Iinformacija apie neregiams skirtus leidinius – gydymo įstaigoje

brailio rastas

Nuo šių metų liepos 24 d. Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Akių ligų centre veikia interaktyvus stendas, kuriame pateikiama akliesiems ir silpnaregiams bei jų artimiesiems aktuali informacija. Stende siekiama informuoti regos neįgaliuosius apie Lietuvos aklųjų bibliotekos (LAB) leidžiamus specialiųjų formatų leidinius – Brailio raštu, garsinius, padidintu šriftu, daugiafunkcius, virtualią aklųjų biblioteką ir kitas LAB teikiamas paslaugas.

Regos neįgalieji, pagal Lietuvos Respublikos autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymą turintys teisę skaityti specialiųjų formatų leidinius, naudodamiesi interaktyviu stendu gydymo įstaigoje gali išbandyti vieną iš bibliotekos nuotoliniu būdu teikiamų paslaugų. Prisijungę prie informacinės sistemos ELVIS Akių ligų centro pacientai gali susipažinti su joje esančiais leidiniais. Nuolat atnaujinamą ir pildomą sistemą ELVIS šiuo metu sudaro daugiau nei 8 000 MP3, PDF, DAISY formatų leidinių, kuriuos regos neįgalieji naudodamiesi internet, kompiuteriu ar mobiliuoju įrenginiu gali skaityti jiems patogioje vietoje ir patogiu metu.

LAB aptarnauja apie 3 000 sutrikusio regėjimo žmonių, kuriems dėl turimos negalios įprasto formato leidiniai yra neprieinami. Skelbiant informaciją apie LAB interaktyviame stende gydymo įstaigoje tikimasi pasiekti potencialius bibliotekos vartotojus, kuriems reikalingi specialiųjų formatų leidiniai. „Dalis asmenų, kurie turi regos sutrikimų arba tik neseniai su jais susidūrė, paprastai neturi pakankamai informacijos apie galimybę gyventi visavertį, aprūpinamą informacija gyvenimą. Supažindinus gydymo įstaigų darbuotojus su LAB vykdomomis veiklomis, jie taip pat prisidėtų prie regos neįgaliųjų informavimo. Platesnis specialistų ratas, tiesiogiai dirbantis su regos sutrikimų turinčiais pacientais, neabejotinai prisidės prie kokybiškos informacijos apie LAB paslaugas sklaidos“ – teigė Lietuvos aklųjų bibliotekos direktorė dr. Rasa Januševičienė.

Interaktyvus stendas yra patogus naudoti tiek regos neįgaliesiems, tiek ir regintiesiems. Su interaktyviame stende skelbiama informacija galima susipažinti ne tik skaitant pateiktus tekstus, bet ir klausantis įgarsintos versijos. LAB veikla besidomintys regintieji stende skelbiamą informaciją gali perskaityti pasirinkę įprastą skaitymo režimą.

Šiuo metu Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Akių ligų centre pradėjusį veikti interaktyvų stendą po kelių mėnesių planuojama perkelti į kitų didžiųjų Lietuvos miestų gydymo įstaigas.

Interaktyvus stendas įrengtas įgyvendinant LR kultūros ministerijos finansuojamą projektą „Lietuvos aklųjų bibliotekos elektroninių paslaugų informacinė sklaida“.

Parengta pagal www.lass.lt informaciją

LZNS - post author

Mums labai svarbu pasiūlyti neįgaliesiems daugiau galimybių, kad jie galėtų pasinaudoti visomis savo teisėmis ir visapusiškai dalyvautų visuomenės gyvenime.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas