Nuo 2017 metų bus diegiamas naujas specialiųjų poreikių vertinimo ir tenkinimo modelis

neigaliojo pazymejimas

Vyriausybės pasitarime pritarta Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siūlomam neįgaliųjų specialiųjų poreikių vertinimo ir tenkinimo modelio projektui, kuriuo numatoma nustatyti dviejų lygių slaugos ir dviejų lygių priežiūros (pagalbos) specialiuosius poreikius, pagal kuriuos bus skiriamos išlaidų tikslinės kompensacijos, taip pat numatoma į neįgaliųjų specialiųjų poreikių vertinimą įtraukti socialinius darbuotojus.

„Socialinis darbuotojas yra arčiausiai žmogaus, turinčio negalią, tad geriausiai mato, kokio lygio specialiosios pagalbos žmogui reikia, todėl jų dalyvavimas vertinant specialiuosius poreikius yra labai svarbus“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė.

Pasak ministrės, naujasis neįgaliųjų specialiųjų poreikių vertinimo ir tenkinimo modelis leis sumažinti atotrūkį tarp tikslinių kompensacijų dydžių.

Pagal naująjį modelį neįgaliesiems žmonėms numatomos dviejų lygmenų slaugos išlaidų tikslinės kompensacijos (280 eurų ir 179,2 euro) ir dviejų lygmenų priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinės kompensacijos (atitinkamai 112 eurų ir 22,4 euro). Pagal dabar galiojančią tvarką, skiriama slaugos išlaidų tikslinė kompensacija yra 280 eurų, priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinė kompensacija yra 112 eurų arba 56 eurai ir transporto išlaidų kompensacija yra 9,5 euro.

Naujajame modelyje numatoma, kad galutinį sprendimą dėl neįgaliųjų specialiųjų poreikių priims Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, tačiau ji vadovausis ne tik asmens sveikatos priežiūros įstaigos pateiktais medicininiais dokumentais, bet ir savivaldybių socialinių darbuotojų pateikta informacija apie asmens savarankiškumo, mobilumo, bendravimo, pažinimo, ugdymosi problemas.

Pagal naująjį modelį savivaldybių darbuotojai įgis teisę kontroliuoti, kaip naudojamos tikslinės kompensacijos, ir prireikus minėtas kompensacijas keisti socialinėmis ir kitomis asmens specialiesiems poreikiams tenkinti reikalingomis paslaugomis.

Skaičiuojama, kad naujajam modeliui įgyvendinti reikės 2 mln. eurų.

Planuojama, kad naujasis specialiųjų poreikių vertinimo ir tenkinimo modelis pradės veikti nuo 2017 m. vidurio, kai bus pakeisti Transporto lengvatų, Tikslinių kompensacijų, Neįgaliųjų socialinės integracijos, Vietos savivaldos įstatymai ir specialiųjų poreikių nustatymo tvarka.

LZNS - post author

Mums labai svarbu pasiūlyti neįgaliesiems daugiau galimybių, kad jie galėtų pasinaudoti visomis savo teisėmis ir visapusiškai dalyvautų visuomenės gyvenime.

Komentarai 8

 1. Aldona

  SVEIKI, PENCIJINIO AMZIAUS ZMOGUS TURI DIDELIUS SPEC POREIKIUS .DABAR NUSTATYTA RUPYBA. (YRA TEISMO NUTARTIS) AR PRIKLAUSO KOKIA ISMOKA,JEI TAIP,KIEK TAI BUTU ? DEKUI !

 2. Vanda

  Laba dina. Norėčiau sužinoti: kaip tvarkomos slaugos išmokos sunkiam ligoniui,kai jis guli slaugos skyriuje. Ligonis visiškos negalės( po insulto, liekamieji reiškiniai: nevaikšto, nekalba, pats nepavalgo ir kt.) Ar gydantis gydytojas ir slaugos skyriaus socialinė darbuotoja turi sutvarkyti slaugos poreikių dokumentus. Žinome, kad 120 dienų gali būti slaugos skyriuje nemokamai , bet vėliau – nėra sąlygų ligonį slaugyti namuose. O po 4 mėnesių reiktų slaugai mokėti apie 800 eurų per mėnesį. Iš kur tokius pinigus imti, kai ligonio pensija 280 eurų. Todėl ir norime iš anksto sutvarkyti slaugos dokumentus. Ar yra tokia galimybė? Pagarbiai, Vanda

  • LZNS

   Teisės aktuose yra nurodoma, kad dokumentus dėl specialiųjų poreikių nustatymo rengia gydantis gydytojas. Jūsų atveju tai turėtų būti slaugos ligoninės gydantis gydytojas.

 3. Vanda

  Ačiū už atsakymą, bet slaugos gydanti gydytoja liepia kreiptis į šeimos gydytoją. Ką mums daryti, kur kreiptis? Pagarbiai, Vanda

 4. Tomas78m

  Dieve, paskaiciau komentarus… Dvelkia neviltim ir nepritekliumi. Su visais komentarais 100 procentu sutinku! Nemyli Lietuvos valdia musu tevynes vaiku- stengiasi, kaip greiciau ju atsikratyti. Uzuot pasuke galvas, kaip tam bedziui neigaliajam padeti, valdininkai bais susirupine, kaip cia dar pora milijonu vargstanciuju saskaita sutaupius. O kai kiekviena slaugytoja tures teise priimti sprendima, tai dar ir papildomas islaidas tam vargsui neigaliajam uzkraus- gi vokeli tikrai reiks slaugytojai duoti, kad „matytu“ realia situacija. O gal jus, mieli valdininkai, pradekit nuo saves ir kvieskites ekspertus, kurie pades nustatyti jusu „uzsidirbtu“ atlyginimu dydi… Be proto liudna, kad musu salelej viskas – „kuo toliau, tuo graziau“. Stiprybes neigaliesiems!( nors manau, kad jie. ir yra stipriausi zmones! Kiti tokiu patyciu tiesiog nepakeltu…)

 5. ALDONA Cimalonskiene

  Asturiu60neigalumamanokaimeautobusainevaziuojaosocelinesprssytikadpavestupasdaktarusreikiauzsisakytiisanksto,saturiuzinotikadasasusirgsiu.atsipeikekitvaldininkai.nesityciokitisneigaliuzmoniu

 6. Lina

  Sveiki, butent musų atveju taip ir yra kad slaugos ligonines gydanti daktare netvarko jokių dokumentų, liepia kreiptis pas šeimos daktarę, o ką gali surašyt šeimos daktaras kai mate mamą vaikstančia dar, o paguldyta į slauga pasidare nevaikstanti, pasedi
  tik apramstyta ir pasodinta,i tuoleta neiseinam, daro i pampersus, vaidenasi istisai,haliucinacijos uzeina, prašom kviesti psichotarapeuta, nekviečia, o kam!!!!! viskas beviltiska, nes nusisvilpt tiem daktaram slaugoj gulintys žmones, pareiske jum sava mama jum skaudu, o mum ji niekass!!!!!! Va taip ir vargstam!!

  • LZNS

   Siulome kreiptis šiuo klausymu į sveikatos apsaugos ministerijos Pirminės sveikatos priežiūros ir slaugos skyrių. Kontaktus rasite paspaudę šią nuorodą: http://sam.lrv.lt/lt/kontaktai

Parašykite komentarą

Your email address will not be published