Pasirašytas memorandumas dėl rinkimų prieinamumo

balsavimo teise

Seimo narys Justas Džiugelis sveikina jo iniciatyva šiandien pasirašytą trišalį susitarimą, kuriuo Vyriausioji rinkimų komisija, Lietuvos neįgaliųjų forumas ir Lietuvos savivaldybių asociacija sutarė dėl ilgalaikio bendradarbiavimo rinkimų srityje.

„Idėja kilo likus maždaug metams iki pirmųjų iš trejų 2019-aisiais turinčių vykti rinkimų. Buvo aišku, kad be įsikišimo situacija, kai net 60 procentų rinkimų apylinkių nepritaikytos žmonėms su negalia ir senjorams, nepasikeis. Todėl, tuo metu vadovaudamas Seimo Neįgaliųjų teisių komisijai, inicijavau posėdį, kuriame buvo sutarta dėl bendrų veiksmų“, – teigia J. Džiugelis.

Trišaliame susitarime visos pasirašiusios pusės įsipareigoja užtikrinti, kad kuo daugiau rinkimų apylinkių būtų pritaikytos neįgaliesiems, o šie būtų laiku ir tinkamai informuoti apie rinkimus.

Parlamentaras tikisi, kad susitarimas nebus deklaratyvus, o jo dalyviai pademonstruos pilietiškumą ir žmonėms su negalia suteiks realią, Konstitucijoje įtvirtintą teisę dalyvauti šalies politiniame gyvenime, taip pat ir pareikšti savo valią balsuojant.

„Bendraudamas su savivaldybių atstovais ne kartą įsitikinau, kad didžiausia kliūtis yra ne lėšų ar galimybių stygius, o noro trūkumas. Daugybę rinkimų apylinkių pritaikymo problemų galima išspręsti tiesiog pakeitus balsavimo vietą. Deja, kai kuriose savivaldybėse labai trūksta suvokimo, kad balsavimas namuose nedidina žmonių su negalia integracijos ir žeidžia jų orumą“, – apgailestauja Seimo narys.

Jo teigimu, formalus požiūris valstybei, o tuo pačiu ir visiems jos piliečiams gali kainuoti labai brangiai. Taip nutiktų, jeigu atvykę į rinkimų apylinkes ir savo balso negalėję atiduoti neįgalieji pasinaudotų teisiniu precedentu ir reikalautų neturtinės žalos atlyginimo, kuris gali siekti nuo tūkstančio iki keliasdešimties tūkstančių eurų žmogui.

„Pasitelkę sumanumą galime išspręsti didžiąją dalį rinkimų apylinkių prieinamumo problemų ir sutaupyti šimtus tūkstančių, o gal net milijonus eurų, kuriuos būtų galima išleisti sprendžiant socialines problemas, o ne mokant už atsakingų valdininkų aplaidumą“, – įsitikinęs J. Džiugelis.

LZNS - post author

Mums labai svarbu pasiūlyti neįgaliesiems daugiau galimybių, kad jie galėtų pasinaudoti visomis savo teisėmis ir visapusiškai dalyvautų visuomenės gyvenime.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas