Neįgaliesiems naujais įstatymais bus skiriamos didesnės išmokos

neigaliojo pazymejimas

Sąvokos „nedarbingas“, „iš dalies darbingas“ ne vienam neįgaliajam yra užkirtusios kelią įsidarbinti net nepilnai darbo dienai ir yra visuotinai pripažįstamos kaip diskriminuojančios.

Todėl Seimą jau pasiekė nauji Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengti įstatymų projektai, kuriuos priėmus, bus panaikinta neįgaliuosius diskriminuojanti nedarbingo asmens sąvoka bei padidintos slaugos ir pagalbos (priežiūros) išlaidų tikslinės kompensacijos. Antradienį šiam įstatymų paketui pritarta po pateikimo.

Visos tikslinės kompensacijos didėja 11 Eur

Šiuo metu asmenims, kuriems nustatyti specialieji poreikiai, yra skiriamos ir mokamos tikslinės kompensacijos, kurių dydžiai yra diskriminuojantys. Pavyzdžiui, senatvės pensijos amžių sukakusiems asmenims skiriamos dvigubai mažesnės tikslinės kompensacijos nuolatinei priežiūrai (pagalbai) nei darbingo amžiaus asmenims. Tikslinių kompensacijų dydžiai darbingo amžiaus asmenims priklauso nuo jiems nustatyto darbingumo lygio, vaikams – nuo neįgalumo lygio.

Be to, atotrūkiai tarp tikslinių kompensacijų yra labai dideli – nuo 280 Eur iki 9,5 Eur.

Todėl buvo nuspręsta pakeisti tikslinių kompensacijų dydžius, kartu keičiant specialiųjų poreikių nustatymo kriterijus ir tvarką.

Siūloma nustatyti du nuolatinės slaugos lygius ir du nuolatinės priežiūros (pagalbos) lygius ir atitinkamai išdėlioti tikslinių kompensacijų dydžius, kurie nustatyti atsižvelgiant ir į tai, kad transporto išlaidų kompensacija nebus nustatoma iš naujo. Dėl šios priežasties visas tikslines kompensacijas numatoma didinti 11,02 Eur. Sprendimus dėl specialiųjų poreikių priims Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba.

Šiuo metu nustatyti specialieji poreikiai galios iki jų nustatymo termino pabaigos ir asmenims niekur kreiptis nereikia.

Daug kritikos iš neįgaliųjų sulaukianti 9,5 Eur dydžio transporto išlaidų kompensacija bus pakeista kitomis tikslinėmis kompensacijomis – pavyzdžiui, nuolatinės priežiūros (pagalbos). Bet siekiant užtikrinti asmenų, kuriems jau buvo nustatytas specialusis transporto išlaidų kompensacijos poreikis, teisėtus lūkesčius, jie turėtų gauti šią kompensaciją iki nustatyto termino pabaigos.

Naikinama neįgaliuosius diskriminavusi sąvoka

Vietoje neįgaliuosius diskriminuojančios „nedarbingo“, „iš dalies darbingo“ asmens sąvokos norima įtvirtinti darbingumo lygmens procentus.

Dabar vartojamą sąvoką „nedarbingas“ atstotų sąvoka „asmuo, kuriam nustatytas 0–25 procentų darbingumo lygis“, sąvoką „iš dalies darbingas“ atstotų sąvoka „asmuo, kuriam nustatytas 30–55 procentų darbingumo lygis“.

Asmens darbingumas būtų vertinamas procentais 5 punktų intervalu ir neskirstomas į atskiras grupes (neįgaliuoju būtų laikomas asmuo, kurio darbingumo lygis 0–55 proc.).

Priėmus pataisas, daugiau teisių bei atsakomybės tektų ir savivaldybėms. Savivaldybių darbuotojai, dalyvaudami specialiųjų poreikių vertinime, turėtų galimybes iš karto nustatyti, kokia pagalba (socialinės, slaugos paslaugos, piniginė parama) reikalinga asmeniui, kurio specialieji poreikiai vertinami, ar jo šeimos nariams. Tam savivaldybėms būtų skirtos lėšos (iki 4 proc. administravimui nuo visos tikslinių kompensacijų sumos). Neįgalumo ir darbingumo tarnyba specialiuosius poreikius vertins pagal medicininius kriterijus ir savivaldybių nustatytus kliuvinius jo savarankiškumui.

Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo pataisų projektui ir lydimiesiems teisės aktų projektams po pateikimo vieningai pritarė 89 Seimo nariai. Pagrindiniu šių klausimų svarstyme paskirtas Socialinių reikalų ir darbo komitetas, papildomu – Žmogaus teisių komitetas.

Siūloma, kad įstatymai įsigaliotų 2019 m. sausio 1 d. Jiems įgyvendinti per pirmus metus reikės papildomai iki 14 mln. Eur.

Naujienos šaltinis: www.socmin.lrv.lt

LZNS - post author

Mums labai svarbu pasiūlyti neįgaliesiems daugiau galimybių, kad jie galėtų pasinaudoti visomis savo teisėmis ir visapusiškai dalyvautų visuomenės gyvenime.

Komentarai 18

 1. arte

  Laba diena norejau paklausti kiek galima gauti pinigeliu vienkartines pasalpos ,jai gu sergu onkologine liga ir esu 40%nedarbingas

  • LZNS

   Ar jūs galite gauti kokią nors pašalpą, jums gali atsakyti tik socialinės paramos skyrius. Jie vertina asmens pajamas, turtą ir jeigu atitinka nustatytus kriterijus gali būti skirta parama.
   Kreipkitės į Socialinį paramos skyrių Savivaldybės kur deklaruota jūsų gyvenamoji vieta.

 2. Mingailė

  Esu 2 grupės invalide ar galėčiau gauti dar kažkokią papildomą pašalpą?

 3. Rasa

  Mergaitei ilgai tvarkiau dokumentus neigalumui nustatyti.nors musu daktare ilgai vilkino tvarkyt dokumentus.daug pas logopedus,psichologus vaiksciojom ir pernai rugpjuti tik gavom vidutini neigaluma.pagal F83misrus raidos sutrikimas.vaikui5m.ir cia perskaiciau .kad galima uz 3m susigrazinti pinigelius.ar tai tiesa?ir jai taip kur kreiptis?aciu

  • LZNS

   Neįgalumo lygio nustatymo kriterijų ir tvarkos apraše nurodoma, kad kai asmuo, kuriam buvo nustatytas neįgalumo lygis, dėl pateisinamų priežasčių praleidžia pakartotinio neįgalumo lygio vertinimo laiką, jo tėvams (įtėviams), globėjams ar rūpintojams prašant, neįgalumo lygis gali būti nustatytas atgaline data, jeigu NDNT yra pateikiami visi reikalingi dokumentai (duomenys), būtini neįgalumo lygiui nustatyti, bet ne daugiau kaip už trejus praėjusius metus, skaičiuojant nuo dokumentų NDNT gavimo dienos.
   Reikia kreiptis į NDNT ir teirautis ar jūsų atveju šis punktas gali būti taikomas.

 4. Giedre

  Laba diena. Nuo 2018m.isigaliojo nauja skaičiuoklė netekto darbingumo išmokoms apskaičiuoti. Norėčiau pasiteirauti-kodėl ši skaičiuoklė galioja tik tiems kurie neįgalumą gavo tais metais. Esu neįgali nuo 2005 m. gaunu 135 eu. išmoka – o jei būčiau susirgusi 2018m.gaučiau apie 190 eu. Kodėl mums ne perskaičiuojama pagal naują tvarką – ar mes mažesni ligoniai ar per anksti susirgom

  • LZNS

   Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos komentaras į jūsų paklausimą:
   „Nelabai aišku, apie kokią skaičiuoklę pareiškėjas kalba. Jei omenyje turima nauja pensijos apskaičiavimo tvarka, tai iš tiesų iki 2018-01-01 paskirtis netektos darbingumo pensijos mokamos tol, kol baigsis jų mokėjimo terminas arba asmens būklė bus įvertinta iš naujo ir išduota nauja darbingumo lygio pažyma. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad nuo 2018 m. netekto darbingumo pensija pradėta skaičiuoti 5 proc. intervalu, taigi pagal naują tvarką apskaičiuota ji nebūtinai bus didesnė – jei, pvz., iki šiol asmens pensija netekus 45-55 proc. darbingumo buvo vienodo dydžio, dabar šiame intervale ji kistų. Šiuo atveju taikoma pensijos nemažinimo taisyklė ir mokama ankstesnio dydžio pensija). Jei pareiškėjas mano, kad dėl naujos apskaičiavimo tvarkos jos pensija padidėtų, jai reikėtų kreiptis dėl darbingumo lygio nustatymo iš naujo.“

   Tiksliausią informaciją individualiais atvejais žmonėms dėl jų pensijų galėtų pateikti „Sodra“ – į ją galima kreiptis ir per EGAS sistemą: https://gyventojai.sodra.lt/sodra-login/index;jsessionid=DC456A76FB21E92BAF3414EC4459DF2D

 5. Mingaile

  Sveiki,esu bedarbe darbingumas 35% neigalumas 217.80 ar priklauso kazkokia pasalpa?

  • LZNS

   Negalime pasakyti ar priklauso papildomai kokia nors pašalpa, jeigu jau gaunate neįgalumo išmoką. Kreipkitės į Socialinės paramos skyrių ir jums pasakys ar dar gali kas nors papildomai priklausyti.

 6. Pranas

  Sveiki, esu neįgalus 25% sveikatos nustatymas galioja iki 2041 metų. Jūsų klausiu, jai bus pateiktas parašas po įsakymo, bus sudėti neįgalus nuo 0 – 55% ir t… Man reikės keisti pažymėjimą, tikrinti iš naujo sveikatą ir dar kokie bus nauji pasikeitimai, Ačiū.

 7. Pranas

  Kolkas yra tik įstatymo projektas, kada jis bus priimtas nežinia ? Tikiuosi,, kai įstatymas bus priimtas Jus atsakysite į mano pateiktus klausimus. Ačiū.

 8. Petras

  Gavau 60% netekto darbingumo pensiją.SODRA deklaruoja, kad sulaukus senatvės pensijos galima pasirinkti kokią pensiją gauti – neįgalumo arba senatvės pagal darbo stažą (41,5m.) ir sumokėtas įmokas į SODROS biudžetą.Jeigu pasirinkčiau netekto darbingumo pensiją, ar ji būtų apskaičiuojama 100% nuo buvusio nedarbingumo lygio, t.y. 60% + 40%,
  ar liktų tokia pati (60%)?

  • LZNS

   Neįgalumo pensija liktų tokia kiek priklauso pagal formulę apskaičiavus turint 60 proc. netekto darbingumo.

 9. Raimonda

  Sveiki norėčiau jūsu paklausti ar tikrai nuo ateinančiu metu bus pakeltos pašalpos visiems kurie tik iš dalies darbingi?

 10. Arunas

  Sveiki ar gali neigalus gauti kokia nors vienkartine ismoka pvz bustui isikurti

 11. aurora

  labas. jei neigalus zmogus su 35% nedarbingumu neturi reikiamo stazo neigalumo pencijai gauti, is kokiu pinigu jam gyventi? ar yra kokia kita pasalpa tokiems zmonems? aciu

  • LZNS

   Jeigu neturite stažo, jums reikia kreiptis į Sodrą dėl šalpos pensijos mokėjimo.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas