Trakuose Lietuvos žmonių su negalia sąjunga paminės savo veiklos 20-metį

DSC_0113

Lapkričio 26 d. Trakuose, SPA „Trasalis“ (Gedimino g. 26), rengiamas Lietuvos žmonių su negalia sąjungos 20-mečio paminėjimas.

Lietuvos žmonių su negalia sąjunga (LŽNS), jungianti organizacijas, dirbančias žmonių su negalia integracijos srityje, buvo įkurta 1995 m. rugsėjo 29 dieną. Organizacija jungia 19 asocijuotų narių įvairiuose Lietuvos miestuose bei rajonuose ir 5 viešąsias įstaigas. LŽNS prezidentė Rasa Kavaliauskaitė prisimena: „Tada buvome jauni maksimalistai, kupini energijos ir idėjų. Lietuvos valstybė žengė pirmuosius žingsnius, vykdydama reformas įvairiose srityse. Mūsų sąjunga augo natūraliai, ne spaudžiant „iš viršaus“, o įsiklausant į neįgaliųjų poreikius regionuose. LŽNS vienija apie 10 000 neįgaliųjų. Per 20 veiklos metų nuveikėme nemažai, keisdami tiek visuomenės požiūrį į negalią ir neįgaliuosius, tiek pačių neįgaliųjų savivoką.“

Svarbiausi LŽNS vykdomi projektai

Kasmet LŽNS vykdo apie 20 įvairių projektų, kuriais siekiama neįgaliesiems užtikrinti savarankiškumą ir pasirinkimo laisvę, didinti viešosios aplinkos prieinamumą, skatinti partnerystę tarp neįgaliųjų nevyriausybinių organizacijų ir verslo įmonių, savivaldybių bei švietimo įstaigų, paveikti bendrą požiūrį į žmones su negalia kaip į klientus ir potencialius darbuotojus.

LŽNS organizuoja ir kultūros projektus: „Specialioji muzikos kūryba ir edukacija Lietuvos regionuose“, „Socialinių interakcijų ir performansų kūryba ir sklaida“, rengia tarptautinį neįgaliųjų teatrų festivalį „Begasas“ ir jaunųjų kino kūrėjų programą „Negalia ne kliūtis“. Nuo 2011-ųjų organizuojamas projektas „Be slenksčių“, kuriuo siekiama mažinti socialinę atskirtį, atkreipiant visuomenės, valdininkų dėmesį į nepritaikytą arba blogai pritaikytą viešąją aplinką visoje Lietuvoje: pastatus, šaligatvius, perėjas, neįgaliųjų automobiliams skirtas stovėjimo vietas. Svetainės www.beslenksciu.lt pagalba kiekvienas asmuo su judėjimo negalia prieš išeidamas iš namų gali suplanuoti visą kelionės maršrutą. Svetainėje www.universali-architektura.lt galima pamatyti, kaip reikėtų projektuoti aplinką žmonėms su judėjimo negalia. Nuo 2013-ųjų LŽNS dalyvauja Lietuvos ir Šveicarijos programoje „Lietuvos žmonių su negalia sąjungos žmogiškųjų gebėjimų ir materialinės bazės stiprinimas, taikant progresyvias metodikas“. Programa ypač aktuali regionuose.

LŽNS ne vienerius metus švietimo įstaigose vykdo projektą „Pažink negalią“: mokiniai supažindinami su negalia kaip reiškiniu, aiškinama, kad yra ir neįgalūs vaikai bei suaugusieji, kurie yra šiek tiek kitokie, bet tai nereiškia, kad jie turi būti visuomenės diskriminuojami. „Negalia gali užklupti kiekvieną bet kada“, – sako LŽNS prezidentė Rasa Kavaliauskaitė.

Šventėje bus apdovanoti iniciatyvūs žmonės su negalia

LŽNS 20-mečio paminėjime bus parodyta meno terapijos specialistės Snieguolės Dikčiūtės interoperos „Meilė be mirties smėlynuose“ fragmentas (režisierė ir dailininkė Saulė Degutytė, libreto autoriai Gasparas Aleksa ir Violeta Šoblinskaitė Aleksa). Šventėje dalyvaus organizacijos įkūrėjai – rašytojai Jonas Mačiukevičius ir Gasparas Aleksa.

LŽNS pasveikins socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė, Europos Parlamento narės Vilijos Blinkevičiūtės biuro Vilniuje vadovas Rimantas Kairelis, Neįgaliųjų reikalų departamento direktorė prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Asta Kandratavičienė. SADM įsteigtas apdovanojimas „Gerumo žvaigždė“ bus įteiktas LŽNS prezidentei Rasai Kavaliauskaitei ir Vladai Gribėnienei, kuri nuo 1990 m. iki 2009 m. vadovavo Molėtų krašto žmonių su negalia sąjungai.

Taip pat bus apdovanoti nominuotieji žmonės su negalia šiose kategorijose: „Už atsakingą verslą“ (nominaciją įteiks LR Seimo socialinių reikalų komiteto pirmininkė Kristina Miškinienė), „Už nenuilstančią pagalbą“ (nominaciją įteiks Vilniaus savivaldybės socialinių reikalų ir sveikatos departamento direktoriaus pavaduotoja Rasa Laiconienė), „Už gyvenimą be slenksčių“ (nominaciją įteiks LR Susisiekimo ministerijos Kelių transporto ir civilinės aviacijos politikos departamento direktorius Gražvydas Jakubauskas), „Už nematomų tiltų tiesimą“ (nominaciją įteiks LR Ministro pirmininko padėjėja Genovaitė Paliušienė), „Už neblėstančią saulę rudenį“ (nominaciją įteiks Ukmergės rajono savivaldybės meras Rolandas Janickas).

LZNS - post author

Mums labai svarbu pasiūlyti neįgaliesiems daugiau galimybių, kad jie galėtų pasinaudoti visomis savo teisėmis ir visapusiškai dalyvautų visuomenės gyvenime.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas