Didįjį „Begaso“ prizą pelnė talentingų neįgalių žmonių teatro trupė iš Kijevo

Ukrainieciu-trupe-Daigai

Gegužės 28–29 d. Lietuvos žmonių su negalia sąjunga Vilniuje, Menų spaustuvėje, organizavo V tarptautinį neįgaliųjų teatrų festivalį „Begaso“ prizui laimėti (festivalio meno vadovė – Snieguolė Dikčiūtė, prizo autorius – tautodailininkas Eugenijus Paukštė). Šiemet festivalis buvo skirtas Lietuvos žmonių su negalia sąjungos (LŽNS) 20-mečiui.

Vertinimo komisija didįjį „Begaso“ prizą skyrė pirmą kartą festivalyje dalyvavusiems ukrainiečiams – mamų, auginančių vaikus su intelekto sutrikimais, sąjungos ,,Saulės spindulys“ teatrui „Daigai“, kuris parodė etiudų spektaklį ,,Didelio miesto mažos istorijos“ (rež. Vitalijus Liubota, Kijevas). Komisijos pirmininkas – teatro ir kino režisierius Jokūbas Vilius Tūras pažymėjo: „Ukrainiečių spektaklis išsiskyrė vaidybos ansambliškumu, tikslia pagrindinių aktorių emocine ir judesio išraiška. Nustebino įtaigios masinės scenos: kilo įspūdis, kad veiksmas tikrai vyksta gatvėje. Spektaklis sujaudino visus žiūrovus…“

Specialus vertinimo komisijos prizas atiteko Kauno neįgalaus jaunimo užimtumo centro plastiniam dramos teatriukui, parodžiusiam judesio spektaklį ,,Lietuje“ (rež. Virgis Bortkevičius). Iš viso festivalyje dalyvavo 10 neįgaliųjų teatrų trupių iš Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos. Pasak Molėtų krašto žmonių su negalia sąjungos bei Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Molėtų filialo trupės „Molėtuvka“ artisto Roberto Pikčiūno, „festivalis suteikia retą progą įvairias negalias turintiems žmonėms susiburti ir pasidalinti savo teatriniais ieškojimais“.

Sveikindama festivalio dalyvius socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė džiaugėsi šia kūrybiška neįgalių žmonių bendruomene, nes „iš jos galime mokytis“. Lietuvos žmonių su negalia sąjungos garbės prezidentas Jonas Mačiukevičius pažymėjo, jog „nevyriausybinių organizacijų veikla kultūrinėje erdvėje kasmet tampa kokybiškesne“. Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorė Asta Kandratavičienė sakė: „Neįgalieji savo vidinius pojūčius, kuriuos ne visada gali išsakyti žodžiais, scenoje dažnai išreiškia judesio spektakliuose. Susitikti festivalyje, bendrauti, pasidalinti patirtimi, įspūdžiais – neįgaliesiems labai svarbu. Festivalyje parodyti spektakliai spinduliavo jausmingumu, didelėmis pastangomis, atsakomybe, žmogiškųjų vertybių išaukštinimu.“ O Lietuvos žmonių su negalia sąjungos prezidentė Rasa Kavaliauskaitė paliudijo: „Tokie kultūros renginiai padeda neįgaliesiems atrasti gyvenimo džiaugsmą ir prasmę.“

LZNS - post author

Mums labai svarbu pasiūlyti neįgaliesiems daugiau galimybių, kad jie galėtų pasinaudoti visomis savo teisėmis ir visapusiškai dalyvautų visuomenės gyvenime.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas