Būsto šildymo išlaidų kompensacijos

2432_44821cdbb9a2ea701594fd21ca42e7cb

Dėl Rusijos agresijos Ukrainoje augant energetinių išteklių kainoms pasaulyje, auga šildymo kaina ir Lietuvoje. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad sunkiau besiverčiantys ir net vidutines pajamas uždirbantys šalies gyventojai gali pasinaudoti būsto šildymo išlaidų kompensacijomis nepriklausomai nuo to, kokiu kuru jų būstas šildomas.

„Pratęsus terminą, kai, skiriant piniginę socialinę paramą, nevertinamas turtas, taip pat padidinus valstybės remiamų pajamų dydį, ateinantį šildymo sezoną kompensacijų už būsto šildymą gavėjų ratas prasiplės daugiau nei penktadaliu, o parama pasieks tuos, kam labiausiai reikia. Būsto šildymo išlaidų kompensacijomis pasinaudoti galės nepasiturintys šalies gyventojai, senjorai, žmonės su negalia ir net vidutinį atlyginimą gaunančios šeimos. Svarbiausia, kad žmonės nesivadovautų stereotipais, kad tokia parama priklauso tik sunkiausiai besiverčiantiems gyventojams ir kreiptųsi į savivaldybę dėl kompensacijos“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Anot ministrės M. Navickienės, šiemet dėl šildymo kainų augimo ir valstybės remiamų pajamų (VRP) padidinimo papildomai savivaldybėms skirta apie 42 mln. Eur. Siekiama, kad namų ūkiai, pritaikius valstybės paramą, už šildymą mokėtų ne daugiau dešimtadalio nuo į rankas gaunamų pajamų.

PRITAIKIUS ŠILDYMO KOMPENSACIJĄ, NAMŲ ŪKIS TURĖTŲ MOKĖTI, PVZ.:

 • Vidutinę senatvės pensiją (su būtinuoju stažu) 513 Eur gaunantis ir vienas gyvenantis pensininkas už būsto šildymą pagal savo pajamas už normatyvinį būsto plotą (50 kv. m.) turėtų mokėti ne daugiau kaip 7,2 Eur.
 • Keturių asmenų šeima (2 tėvai ir 2 vaikai), gaunanti 1099 Eur į rankas (2 MMA), už būsto šildymą pagal savo pajamas už normatyvinį būsto plotą (70 kv. m.) nemokėtų nieko. 100 proc. kompensuotų valstybė.
 • Keturių asmenų šeima (2 tėvai ir 2 vaikai), gaunanti 2174,8 Eur į rankas (2 VDU), už būsto šildymą pagal savo pajamas už normatyvinį būsto plotą (70 kv. m.) mokėtų ne daugiau kaip 45,51 Eur, kitką kompensuotų valstybė.

Būsto šildymo išlaidų kompensacija teikiama nepriklausomai nuo šildymo būdo. Tai reiškia, kad kompensaciją gali gauti tiek būstą šildantys centralizuotai, tiek kitos rūšies kuru: malkomis, dujomis, elektra ir pan.

2022 09 06_Būsto šildymo komensacija-01(1)

KUR KREIPTIS DĖL KOMPENSACIJŲ SKYRIMO? Gyventojai dėl būsto šildymo, karšto ir geriamojo vandens išlaidų kompensacijų skyrimo gali kreiptis į savo gyvenamosios vietos savivaldybę, taip pat elektroniniu būdu www.spis.lt. Svetainėje (www.spis.lt) esanti būsto šildymo išlaidų kompensacijos skaičiuoklė – paprasčiausias būdas sužinoti, ar priklauso būsto šildymo išlaidų kompensacija ir preliminarų jos dydį.

KOKIUS DOKUMENTUS REIKIA PATEIKTI? Įprastai, kreipiantis dėl kompensacijos, žmonės turi pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, prašymą piniginei socialinei paramai gauti ir pažymą apie gaunamas pajamas gautas už 3 paskutinius mėnesius iki kreipimosi, jei ši informacija nėra gaunama iš valstybės registrų, žinybinių registrų ir kt.

Kai būstas šildomas kitomis energijos rūšimis (pvz., elektra), gyventojai papildomai turi pateikti informaciją apie kuro deginimo įrenginį (t. y. dokumentą, nurodantį šilumos katilo tipą / modelį, jo naudingumo koeficientą), duomenis apie suvartotą elektros energiją (kiekį, elektros tarifus). Atkreipiame dėmesį, kad visais atvejais būsto šildymo būdas turi būti registruotas Registrų centre.

Gyventojai, kurie kreipiasi būsto šildymo išlaidų kompensacijų už įsigytą kietąjį kurą, pvz., malkas, neprivalo pateikti dokumentų (sąskaitų-faktūrų), įrodančių kuro įsigijimo išlaidas. Atskirais atvejais savivaldybės, siekdamos išvengti galimo piktnaudžiavimo teikiama parama, gali paprašyti pateikti pirkimo dokumentus, pavyzdžiui, kai asmenys nuosavybės teise turi mišką ir būstui šildyti naudoja savo turimą medieną ir malkų neperka, t. y. išlaidų nepatiria.

SVARBU: Primename, kad iki 2024 m. balandžio 30 d.  pratęstas terminas, kai, skiriant piniginę socialinę paramą, nevertinamas nuosavybės teise turimas asmenų turtas, tačiau, apskaičiuojant pajamas, yra įskaitomos iš privalomo registruoti turimo kilnojamo ir nekilnojamo turto gaunamos pajamos, pavyzdžiui, žemės, būsto, automobilio ir kito turimo turto nuomos ar pardavimo pajamos.

Apskaičiuojant pajamas, neįskaitoma darbo užmokesčio, nedarbo socialinio draudimo išmokos dalis (priklausomai nuo šeimos sudėties – nuo 20 iki 40 proc.), išmoka vaikui (vaiko pinigai).

Gyventojams už normatyvinį būsto plotą kompensuojama būsto šildymo išlaidų dalis, viršijanti 10 proc. skirtumo tarp šeimos arba vieno gyvenančio asmens pajamų ir 2 VRP dydžių (294 Eur) kiekvienam šeimos nariui arba 3 VRP dydžių (441 Eur) vienam gyvenančiam asmeniui.

2022 09 06_Būsto šildymo komensacija-02

LZNS - post author

Mums labai svarbu pasiūlyti neįgaliesiems daugiau galimybių, kad jie galėtų pasinaudoti visomis savo teisėmis ir visapusiškai dalyvautų visuomenės gyvenime.

Komentarai 7

 1. Tomas

  Laba Diena. Jei su mama ir tėvu pencininkais gyvena 40m. 2 grupės neįgalus sūnus. Sūnaus darbingumas 25%.Gal galima gauti nuolaidas elektrai? Viename name tėvas, mama ir neįgalus sūnus.

 2. Tomas

  Būstas šildomas malkomis ir anglimis. Noriu paklausti ar namie apšvietimui, šaldytuvui ir kitų elektros prietaisų suvartojimą elektrą kompensuojama.

 3. Marija

  sveiki,
  Po ivykusios ziaurios autoavarijos, eile metu man nustatytas neigalumas (40% darbingumas).
  Prasyma/Paraiska bei visus kt. reikiamus dokumentus kompensacijai uz busto sildyma gauti tiek Vilniaus raj. savivaldybes, tiek ir Vilniaus raj. seniunijos atsakingiems darbuotojams pirmaji karta pateikiau 2022-10-04.
  Po kurio laiko paskambino seniunijos darbuotoja ir pranese, kad Prasyma/Paraiska reikia uzpildyti is naujo, pakartotinai (neva pirminis variantas netinka). Nedelsdama uzpildziau dar karta, nusiunciau seniunijai.
  Uz kura 2022-09-15 sumokejau apie 1500eur, todel man is tiesu yra labai svarbu kompensacija gauti savalaikiai.
  Praejo menuo laiko nuo Prasymo/Paraisko pateikimo, taciau atsakymo, iki kada (preliminariai) man bus pervesta kompensacija uz busto sildyma, is seniunijos nesulaukiau, isskyrus seniunijos specialistes pasakyma telefonu:
  „Kada jums bus paskaiciuota, paskirta ir pervesta priklausanti kompensacija, neaisku, kadangi besikreipianciuju yra labai daug, ir specialistai nespeja paskaiciuoti“.
  Susidarius tokiai situacijai, noriu ir prasau paaiskinimo – per kiek laiko neigalus asmuo turetu gauti kompensacija uz busto sildyma, galimai ir uz k.vandeni?

  Is anksto dekoju uz atsakyma negalia.lt , ir vis dar kantriai laukiu pavedimo – kompensacijos.
  Pagarbiai

  • LZNS

   Kadangi dėl šildymo kompensacijų kreipiasi labai labai daug žmonių, savivaldybių darbuotojai iš tiesų nespėja aptarnauti visų prašymų taip greitai, kaip mums visiems norėtųsi.
   Todėl tenka visiems apsišarvoti kantrybe ir laukti.

 4. Dina

  Sveiki ,

  Ar priklauso būsto šildymo, šalto vandens,ir šiukšlių mokesčių kompensacija?

  Kaip yra skaičiuojama?

  • LZNS

   Kreipkitės į Socialinės paramos skyrių ar socialinių išmokų skyrių ir jums pasakys ar jums gali priklausyti kompensacijos.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas