Neįgaliesiems naujais įstatymais bus skiriamos didesnės išmokos

neigaliojo pazymejimas

Sąvokos „nedarbingas“, „iš dalies darbingas“ ne vienam neįgaliajam yra užkirtusios kelią įsidarbinti net nepilnai darbo dienai ir yra visuotinai pripažįstamos kaip diskriminuojančios.

Todėl Seimą jau pasiekė nauji Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengti įstatymų projektai, kuriuos priėmus, bus panaikinta neįgaliuosius diskriminuojanti nedarbingo asmens sąvoka bei padidintos slaugos ir pagalbos (priežiūros) išlaidų tikslinės kompensacijos. Antradienį šiam įstatymų paketui pritarta po pateikimo.

Visos tikslinės kompensacijos didėja 11 Eur

Šiuo metu asmenims, kuriems nustatyti specialieji poreikiai, yra skiriamos ir mokamos tikslinės kompensacijos, kurių dydžiai yra diskriminuojantys. Pavyzdžiui, senatvės pensijos amžių sukakusiems asmenims skiriamos dvigubai mažesnės tikslinės kompensacijos nuolatinei priežiūrai (pagalbai) nei darbingo amžiaus asmenims. Tikslinių kompensacijų dydžiai darbingo amžiaus asmenims priklauso nuo jiems nustatyto darbingumo lygio, vaikams – nuo neįgalumo lygio.

Be to, atotrūkiai tarp tikslinių kompensacijų yra labai dideli – nuo 280 Eur iki 9,5 Eur.

Todėl buvo nuspręsta pakeisti tikslinių kompensacijų dydžius, kartu keičiant specialiųjų poreikių nustatymo kriterijus ir tvarką.

Siūloma nustatyti du nuolatinės slaugos lygius ir du nuolatinės priežiūros (pagalbos) lygius ir atitinkamai išdėlioti tikslinių kompensacijų dydžius, kurie nustatyti atsižvelgiant ir į tai, kad transporto išlaidų kompensacija nebus nustatoma iš naujo. Dėl šios priežasties visas tikslines kompensacijas numatoma didinti 11,02 Eur. Sprendimus dėl specialiųjų poreikių priims Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba.

Šiuo metu nustatyti specialieji poreikiai galios iki jų nustatymo termino pabaigos ir asmenims niekur kreiptis nereikia.

Daug kritikos iš neįgaliųjų sulaukianti 9,5 Eur dydžio transporto išlaidų kompensacija bus pakeista kitomis tikslinėmis kompensacijomis – pavyzdžiui, nuolatinės priežiūros (pagalbos). Bet siekiant užtikrinti asmenų, kuriems jau buvo nustatytas specialusis transporto išlaidų kompensacijos poreikis, teisėtus lūkesčius, jie turėtų gauti šią kompensaciją iki nustatyto termino pabaigos.

Naikinama neįgaliuosius diskriminavusi sąvoka

Vietoje neįgaliuosius diskriminuojančios „nedarbingo“, „iš dalies darbingo“ asmens sąvokos norima įtvirtinti darbingumo lygmens procentus.

Dabar vartojamą sąvoką „nedarbingas“ atstotų sąvoka „asmuo, kuriam nustatytas 0–25 procentų darbingumo lygis“, sąvoką „iš dalies darbingas“ atstotų sąvoka „asmuo, kuriam nustatytas 30–55 procentų darbingumo lygis“.

Asmens darbingumas būtų vertinamas procentais 5 punktų intervalu ir neskirstomas į atskiras grupes (neįgaliuoju būtų laikomas asmuo, kurio darbingumo lygis 0–55 proc.).

Priėmus pataisas, daugiau teisių bei atsakomybės tektų ir savivaldybėms. Savivaldybių darbuotojai, dalyvaudami specialiųjų poreikių vertinime, turėtų galimybes iš karto nustatyti, kokia pagalba (socialinės, slaugos paslaugos, piniginė parama) reikalinga asmeniui, kurio specialieji poreikiai vertinami, ar jo šeimos nariams. Tam savivaldybėms būtų skirtos lėšos (iki 4 proc. administravimui nuo visos tikslinių kompensacijų sumos). Neįgalumo ir darbingumo tarnyba specialiuosius poreikius vertins pagal medicininius kriterijus ir savivaldybių nustatytus kliuvinius jo savarankiškumui.

Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo pataisų projektui ir lydimiesiems teisės aktų projektams po pateikimo vieningai pritarė 89 Seimo nariai. Pagrindiniu šių klausimų svarstyme paskirtas Socialinių reikalų ir darbo komitetas, papildomu – Žmogaus teisių komitetas.

Siūloma, kad įstatymai įsigaliotų 2019 m. sausio 1 d. Jiems įgyvendinti per pirmus metus reikės papildomai iki 14 mln. Eur.

Naujienos šaltinis: www.socmin.lrv.lt

LZNS - post author

Mums labai svarbu pasiūlyti neįgaliesiems daugiau galimybių, kad jie galėtų pasinaudoti visomis savo teisėmis ir visapusiškai dalyvautų visuomenės gyvenime.

Komentarai 57

 1. Neringa

  Ar 9,5 eu transporto išlaidų kompensacijos, kurios nustatytos iš seniau, didės pagal naują įstatymą?

 2. Neringa

  Tai yra ar didės iki nuolatinės priežiūros (pagalbos) išmokos dydžio, ar tik 11,02 euro?

 3. Lauru

  Man nustatyta visam laikui ar ir didės? Ar reikės kažkur kreiptis?gaunu dabar 9,50.

  • LZNS

   Negalime komentuoti kiek didės, nes neturime kolkas informacijos apie numatomus transporto išlaidų kompensacijos išmokų dydžių pakeitimus.

 4. Nijole

  Laba dïena norejau pasiklausti ar aš galėčiau gauti kažkokia paşalpą jeigu pati esu 2grupės invalide auginu sunų kuris yra invalidas iš vaikystes nuo 1986 dabar dar kitas sūnus po avarijos turi visišką negalią ar man skaitytusi stažas ir priklausytų pinigėliai.Ačiū

  • LZNS

   Jeigu antram vaikui nustatyta slauga, tai galite kreiptis į teismą dėl globos nustatymo ir tuomet pateikti prašymą Sodrai, kad būtų užskaitomas stažas.

 5. Nijole

  Norejau palausti jeigu Varėnos socialinių paslaugų centras yra gaves autobusą vežioti neigaliuosius tačiau reikua už tai moketi 20 procentų nuo gaunamų pajamų pvz. mano sunus gauna slaugą 280 ir neigslumą 270 tai paskaičiavo 110 ar tai turi būti

  • LZNS

   Tikėtina, kad socialinių paslaugų centras teikia paslaugas pagal miesto tarybos nustatytus įkainius. Pasiteiraukite prašau socialinės paramos centre ar tikrai tokie įkainiai turi būti taikomi, nes internete nepavyko rasti tarybos sprendimo.

 6. Nemunas

  Ka,jie galvoja.Kad,uz ta juokynga suma pragyvensim.Seimunams reikia ttiek moket.Linkiu jiems toki pat gyvenima ir tokias algas.

 7. Edga

  Laba diena noteciau suzinoti kiek padides neigaliuju pensija nuo 2019?

 8. Kaunietis

  Laba diena noteciau suzinoti kiek padides neigaliuju pensija nuo 2019?

  • LZNS

   Negalime atsakyti kiek gausite, nes nematome galutinio patvirtinto tvarkos aprašo.

 9. Edga

  Tai ir nezinote kiek procentu padides?

 10. antanaviciene65@gmail.com

  Noreciau daugiau informacijos apie invalidumo padidejima w019 metais.

 11. mackeviciene

  Esu pensijinio amziaus,ir slaugau neigalu sunu,invalida nuo vaikystes,nustatyta globa teismo,ar man uzsiskaitytu stazas?

  • LZNS

   Šiuo klausymu prašome kreiptis į Sodrą: Visa „Sodros“ informacija telefonu – 1883 arba (+3705) 250 0883

 12. Greta

  Tai ar bus didinamos neigalumo pensijos ir transporto islaidos

 13. Greta

  10 d gausiu neigaliaja pensija tik nezinau ar bus padidinta

  • LZNS

   Bus padidinta, bet kiek konkrečiai negalime pasakyti.

 14. Vilnius

  Sveiki ryt mokesit paste pinigelius neigalumo vilnius

 15. Janina

  Labadiena. Esu gimusi 1950.03.18. Mano darbo stažas yra 35 metai, kadangi nuo 1995 metų dėl ligų tapau nedarbinga. Dabar man 68 metai ir turiu 20proc. darbingumą. Gaunu 300,08 eurų pensiją. Noriu paklausti kiek padidės mano pensija nuo šių metų sausio mėnesio? Ačiū.

 16. ingrida

  sveiki, tai dides vaikui vidutinis neigalumas? pinigai?dekui uz atsakyma

 17. Brigita

  Sveiki, vaikas turi lengva negalia. Ar jam padidės išmoka ar ne? Ši mėn.jau gavome, bet tokia pačia kaip visada…

  • LZNS

   Jeigu išmoka mokama už praėjusį mėnesį, tai padidėjusią išmoką gausite vasario mėnesį.

 18. Ilona

  Laba diena, ar neįgalumo pašalpos pajamos skaičiuojasi prie pajamų imant paskolą būstui

  • LZNS

   Kiekvienas bankas skaičiuoja pajamas skirtingai, taigi reiktų teirautis tame banke, kuriame ketinate imti paskolą.

 19. Edga

  O kodel ne sausio?jegu vasario tai ir reikia moketi uz du men.

 20. Del neigalumo

  Sveiki tai kiek konkrečiai turėjo padidėti neįgalumo pensija jei esu 25 proc darbinga?
  Kur galima būtų sužinoti?

 21. Viskas

  Ar ji uz toki neigaluma gali islaikyti seima,o igalus ,Kirk atlyginimo gauna,kol saves nenusizudo?

 22. Viskas

  As dabar noriu pasakyti istatymus be patareju!

 23. vv

  Sveiki, girdejau kad yra vienkartinė išmoka susirgus onkologine liga, jei taip tai kur kreptis. Ačiū.

  • LZNS

   Mes nesame girdėję apie specialias išmokas tik onkologinėmis ligomis sergantiems asmenims, bet gal jums labiau pagelbės organizacija Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija http://www.pola.lt/

 24. RITA K.

  O musu sirduku su vidutine negalia iki 4 metu ismokos sumazejo. Tiksliau nebeskiria vaiko prieziuros pasalpos. Ar mes galime ka del to pakeisti?

  • LZNS

   O kodėl neskiria spec. poreikių? Pasikeitė sveikatos būklė ar apraše neliko kriterijaus, kad būtų nustatyti spec. poreikių?

 25. Rita

  Praeitais metais pagal sena tvark tai ir be spec. poreikiu nustatymo su vidutine negalia gavome priežiuros pasalpa. O dabar NDNT vedejas bent jau mums pakomentavo, kad viska parašė taip, kaip praeitais metais. Vienai sirduko mamai paskyre pasalpa, pervede, o paskui liepe grazinti. Mes visi pasimete nesuprantame, kas pasikeite. Vaiku bukle negereja ir negali gereti del sudetingu ydu, sirdies nepakankamumo nuo gimimo. Visi su kombinuotom ydom,dauguma su melynosiom, dauguma su puse sirdies, iki max 3 metu dar bus ne viena operacija ir bent viena su dirbtine koma ir sirdies sustabdymu. Mes kol kas bandom is naujo rinkti gydytoju pazymas ir prasyti nustatyti specialiuosius poreikius. Bet kai snekejau su pediatre, ji minejo, kad viska uzpilde tinkamai, NDNT specialiste susnekejo kazka, kad lyg specialieji pirwikiai nustatomi pagrinde judejimo negalią turintiems

 26. Valerija Narbutiene

  Laba diena, gaudavau šalpos pensiją. Mano Vidutinių poreikių lygis neterminuotam laikui. Nuo 2018m.buvo viskas peržiūrėta, ir nuspręsta mokėti senatvės pensiją. Ar galiu naudotis neįgalumo pažymėjimu važiuojant viešuoju transportu?Būsiu dėkinga už atsakymą.

  • LZNS

   Neįgaliesiems sukakusiems pensijinio amžiaus, darbingumo lygis prilyginamas specialiųjų poreikių lygiui ir išduodamas tą pažymintis pažymėjimas.
   Jeigu jums nebuvo atliktas prilyginimas reikia kreiptis į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą.
   Asmuo, kuriam iki senatvės pensijos amžiaus buvo nustatytas darbingumo lygis, kreipdamasis dėl specialiųjų poreikių lygio nustatymo, turi pateikti šiuos dokumentus:
   – prašymą nustatyti specialiųjų poreikių lygį (prašymą galima užpildyti atvykus į NDNT teritorinį skyrių arba užpildyti prašymo formą internete ir išsispausdinti). Jeigu asmuo dėl sveikatos būklės negali pats parašyti ir (ar) pasirašyti prašymo, prašymą gali parašyti ir asmens atstovas;
   – asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (siunčiant prašymą registruotu paštu, turi būti pridedama asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopija, patvirtinta notaro, seniūno arba Lietuvos Respublikos konsulinio pareigūno), išskyrus atvejus, kai valstybinės elektroninės valdžios sistemoje teikiama tos rūšies elektroninė paslauga;
   – asmens 3 x 4 cm dydžio nuotrauką.

 27. Kastule Stoniene

  turiu,negale, esu pensimimke 80metu, mane slaugo integrali komanda irsoc darbuotojos padejeja, uz ju paslaugas daug moku, ar gali is invalydumo ir pensijos imti mokescius ir koki procenta, moku 54e ir 24 cnt.

  • LZNS

   Mokėjimo už socialines paslaugas tvarka dažniausiai yra nustatoma savivaldybės tarybos sprendimu vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintu Mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašu. Mokėjimo už socialines paslaugas dydis asmeniui (šeimai) nustatomas individualiai, atsižvelgiant į asmens (šeimos narių) finansines galimybes mokėti už socialines paslaugas ir asmeniui (šeimai) teikiamų socialinių paslaugų rūšį.
   Kadangi nenurodėte kurioje savivaldybėje gyvenate ir kas teikia paslaugas negalime pasakyti kiek jūs turite mokėti už paslaugas.

 28. arte

  Laba diena norejau paklausti kiek galima gauti pinigeliu vienkartines pasalpos ,jai gu sergu onkologine liga ir esu 40%nedarbingas

  • LZNS

   Ar jūs galite gauti kokią nors pašalpą, jums gali atsakyti tik socialinės paramos skyrius. Jie vertina asmens pajamas, turtą ir jeigu atitinka nustatytus kriterijus gali būti skirta parama.
   Kreipkitės į Socialinį paramos skyrių Savivaldybės kur deklaruota jūsų gyvenamoji vieta.

 29. Mingailė

  Esu 2 grupės invalide ar galėčiau gauti dar kažkokią papildomą pašalpą?

 30. Rasa

  Mergaitei ilgai tvarkiau dokumentus neigalumui nustatyti.nors musu daktare ilgai vilkino tvarkyt dokumentus.daug pas logopedus,psichologus vaiksciojom ir pernai rugpjuti tik gavom vidutini neigaluma.pagal F83misrus raidos sutrikimas.vaikui5m.ir cia perskaiciau .kad galima uz 3m susigrazinti pinigelius.ar tai tiesa?ir jai taip kur kreiptis?aciu

  • LZNS

   Neįgalumo lygio nustatymo kriterijų ir tvarkos apraše nurodoma, kad kai asmuo, kuriam buvo nustatytas neįgalumo lygis, dėl pateisinamų priežasčių praleidžia pakartotinio neįgalumo lygio vertinimo laiką, jo tėvams (įtėviams), globėjams ar rūpintojams prašant, neįgalumo lygis gali būti nustatytas atgaline data, jeigu NDNT yra pateikiami visi reikalingi dokumentai (duomenys), būtini neįgalumo lygiui nustatyti, bet ne daugiau kaip už trejus praėjusius metus, skaičiuojant nuo dokumentų NDNT gavimo dienos.
   Reikia kreiptis į NDNT ir teirautis ar jūsų atveju šis punktas gali būti taikomas.

 31. Giedre

  Laba diena. Nuo 2018m.isigaliojo nauja skaičiuoklė netekto darbingumo išmokoms apskaičiuoti. Norėčiau pasiteirauti-kodėl ši skaičiuoklė galioja tik tiems kurie neįgalumą gavo tais metais. Esu neįgali nuo 2005 m. gaunu 135 eu. išmoka – o jei būčiau susirgusi 2018m.gaučiau apie 190 eu. Kodėl mums ne perskaičiuojama pagal naują tvarką – ar mes mažesni ligoniai ar per anksti susirgom

  • LZNS

   Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos komentaras į jūsų paklausimą:
   „Nelabai aišku, apie kokią skaičiuoklę pareiškėjas kalba. Jei omenyje turima nauja pensijos apskaičiavimo tvarka, tai iš tiesų iki 2018-01-01 paskirtis netektos darbingumo pensijos mokamos tol, kol baigsis jų mokėjimo terminas arba asmens būklė bus įvertinta iš naujo ir išduota nauja darbingumo lygio pažyma. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad nuo 2018 m. netekto darbingumo pensija pradėta skaičiuoti 5 proc. intervalu, taigi pagal naują tvarką apskaičiuota ji nebūtinai bus didesnė – jei, pvz., iki šiol asmens pensija netekus 45-55 proc. darbingumo buvo vienodo dydžio, dabar šiame intervale ji kistų. Šiuo atveju taikoma pensijos nemažinimo taisyklė ir mokama ankstesnio dydžio pensija). Jei pareiškėjas mano, kad dėl naujos apskaičiavimo tvarkos jos pensija padidėtų, jai reikėtų kreiptis dėl darbingumo lygio nustatymo iš naujo.“

   Tiksliausią informaciją individualiais atvejais žmonėms dėl jų pensijų galėtų pateikti „Sodra“ – į ją galima kreiptis ir per EGAS sistemą: https://gyventojai.sodra.lt/sodra-login/index;jsessionid=DC456A76FB21E92BAF3414EC4459DF2D

 32. Mingaile

  Sveiki,esu bedarbe darbingumas 35% neigalumas 217.80 ar priklauso kazkokia pasalpa?

  • LZNS

   Negalime pasakyti ar priklauso papildomai kokia nors pašalpa, jeigu jau gaunate neįgalumo išmoką. Kreipkitės į Socialinės paramos skyrių ir jums pasakys ar dar gali kas nors papildomai priklausyti.

 33. Pranas

  Sveiki, esu neįgalus 25% sveikatos nustatymas galioja iki 2041 metų. Jūsų klausiu, jai bus pateiktas parašas po įsakymo, bus sudėti neįgalus nuo 0 – 55% ir t… Man reikės keisti pažymėjimą, tikrinti iš naujo sveikatą ir dar kokie bus nauji pasikeitimai, Ačiū.

 34. Pranas

  Kolkas yra tik įstatymo projektas, kada jis bus priimtas nežinia ? Tikiuosi,, kai įstatymas bus priimtas Jus atsakysite į mano pateiktus klausimus. Ačiū.

 35. Petras

  Gavau 60% netekto darbingumo pensiją.SODRA deklaruoja, kad sulaukus senatvės pensijos galima pasirinkti kokią pensiją gauti – neįgalumo arba senatvės pagal darbo stažą (41,5m.) ir sumokėtas įmokas į SODROS biudžetą.Jeigu pasirinkčiau netekto darbingumo pensiją, ar ji būtų apskaičiuojama 100% nuo buvusio nedarbingumo lygio, t.y. 60% + 40%,
  ar liktų tokia pati (60%)?

  • LZNS

   Neįgalumo pensija liktų tokia kiek priklauso pagal formulę apskaičiavus turint 60 proc. netekto darbingumo.

 36. Raimonda

  Sveiki norėčiau jūsu paklausti ar tikrai nuo ateinančiu metu bus pakeltos pašalpos visiems kurie tik iš dalies darbingi?

Parašykite komentarą

Your email address will not be published