentarai 27

 1. Neringa

  Ar 9,5 eu transporto išlaidų kompensacijos, kurios nustatytos iš seniau, didės pagal naują įstatymą?

 2. Neringa

  Tai yra ar didės iki nuolatinės priežiūros (pagalbos) išmokos dydžio, ar tik 11,02 euro?

 3. Lauru

  Man nustatyta visam laikui ar ir didės? Ar reikės kažkur kreiptis?gaunu dabar 9,50.

  • LZNS

   Negalime komentuoti kiek didės, nes neturime kolkas informacijos apie numatomus transporto išlaidų kompensacijos išmokų dydžių pakeitimus.

 4. Nijole

  Laba dïena norejau pasiklausti ar aš galėčiau gauti kažkokia paşalpą jeigu pati esu 2grupės invalide auginu sunų kuris yra invalidas iš vaikystes nuo 1986 dabar dar kitas sūnus po avarijos turi visišką negalią ar man skaitytusi stažas ir priklausytų pinigėliai.Ačiū

  • LZNS

   Jeigu antram vaikui nustatyta slauga, tai galite kreiptis į teismą dėl globos nustatymo ir tuomet pateikti prašymą Sodrai, kad būtų užskaitomas stažas.

 5. Nijole

  Norejau palausti jeigu Varėnos socialinių paslaugų centras yra gaves autobusą vežioti neigaliuosius tačiau reikua už tai moketi 20 procentų nuo gaunamų pajamų pvz. mano sunus gauna slaugą 280 ir neigslumą 270 tai paskaičiavo 110 ar tai turi būti

  • LZNS

   Tikėtina, kad socialinių paslaugų centras teikia paslaugas pagal miesto tarybos nustatytus įkainius. Pasiteiraukite prašau socialinės paramos centre ar tikrai tokie įkainiai turi būti taikomi, nes internete nepavyko rasti tarybos sprendimo.

 6. Nemunas

  Ka,jie galvoja.Kad,uz ta juokynga suma pragyvensim.Seimunams reikia ttiek moket.Linkiu jiems toki pat gyvenima ir tokias algas.

 7. Edga

  Laba diena noteciau suzinoti kiek padides neigaliuju pensija nuo 2019?

 8. Kaunietis

  Laba diena noteciau suzinoti kiek padides neigaliuju pensija nuo 2019?

  • LZNS

   Negalime atsakyti kiek gausite, nes nematome galutinio patvirtinto tvarkos aprašo.

 9. Edga

  Tai ir nezinote kiek procentu padides?

 10. antanaviciene65@gmail.com

  Noreciau daugiau informacijos apie invalidumo padidejima w019 metais.

 11. mackeviciene

  Esu pensijinio amziaus,ir slaugau neigalu sunu,invalida nuo vaikystes,nustatyta globa teismo,ar man uzsiskaitytu stazas?

  • LZNS

   Šiuo klausymu prašome kreiptis į Sodrą: Visa „Sodros“ informacija telefonu – 1883 arba (+3705) 250 0883

 12. Greta

  Tai ar bus didinamos neigalumo pensijos ir transporto islaidos

 13. Greta

  10 d gausiu neigaliaja pensija tik nezinau ar bus padidinta

  • LZNS

   Bus padidinta, bet kiek konkrečiai negalime pasakyti.

 14. Vilnius

  Sveiki ryt mokesit paste pinigelius neigalumo vilnius

 15. Janina

  Labadiena. Esu gimusi 1950.03.18. Mano darbo stažas yra 35 metai, kadangi nuo 1995 metų dėl ligų tapau nedarbinga. Dabar man 68 metai ir turiu 20proc. darbingumą. Gaunu 300,08 eurų pensiją. Noriu paklausti kiek padidės mano pensija nuo šių metų sausio mėnesio? Ačiū.

 16. ingrida

  sveiki, tai dides vaikui vidutinis neigalumas? pinigai?dekui uz atsakyma

 17. Brigita

  Sveiki, vaikas turi lengva negalia. Ar jam padidės išmoka ar ne? Ši mėn.jau gavome, bet tokia pačia kaip visada…

  • LZNS

   Jeigu išmoka mokama už praėjusį mėnesį, tai padidėjusią išmoką gausite vasario mėnesį.

 18. Edga

  O kodel ne sausio?jegu vasario tai ir reikia moketi uz du men.

Parašykite komentarą

Your email address will not be published