Keičiasi asmenų specialiųjų poreikių nustatymo tvarka

1122_0828d65ce16429291f77adfae42383c7

Nuo šių metų sausio 2 d. pasikeitė specialiųjų poreikių nustatymo tvarka. Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (NDNT) nuo šiol nustatys:

pirmojo lygio slaugos poreikį – nustatomas asmeniui, kuriam dėl pastovaus, negrįžtamo organizmo funkcijų sutrikimo išsivysto negalia, visiškai apribojanti jo savarankiškumą, galimybes orientuotis, judėti, ir kuriam reikalinga nuolatinė 8 valandų per parą ar ilgesnės trukmės slauga;

antrojo lygio slaugos poreikį – nustatomas asmeniui, kuriam dėl pastovaus, negrįžtamo organizmo funkcijų sutrikimo išsivysto negalia, žymiai apribojanti jo savarankiškumą, galimybes orientuotis, judėti, ir kuriam reikalinga nuolatinė 6–7 valandų per parą slauga;

pirmojo lygio nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikį – nustatomas asmeniui, kuriam dėl pastovaus, negrįžtamo organizmo funkcijų sutrikimo išsivysto negalia, iš dalies apribojanti jo savarankiškumą ir dalyvavimą visuomenės gyvenime, ir kuriam reikalinga nuolatinė 4–5 valandų per parą kitų asmenų teikiama pagalba;

antrojo lygio nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikį – nustatomas asmeniui, kuriam dėl pastovaus, negrįžtamo organizmo funkcijų sutrikimo išsivysto negalia, nežymiai apribojanti jo savarankiškumą ir dalyvavimą visuomenės gyvenime, ir kuriam reikalinga nuolatinė ne ilgesnė negu 3 valandų per parą atliekama priežiūra (pagalba);

lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensavimo poreikį.

Tokia tvarka patvirtinta 2018 m. gruodžio 27 d. Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu Nr. A1-765/V-1530 „Dėl Specialiojo nuolatinės slaugos, specialiojo nuolatinės priežiūros (pagalbos), specialiojo lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikių nustatymo tvarkos aprašo patvirtinimo“

Specialieji poreikiai nustatomi asmeniui dalyvaujant NDNT teritoriniame skyriuje. Tuo atveju, kai prognozuojamas asmens bazinis funkcionavimo lygmuo bus ne didesnis kaip 20 balų ir dėl funkcinių organizmo sutrikimų asmuo į NDNT atvykti negalės, jį NDNT darbuotojai apžiūrės namuose, ligoninėje ar socialinės globos įstaigoje, kurioje asmuo gyvena. Specialieji poreikiai asmeniui nedalyvaujant galės būti nustatyti tada, kai jie bus vertinami pakartotinai ir iš pateiktų dokumentų nekils abejonių, kad prognozuojamas asmens bazinis funkcionavimo lygmuo yra 10 balų, jo savarankiškumas nepakitęs ir dėl organizmo funkcijų sutrikimo jis negali atvykti į NDNT.

Minėtoje tvarkoje įteisinta nuostata, kad tokiu atveju, kai, asmuo kviečiamas be pateisinamų priežasčių neatvyks į NDNT ar atsisakys dalyvauti specialiųjų poreikių vertinimo procedūroje arba kai NDNT kreipsis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, kurios gydytojas parengė siuntimą, ar į kitas įstaigas ar institucijas dėl papildomų medicininių dokumentų (informacijos) pateikimo ir ši įstaiga informuos, kad asmuo be pateisinamos priežasties atsisako papildomo ištyrimo, NDNT tokio asmens specialiųjų poreikių nevertins.

NDNT teritorinis skyrius, senatvės pensijos amžių sukakusiems asmenims nustatęs specialiuosius poreikius, kartu priims sprendimą ir dėl specialiųjų poreikių lygio ir išduos neįgaliojo pažymėjimą.

Pažymime, kad anksčiau nustatyti specialieji poreikiai galios iki nustatyto termino – iš naujo jų nusistatyti nereikia.

Informacijos šaltinis: www.socmin.lrv.lt

LZNS - post author

Mums labai svarbu pasiūlyti neįgaliesiems daugiau galimybių, kad jie galėtų pasinaudoti visomis savo teisėmis ir visapusiškai dalyvautų visuomenės gyvenime.

Komentarai 24

 1. daivavainoriene@gmail.com

  mama yra 82 metu visiskai akla beveik nevaikstanti kokia ismoka priklauso dabar gauna 57 eurus

  • LZNS

   Jeigu pensijinio amžiaus asmeniui iki 2018-12-31 buvo nustatyta priežiūra pagalba, jam mokama 57 eur dydžio priežiūros pagalbos išmoka. Jeigu asmens sveikata pablogėjo nuo to laiko kai buvo nustatyti spec. poreikiai, reikia kreiptis į šeimos gydytoją, kad iš naujo parengtų dokumentus dėl specialių poreikių nustatymo ir juos pateikti į Neįgalumo darbingumo nustatymo tarnybą. Tuomet bus iš naujo įvertinti poreikiai ir bus mokamos kito dydžio išmokos.

 2. Rima

  Sveiki vaikas turi sunkia negalia ir dabar yra nustatyti specialieji poreikiai ar jam priklauso kaskas?

 3. ELENA

  Laba diena esu pensinike ir turiu vidutini neigaluma ar man priklauso kokia parama ar ne ar tik pazynejimas aciu

  • LZNS

   Asmenys, kurie sukanka pensijinio amžiaus, gali gauti tik vieną išmoką: senatvės pensiją arba netekto darbingumo pensiją. Viena iš jų skiriama priklausomai nuo to kuri yra didesnė. Jeigu jūsų sveikatos būklė yra tokia, kad reikalinga pagalba apsitarnaujant galima kreiptis dėl specialių poreikių nustatymo. Specialių poreikių nustatymas prasideda nuo šeimos gydytojo, kuris sprendžia ar jūsų sveikatos sutrikimai atitinka spec. poreikių nustatymo kriterijus. Nustačiusspec. poreikius galimos papildomos išmokos priežiūrai arba slaugai.

 4. Aušra

  Laba diena.Mama serga Alzheimerio liga,dviems metams buvome gavę spec.poreikių išmoką.Dabar reikia iš naujo pateikti dokumentus,liga progresuoja,,turime neurologo išvadą,ar reikalinga ir psichiatro pažyma?

  • LZNS

   Šeimos gydytojas sprendžia kokius specialistus reikia aplankyti prieš parengiant dokumentus dėl specialių poreikių nustatymo. Esant įvairaus lygio dimensijoms būtina atlikti protinės būklės ir Blessedo demencijos skalės tyrimą.

 5. Rasa

  Sveiki,norejau pasiklausti jai mano sunui 2018 03 28 buvo nustatyta sunki negalia ir suteiktas specialusis nuolatines prieziuros(pagalbos)poreikis,ar galima mums gauti kompencsacija automobilio isigyjimui?

  • LZNS

   Ne, negalite. Turi būti nustatyta slauga, kad tėvams auginantiems neįgalų vaiką būtų skirta kompensacija.

 6. Rima Miltinienė

  Labas vakaras, Sūnui 34m.nuo gimimo 1grupe.Negalintisdirbti,85% nedarbingas. Pablogėjo sveikata, Dabar vidutinio laipsnio psih. sutrikimas nustatytas. Dar turi ir kitų šalutinių ligų.Savimi ne pasirūpina.Norin gauti nuolatinę slaugą, kad eitų stažas motinai, kuri esu globėja, kur turečiau kreiptis ir kokius dokumentus turiu pristatyti. Nes kur tik kreipiausi, konkrečiai nenurodo, kur ką daryti. Kur ieškoti pagalbos. Ačiū. Su pagarbą.

  • LZNS

   Pirmiausia reikia nustatyti specialiuosius poreikius, t.y. slaugą. Reikia kreiptis pas šeimos gydytoją, kad jis parengtų dokumentus į neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą dėl specialių poreikių nustatymo. Kai arba jeigu NDNT nustatys spec. poreikius, reiks kreiptis į teismą dėl globėjo paskyrimo.

 7. Rima Miltinienė

  Aš per teismą esu paskirta globėja, nustatyta dalinis neveiksmingi aš, nes buvo lengvo laipsnio atsilikimas. Dabar vidutinio. Tai ko gero reikės per teismą vėl iš naujo tvarkyti.

  • LZNS

   Teisingai konsultacijai suteikti trūksta duomenų ir informacijos, todėl dėl kvalifikuotos pagalbos jūsų klausymu siūlytume kreiptis į nemokamą teisinę pagalbą, kad jie peržvelgę jūsų turimus dokumentus suteiktų išsamią konsultaciją. Nemokamos teisinės pagalbos kontaktus rasite paspaudę šią nuorodą: http://www.teisinepagalba.lt/lt/pirmine/tm/asarasas/

 8. Rima Miltinienė

  Nustatyta, kaip parašytą dalinis neveiksnumas. Ar man vėl reikės kreiptis į teismą.

 9. Liuba

  Sveiki:jeigu man mortgage tiri sumku neigaluma missus radios sutrikimas ir autisma tiri spec poreikiu…kokios lengvatos isigyti automobile?

  • LZNS

   Lengvojo automobilio įsigijimo kompensacijos skiriamos tik asmenims turintiems judėjimo sutrikimų.

 10. Irena

  Operuota galva, smegenu apcesas ir pilnas kaires puses paralyzius su liekamaisiais reiskiniais, taIp pat infarktas ir sirdies stentavimas. Be abejo ir aukstas KS. Tais paciais metais ir stuburo disko tarpslenksteliniu isvarzu operacija, su pilnu koju atemimu, veliau dideliu pastangu deka atsistate, bet pasaliniai reiskiniai liko. del netinkamo vaistu paskyrimo istiko medikamentinis parkinsonizmas. Visa ko pasekoje lydi chroniska nemiga. Man 76,5 metu, ar as galiu gauti kokia nors specialiuju poreikiu tenkinimo pagalba ir nuo ko pradeti.

  • LZNS

   Pradėti reikia nuo šeimos gydytojo, kuris rengia dokumentus į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą dėl specialių poreikių nustatymo.

 11. dp

  Man nustatė alzheimerio ligą. Iki pensijos dar 3 metai. Darbas atsakingas. Ar galima gauti neįgalumo statusą.

  • LZNS

   Kreipkitės pas šeimos gydytoją, jis vertina atitikimą kriterijams kuomet rengiami dokumentai į NDNT darbingumo lygiui nustatyti.

 12. Ana

  Norėčiau sužinoti, globoju, vienas jis jau neapsitarnautų, savo dėdę, kuriam yra nustatyti pirmojo laipsnio spec. poreikiai. Jis yra vienišas, šeimos neturi. Giminės jo atsisakė. Turiu keblumų tvarkant dokumentus, tada esu svetima. Kaip galėčiau susitvarkyti globą?

 13. Regina

  Laba diena,
  nustatytas darbingumo lygis 30 proc., 62 metu amžiaus. Neigalumas nustatytas iki senatvės pensijos,
  Koks specialiuju poreikų lygis nustatomas?
  Ar visam laikui, ar terminuotam laikotarpiui. iki pensijos 3 metai.

  • LZNS

   Specialių poreikių lygis nustatomas jau sukakus pensiniam amžiui vietoj darbingumo lygio.
   Jums galėjo būti nustatyti specialūs poreikiai (slauga arba priežiūra pagalba). Ar nustatinėjo?

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas