Mes tikrai ESAME

Mesesame

2010 metais Lietuva ratifikavo Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių Konvenciją, kuri numato periodišką žmonių su negalia padėties vertinimą pagal Konvencijos nuostatas. Lietuvos vertinimas Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių komitete vyko šių metų balandžio 6 – 7 dienomis, o Komiteto Baigiamosios išvados ir rekomendacijos paskelbtos balandžio 22 d.

Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių komitetas, apžvelgdamas Lietuvos valstybės politiką žmonių su negalia atžvilgiu, kritiškai vertino visose socialinio gyvenimo srityse – jie izoliuojami švietimo sistemoje, darbo rinkoje, neužtikrinamas sveikatos paslaugų prieinamumas, nepritaikyta fizinė aplinka, neįtvirtinta lygybė prieš įstatymą, pažeidžiamos teisės į savarankišką gyvenimą ir nesudaromos sąlygos nepriklausomai žmonių su negalia teisių įgyvendinimo stebėsenai. Komiteto nariai pastebi, kad žmonių su negalia švietimas dažnai yra prastos kokybės, nustato žemus lūkesčius ir riboja besimokančiųjų galimybes. Tuo metu kokybiška įtraukau mokymo aplinka vertina ir skatina žmonių su negalia iniciatyvas, įsitraukimą ir suteikia esminius socialinius, kalbos ir kitus įgūdžius.

Komitetas taip pat pabrėžia, kad vien žmonių su negalia perkėlimas į bendras mokyklas, be specialios organizacijos bei paslaugų, nėra visavertė įtrauktis. Visa sistema turi būti pritaikyta – pastatai, informacija, komunikacija, mokymosi medžiaga, mokymo metodai, vertinimas, kalba ir palaikymo paslaugos, transportas, sanitarinės ir poilsio erdvės.
„MES ESAME“ – rugsėjo 14-ąją būkime matomi visoje Lietuvoje! – tokiu šūkiu buvo raginamos savivaldybės prisijungti prie kilnios ir prasmingos akcijos.

Zarasų krašto žmonių su negalia sąjunga, kurios vadovė Olga LUDZIŠ, kreipėsi į rajono savivaldybę, pateikdama rajone vyksiančios akcijos programą, kurios pagrindiniai tikslai ne tik kalbėtis apie negalią, bet ir aplankyti įvairias įstaigas, kad suprastume, ar saugu, ar įmanoma neįgaliam žmogui būti pilnaverčiam visuomenės piliečiui.

Buvo vykdoma ne tik parkavimo akcija (stebima, ar neįgaliųjų automobilių parkavimui yra užtikrintos puikios galimybės), atliekama įvairių obejektų patikra (bandoma patikrinti, ar neįgalusis gali savarankiškai patekti į jas).

Svarbiausia akcijos dalis –„ Objektų patikra ir Apskrito stalo diskusija“.

Visus labai sudomino Simuliacinės situacijos: „Pasikeiskim tik vietomis, ne gyvenimais“, vykusi prie savivaldybės. Mes negalime pasikeisti gyvenimais, tačiau kartais, įsėdę į neįgaliojo vežimėlį, jau kitomis akimis sugebame žvilgterėti į mus supančią aplinką, ištiesiame pagalbos ranką kitam.

Džiugu, kad ruošiantis akcijai talkininkavo savivaldybės Zarasų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Ernestas Jurevičius, informacinių technologijų vyr.specialistas Vitalijus Ščerbakovas ir kiti….

„MES ESAME“ – pavykusi akcija, suvienijusi ir įrodžiusi, jog šalia mūsų toks pat žmogus, tik sėdintis kitur.

Olga LUDZIŠ
Giedrė MIČIŪNIENĖ

Akcija "Mes esame" Zarasuose

Akcija „Mes esame“ Zarasuose

Akcija "Mes esame" Zarasuose

Akcija „Mes esame“ Zarasuose

LZNS - post author

Mums labai svarbu pasiūlyti neįgaliesiems daugiau galimybių, kad jie galėtų pasinaudoti visomis savo teisėmis ir visapusiškai dalyvautų visuomenės gyvenime.

Komentarai 1

  1. Lolita

    Noriu pastebeti, kad neigalus asmuo su savo neigaliojo pasalpa negali islaikyti seimos, todel pazeidziama jo Konstitucine teise tureti seima.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas