Korupcijos kvapas nustatant neįgalumą ir darbingumą Klaipėdoje bei Šiauliuose: įtarimai pareikšti krūvai asmenų

korupcija

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), jau anksčiau skyrusi dėmesį korupcijos mažinimui neįgalumo ir darbingumo lygio nustatymo srityje, pradėjo naujus ikiteisminius tyrimus dėl gydytojų ir Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (NDNT) Klaipėdos ir Šiaulių teritorinių padalinių tarnautojų galimų sisteminių korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų.

Informuoti apie korupciją galite paspaudę šią nuorodą: Palikite pranešimą čia

Praeitą savaitę pareikšti įtarimai dėl kyšininkavimo, papirkimo ir prekybos poveikiu 8 NDNT Klaipėdos teritorinių padalinių tarnautojams: trijų skyrių vedėjams ir kitiems darbuotojams. Taip pat įtarimai dėl papirkimo ir prekybos poveikiu pareikšti 5 asmenims (pacientams).

Visi aštuoni Klaipėdos NDNT darbuotojai nušalinti nuo tarnybos šešiems mėnesiams. Keli įtariamieji buvo sulaikyti 48 val., kai kurių įtariamųjų darbo vietose ir namuose buvo atliktos kratos, kurių metu rastos didelės grynųjų pinigų sumos.

Visiems įtariamiesiems skirtos kardomosios priemonės – rašytiniai pasižadėjimai neišvykti. Keliems įtariamiesiems taip pat skirtos kardomosios priemonės – užstatai (1000-10 000 eurų).

STT pareigūnų turimais duomenimis, pacientai, siekiantys, kad jiems būtų nustatytas neįgalumo ar darbingumo lygis arba nustatytas didesnis nei priklauso neįgalumo ar darbingumo lygis, tiesiogiai ar per tarpininkus kreipdavosi į NDNT Klaipėdos skyrių darbuotojus, kurie už kyšius nustatydavo norimą neįgalumo ar darbingumo lygį. Iš viso tiriama keliasdešimt tokių korupcinių nusikalstamų veikų epizodų. Pacientų duotų kyšių dydis siekia 100-1000 eurų.

Praeitą savaitę taip pat įtarimai dėl kyšininkavimo, papirkimo ir prekybos poveikiu pareikšti vienos privačios Šiaulių klinikos savininkui ir gydytojui, o dėl kyšininkavimo – NDNT Šiaulių I teritorinio skyriaus vedėjui. Įtariamieji buvo sulaikyti 48 val., jų darbo vietose, namuose ir automobiliuose buvo atliktos kratos, kurių metu rastos didelės grynųjų pinigų sumos. Abiems įtariamiesiems paskirtos kitos kardomosios priemonės – rašytiniai pasižadėjimai neišvykti. Taip pat kreiptasi į teismą dėl NDNT Šiaulių I teritorinio skyriaus vedėjo nušalinimo nuo tarnybos.

Įtariama, kad Šiauliuose galimai veikė korupcinių ryšių sistema, kai pacientai, siekiantys, kad jiems būtų nustatytas neįgalumo ar darbingumo lygis arba nustatytas didesnis nei priklauso neįgalumo ar nedarbingumo lygis, kreipdavosi į vienos privačios Šiaulių klinikos gydytoją, kuris už kyšius paruošdavo reikalingus medicininius dokumentus. Esant būtinybei, gydytojas, pasinaudodamas savo pažintimis ir įtaka, pacientus nusiųsdavo pas jam palankius specializuotus gydytojus, kurie medicininiuose dokumentuose įrašydavo tikrovės neatitinkančias, bet reikiamas (trūkstamas) ligų diagnozes, kad vėliau susitarus, NDNT Šiaulių skyriuje šiems asmenims be kliūčių būtų nustatomas norimas neįgalumo ar darbingumo lygis. Iš viso tiriama keliasdešimt minėtų korupcinių nusikalstamų veikų epizodų. Pacientų duotų kyšių dydis siekia 400-600 eurų.

Įtariamųjų ir nusikalstamų veikų epizodų skaičius šiuose ikiteisminiuose tyrimuose gali didėti artimiausiu metu.

Ikiteisminius tyrimus kontroliuoja ir jiems vadovauja Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus ir Šiaulių apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorai.

„STT pareigūnai aptinka korupcijos apraiškų nustatant neįgalumą ir darbingumą daugiau nei 15 metų. Nuo 2001 metų STT pradėjus sisteminio kyšininkavimo ikiteisminius tyrimus dėl neįgalumo nustatymo, ne vienas Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (NDNT) darbuotojas yra patrauktas baudžiamojon atsakomybėn, atimta teisė dirbti valstybės tarnyboje, skirtos piniginės baudos. Taip pat korupcijos prevencijos priemonėmis ne kartą atkreiptas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos dėmesys į korupcijos rizikų mažinimo reikalingumą NDNT veiklos kontrolės ir sprendimų priėmimo procesuose. Deja, tačiau šių dienų įvykiai rodo, kad sisteminės korupcijos apraiškos neįgalumo nustatymo srityje vis dar yra aptinkamos ir būtina imtis realių kompleksinių priemonių joms pašalinti bei iš esmės peržiūrėti neįgalumo ir darbingumo nustatymo sistemą“, – sako STT direktorius Saulius Urbanavičius.

Informacijos šaltinis: www.alfa.lt

LZNS - post author

Mums labai svarbu pasiūlyti neįgaliesiems daugiau galimybių, kad jie galėtų pasinaudoti visomis savo teisėmis ir visapusiškai dalyvautų visuomenės gyvenime.

Komentarai 2

  1. Jonas Bumblauskis

    13 metu esu 1 grupes neigalus, dabar pagal nauja istatyma nustatytas – Dideliu spec poreikiu, seimos gyd.reikalovo suteikti speceliu poreikiu su visomis priklausomomis ismokomis, bet neigalumo tarnyba ignoravo si prasyma, Dideli spec. poreikiai nustatyti, bet visa kita atmete, kaip?, kaip reikia suprasti , del dideliu spec poreikia istatymo 8.1 punkta – atitinku, bet kitoms ismokoms pagal istatyma 8,1 punkta – neatitinku, o kodel, atsakymas paprastas – neuzmoketa. (inksto transplantacija, sirdies 4 pagrindiniu kraujagysliu suntavimas – atvira sirdies operacija, kaires kojos amputacija, nugaros 3-4 slankstelio nervo isvarza – reikalinga operacija, neskaitant kitu kaip as skaitau papildomu operaciju, 14 narkoziu, be nuskausminamu vaistu gyventi – neimanoma, viska tas buvo surasyta pateikiant dokumentus, nes nuo 2022 geguzes m.1 dienos sulaukiau pencijinio amziaus, todel reikejo viska forminti is naujo, kur rasti teisybe, uzmoketi neturiu is ko.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas