Aktualu senjorams, turintiems negalią: didesnis netektas dalyvumas – didesnė pensija

2705_eabf220e497d15a784188f01417d1ce3

Vyriausybė pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siūlymams, numatantiems pensijų skaičiavimo pokyčius senjorams, turintiems negalią. Pagal juos, sunkiausią negalią turintys senjorai nuo 2024 m. pradžios galės gauti didesnes socialinio draudimo senatvės pensijas asmenims su negalia, jeigu jiems bus nustatytas 70-100 proc. netektas dalyvumas. Šie siūlymai – viena iš Negalios reformos, kurią jau priėmė Seimas, naujovių.

Nuo 2024 m. senatvės pensijos amžių sukakusiems asmenims galės būti nustatomas dalyvumo lygis. Jeigu Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra žmogui, kuris gauna senatvės pensiją, nustatys sunkią negalią (70-100 proc. netekto dalyvumo), jam bus pradėta mokėti senatvės pensija asmeniui su negalia, kurios dydis bus apskaičiuojamas senatvės pensijos dydį padauginus iš netekto dalyvumo lygio daugiklio. Taigi, kuo didesnis netektas dalyvumas nustatomas, tuo didesnę pensiją žmogus gautų.

„Įgyvendinus siūlymus, žmonės, turintys negalią, nebus diskriminuojami dėl amžiaus. Darbingo amžiaus neįgaliesiems mokamų netekto darbingumo pensijų dydžių diferencijavimas pagal netekto darbingumo procentus galioja ir dabar. O štai vyresnio amžiaus žmonėms darbingumo lygis nebuvo nustatomas nuo pat 2005 m. vidurio. Dėl šių pakeitimų, prognozuojame, kad 2024 m. beveik 45 tūkst. sunkią negalią turinčių asmenų, galės gauti didesnes pensijas“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Informaciją apie asmeniui nustatytą dalyvumą agentūra „Sodrai“ teiks tiesiogiai. Siūloma, kad gavę duomenis apie nustatytą dalyvumą, „Sodros“ skyriai vietoj asmenų gaunamų senatvės pensijų, skirtų naujo dydžio senatvės pensijas asmeniui su negalia, be papildomų prašymų.

Senatvės pensijos amžių sukakę asmenys, kuriems iki 2023 m. gruodžio 31 d. bus nustatyti dideli specialieji poreikiai, po 2024 m. sausio 1 d. galės kreiptis į Asmens su negalia teisių apsaugos agentūrą dėl šių poreikių prilyginimo dalyvumo lygiui. Asmenų rašytiniu prašymu, remdamasi jau anksčiau išduotais neįgaliojo pažymėjimais, agentūra nustatys:
* 15 proc. dalyvumo lygį (t. y. 85 proc. netekto dalyvumo) – žmonėms, kuriems iki 2023 m. gruodžio 31 d. buvo nustatytas didelių specialiųjų poreikių lygis;
* 40 proc. dalyvumo lygį (t. y. 60 proc. netekto dalyvumo) – žmonėms, kuriems iki 2023 m. gruodžio 31 d. buvo nustatytas vidutinių specialiųjų poreikių lygis.

2023 10 09_SADM_aktualu senjorams turintiems negalia-01 (1)

LZNS - post author

Mums labai svarbu pasiūlyti neįgaliesiems daugiau galimybių, kad jie galėtų pasinaudoti visomis savo teisėmis ir visapusiškai dalyvautų visuomenės gyvenime.

Komentarai 8

 1. Janina

  Mano darbingumo lygis prieš išeinant į pensiją buvo 30 proc. Kur kreiptis dėl dalyvumo nustatymo ir kaip tai bus nustatoma. Esu iš Vilkaviškio.

  • LZNS

   Dalyvumas bus nustatomas tik nuo 2024.01.01. Kolkas nėra patvirtintų teisės aktų kaip tai vyks, todėl negalime tiksliai atsakyti į jūsų klausymą.
   Po Naujų metų galėsime pakonsultuoti tiksliau.

 2. Vera

  esu pensijoje nuo 2019-12-12 ,sergu onkolodine liga,neribotam laikui neįgalumas,ar man bus prie pensijos pridėta????Kur kreiptis???

  • LZNS

   Dalyvumas bus nustatomas tik nuo 2024.01.01. Kolkas nėra patvirtintų teisės aktų kaip tai vyks, todėl negalime tiksliai atsakyti į jūsų klausymą.
   Po Naujų metų galėsime pakonsultuoti tiksliau.

 3. Dieve padek

  Is vienu invalidu atims pagal nauja vertinimo sistema, o kitiems daugiau prides

 4. Stanislava

  Senatves pensijos skyrimo amžius sukako 2023 gegužės 8 diena ir buvo skirta senatvės pensija.Prieš tai buvo nustatytas 70 procentų neigalumas ir gaudavau neigalumo pensiją.Vėliau buvo nustatytas dydelių poreikių lygis ir 2023.06.07 buvo neterminuotai išduotas pažymėjimas,kur patvirtintas dideliū specialiųjų pporeikių lygis…..
  Ar keisis pensijos dydis nuo 2024 m, jei taip…tai kur reikės kreiptis

  • LZNS

   Kaip bus po Naujų metų negalime pasakyti, nes dar pilnai nepatvirtinti visi teisės aktai reglamentuosiantys spec. poreikių prilyginimą dalyvumo lygiui.

 5. Janina

  Laba diena. Man 73 metai. Turiu 80 proc neįgalumą su dideliais poreikiais. Noriu paklausti: ar man reikia kur kreiptis dėl dalyvumo lygio nustatymo kad būtų padidinta invalidumo pensija? Ačiū. Janina.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas