Panevėžio TLK: Zarasų neįgalieji dar kartą panoro išgirsti apie ligų prevenciją

ligoniu kasos

Zarasų krašto žmonių su negalia sąjunga antrą kartą atsiliepė į Panevėžio teritorinės ligonių kasos (TLK) kvietimą susitikti aptarti pacientams svarbių klausimų – zarasiškiai pakvietė ligonių kasos specialistus į savo organizaciją ir paprašė pasidalyti naujausia informacija aktualiausiais sveikatos draudimo, ligų prevencijos ir kitais klausimais.

Šios organizacijos pirmininkė Olga Ludziš teigia, kad prevencija – veiksmingas būdas užbėgti už akių ligai, bet labai svarbu žinoti, kaip tai galima padaryti. Suteikti informacijos paprašyta Panevėžio TLK Kontrolės skyriaus vyriausiosios specialistės Reginos Venckienės.

R. Venckienė priminė, kokios prevencijos programos, apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis, Utenos apskrityje vykdomos, kokio amžiaus sveikais save laikantys gyventojai gali pagal jas nemokamai pasitikrinti, kokios naudos per visą programų vykdymo laikotarpį sulaukta. Ligonių kasos specialistė informavo: neretai gyventojai piktinasi, kad programose galima dalyvauti tik iki tam tikro amžiaus ribos. Ji pabrėžė: nors vyresni gyventojai programose nedalyvauja, jie nėra ignoruojami – turint nusiskundimų sveikata, tie patys tyrimai su gydytojo siuntimu taip pat atliekami nemokamai. Specialistė apgailestavo, kad Utenos apskrityje dar nepradėta vykdyti Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa, pagal kurią 50–74 metų amžiaus Panevėžio apskrities gyventojai tikrinasi nuo 2013 m. liepos mėnesio. Utenos apskrityje šios programos įgyvendinimą tikimasi pradėti antrąjį šių metų pusmetį. Susitikime taip pat apgailestauta dėl prasto vaikų krūminių dantų silantavimo programos įgyvendinimo, nes šiai programai skiriamos lėšos dažniau nei kitų lieka nepanaudotos. R. Venckienės teigimu, dalyvavimas programose pirmiausia priklauso nuo pačių gyventojų rūpinimosi savo sveikata, taip pat nuo šeimos gydytojų, kurie įpareigoti skatinti gyventojus tikrintis sveikatą. Pastebėta, kad ne visi šeimos gydytojai tinkamai vykdo šį įpareigojimą. Pavyzdžiui, Zarasuose IĮ Gintauto terapinis kabinetas kažkodėl prevencijos programų nevykdo. O. Ludziš atkreipė dėmesį: Panevėžio TLK pateikta statistika apie prevencijos programų įgyvendinimą yra svari, tačiau neretai žmonės linkę tik išklausyti informaciją, bet sau jos nepritaikyti. „Garantuoju, kad tarp čia esančių yra moterų, kurios pas ginekologą nebuvo 5–6 metus. Iš patirties galiu pasakyti: jei mano sesuo būtų tikrinusis, šiandien greičiausiai dar būtų gyva“, – kalbėjo neseniai seserį, sirgusią onkologine liga, palaidojusi organizacijos vadovė. Paprašius, kad rankas pakeltų tos moterys, kurios pagal programą tikrinosi dėl gimdos kaklelio ar krūties vėžio, iš daugiau kaip 20-ies moterų rankas pakėlė vos 2. Kilus diskusijai, susitikimo dalyvės teiravosi, ar nežalinga sveikatai dažnai atlikti mamogramas, piktinosi, kad užsiregistravus pas kardiologą Vilniuje, vizito tenka laukti po 2 mėnesius, uždavė kitų klausimų.

Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Sigita Paulauskienė priminė susirinkusiesiems dantų protezavimo tvarką, kalbėjo apie privalomąjį sveikatos draudimą, pasikeitimus, susijusius su medicinine reabilitacija, tarpvalstybinį bendradarbiavimą teikiant sveikatos priežiūros paslaugas visoje Europos Sąjungoje, informavo, kad ligonių kasoje galima gauti suvestines pacientams, besigydžiusiems ligoninėse, apie tai, kiek Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų išleista jų gydymui.

Zarasiškius domino tėvų, auginančių neįgalius vaikus, sveikatos draudimas valstybės lėšomis, klausta, ar dantų protezavimo paslauga bus kompensuota, jei ji bus suteikta Latvijoje, teirautasi, ar ribojami siuntimai siunčiant pacientus į gydytojo specialisto konsultaciją, kaip gauti siuntimą į medicininę reabilitaciją ir kt.

Informacijos šaltinis: www.vlk.lt

LZNS - post author

Mums labai svarbu pasiūlyti neįgaliesiems daugiau galimybių, kad jie galėtų pasinaudoti visomis savo teisėmis ir visapusiškai dalyvautų visuomenės gyvenime.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas