Konkurso „Be slenksčių“– universalus projektavimas visiems” rezultatai

UD namas

Pragmatiškas projektavimas lietuviams – naujiena. Tuo tarpu pasaulyje plačiai taikomas universalaus dizaino (dar vadinamo projektavimu visiems) principas, leidžiantis kurti universalius ir kiekvienam patogius naudotis gaminius, pastatus bei jų aplinką. Sukurti taikant universalų dizainą sprendimai pasižymi lanksčiomis naudojimo galimybėmis, nereikalauja naudoti didelės fizinės jėgos, suprasti naudojimosi būdą intuityviai lengva, nėra susižalojimo tikimybės.

Vadovaujantis šiuo principu, dar projektavimo etape numatoma, kad vaikui būtų taip pat patogu įjungti šviesą, kaip ir suaugusiajam, kad nematantis žmogus neatsitrenktų į stotelės stendą, o pagyvenusiam žmogui užtektų jėgų nuspausti durų rankeną. Kita vertus, užtikrinant lygybę sprendimai adaptuojami ne vienai atskirai grupei, bet visiems gyventojams, įvertinant jų amžių ir sveikatos būklę. Tačiau žmonės su negalia sudaro apie 7 proc. šalies gyventojų, o patogi aplinka bei pritaikyta infrastruktūra būtina daugiau nei trečdaliui Lietuvos: senyvo amžiaus, judėjimo ar orientavimosi sutrikimų turintiems žmonėms, vaikams, šeimoms su kūdikiais. Specialistų prognozėmis, 2050 m. šis skaičius išaugs iki 70 proc.

Lietuvos žmonių su negalia sąjunga 2012 m liepos –gruodžio mėn. vykdė žurnalistų konkursą tema „Be slenksčių“ – universalus projektavimas visiems”. Konkurso tikslas – įvertinti konkursui pateiktus raštinius darbus ir fotografijas, išrinkti geriausius metų rašto darbų ir fotografijų autorius ir skatinti žiniasklaidą formuoti objektyvią piliečių nuomonę apie visų žmonių lygias galimybes aktyviai dalyvauti visuomenės gyvenime, naudojantis universalaus dizaino principais aplinkos ir gaminių projektavimo procesuose.

Konkursui buvo pateikti 28 straipsniai (fotografija nei viena nebuvo pateikta), kuriuos vertino Lietuvos žmonių su negalia sąjungos, Nacionalinis aktyvių mamų sambūrio ir Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai“ Vilniaus miesto bendrijos atstovai. Nugalėtojai apdovanoti piniginiais prizais.

Konkurso nugalėtojai:

1 vieta: Ritos Kiupelytės staipsnis „Žvilgsnis į aplinką – neįgaliojo akimis“ (Šilalės žinios) ir Aldonos Kudzienės straipsnis „Tokie pat kaip mes. Tik jiems sunkiau“ (Alytaus naujienos);

2 vieta: Aldonos Milieškienės straipsnis „Aplinkos prieinamumas – daugialypė ir didelių finansinių išteklių reikalaujanti problema“ (Bičiulystė) ir Pauliaus Matulevičiaus straipsnis „Eksperimentas: Klaipėda negailestinga neįgaliesiems“ (Vakarų ekspresas);

3 vieta: Gintarės Kairytės straipsnis „Beveik visada jaučiuosi laiminga“ (Moters savaitgalis) ir Justinos Akulavičiūtės straipsnis „Neįgalieji parodo mūsų dorovę“ (Merkio kraštas).

„Neįgaliųjų teisių konvencijoje vienas svarbiausių žodžių PRIEINAMUMAS. Tampa labai svarbi universalaus dizaino koncepcija. Vien teisės aktų ir standartų nepakanka. Tai tik pusiaukelė. Tikslą pasiekti galima tik kūrybiškai mąstant ir sutelkiant įvairių sričių specialistų pastangas. Šio konkurso tikslas buvo – skleisti visuomenėje idėjas, informaciją apie tinkamos aplinkos kūrimą ne tik neįgaliesiems, bet ir pagyvenusiems žmonėms, tėvams, vežantiems vaikus vežimėliuose, turistams, traukiantiems lagaminus bei kitiems, turintiems sunkumų judėti bei suvokti viešai pateikiamą informaciją“, – sakė Lietuvos žmonių su negalia sąjungos viceprezidentė Ginta Žemaitaitytė, apibendrinant konkurso rezultatus. „Mūsų šalyje aplinka vis dar pritaikoma neįgaliems, t.y. vienai atskirai grupei. Universalaus projektavo principai viešosios aplinkos pritaikyme žengia tik pirmuosius žingsnius“.

LZNS - post author

Mums labai svarbu pasiūlyti neįgaliesiems daugiau galimybių, kad jie galėtų pasinaudoti visomis savo teisėmis ir visapusiškai dalyvautų visuomenės gyvenime.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas