Aktualu senjorams, turintiems negalią: didesnis netektas dalyvumas – didesnė pensija

2705_eabf220e497d15a784188f01417d1ce3

Vyriausybė pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siūlymams, numatantiems pensijų skaičiavimo pokyčius senjorams, turintiems negalią. Pagal juos, sunkiausią negalią turintys senjorai nuo 2024 m. pradžios galės gauti didesnes socialinio draudimo senatvės pensijas asmenims su negalia, jeigu jiems bus nustatytas 70-100 proc. netektas dalyvumas. Šie siūlymai – viena iš Negalios reformos, kurią jau priėmė Seimas, naujovių.

Nuo 2024 m. senatvės pensijos amžių sukakusiems asmenims galės būti nustatomas dalyvumo lygis. Jeigu Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra žmogui, kuris gauna senatvės pensiją, nustatys sunkią negalią (70-100 proc. netekto dalyvumo), jam bus pradėta mokėti senatvės pensija asmeniui su negalia, kurios dydis bus apskaičiuojamas senatvės pensijos dydį padauginus iš netekto dalyvumo lygio daugiklio. Taigi, kuo didesnis netektas dalyvumas nustatomas, tuo didesnę pensiją žmogus gautų.

„Įgyvendinus siūlymus, žmonės, turintys negalią, nebus diskriminuojami dėl amžiaus. Darbingo amžiaus neįgaliesiems mokamų netekto darbingumo pensijų dydžių diferencijavimas pagal netekto darbingumo procentus galioja ir dabar. O štai vyresnio amžiaus žmonėms darbingumo lygis nebuvo nustatomas nuo pat 2005 m. vidurio. Dėl šių pakeitimų, prognozuojame, kad 2024 m. beveik 45 tūkst. sunkią negalią turinčių asmenų, galės gauti didesnes pensijas“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Informaciją apie asmeniui nustatytą dalyvumą agentūra „Sodrai“ teiks tiesiogiai. Siūloma, kad gavę duomenis apie nustatytą dalyvumą, „Sodros“ skyriai vietoj asmenų gaunamų senatvės pensijų, skirtų naujo dydžio senatvės pensijas asmeniui su negalia, be papildomų prašymų.

Senatvės pensijos amžių sukakę asmenys, kuriems iki 2023 m. gruodžio 31 d. bus nustatyti dideli specialieji poreikiai, po 2024 m. sausio 1 d. galės kreiptis į Asmens su negalia teisių apsaugos agentūrą dėl šių poreikių prilyginimo dalyvumo lygiui. Asmenų rašytiniu prašymu, remdamasi jau anksčiau išduotais neįgaliojo pažymėjimais, agentūra nustatys:
* 15 proc. dalyvumo lygį (t. y. 85 proc. netekto dalyvumo) – žmonėms, kuriems iki 2023 m. gruodžio 31 d. buvo nustatytas didelių specialiųjų poreikių lygis;
* 40 proc. dalyvumo lygį (t. y. 60 proc. netekto dalyvumo) – žmonėms, kuriems iki 2023 m. gruodžio 31 d. buvo nustatytas vidutinių specialiųjų poreikių lygis.

2023 10 09_SADM_aktualu senjorams turintiems negalia-01 (1)

LZNS - post author

Mums labai svarbu pasiūlyti neįgaliesiems daugiau galimybių, kad jie galėtų pasinaudoti visomis savo teisėmis ir visapusiškai dalyvautų visuomenės gyvenime.

Komentarai 47

 1. Janina

  Mano darbingumo lygis prieš išeinant į pensiją buvo 30 proc. Kur kreiptis dėl dalyvumo nustatymo ir kaip tai bus nustatoma. Esu iš Vilkaviškio.

  • LZNS

   Dalyvumas bus nustatomas tik nuo 2024.01.01. Kolkas nėra patvirtintų teisės aktų kaip tai vyks, todėl negalime tiksliai atsakyti į jūsų klausymą.
   Po Naujų metų galėsime pakonsultuoti tiksliau.

 2. Vera

  esu pensijoje nuo 2019-12-12 ,sergu onkolodine liga,neribotam laikui neįgalumas,ar man bus prie pensijos pridėta????Kur kreiptis???

  • LZNS

   Dalyvumas bus nustatomas tik nuo 2024.01.01. Kolkas nėra patvirtintų teisės aktų kaip tai vyks, todėl negalime tiksliai atsakyti į jūsų klausymą.
   Po Naujų metų galėsime pakonsultuoti tiksliau.

 3. Dieve padek

  Is vienu invalidu atims pagal nauja vertinimo sistema, o kitiems daugiau prides

 4. Stanislava

  Senatves pensijos skyrimo amžius sukako 2023 gegužės 8 diena ir buvo skirta senatvės pensija.Prieš tai buvo nustatytas 70 procentų neigalumas ir gaudavau neigalumo pensiją.Vėliau buvo nustatytas dydelių poreikių lygis ir 2023.06.07 buvo neterminuotai išduotas pažymėjimas,kur patvirtintas dideliū specialiųjų pporeikių lygis…..
  Ar keisis pensijos dydis nuo 2024 m, jei taip…tai kur reikės kreiptis

  • LZNS

   Kaip bus po Naujų metų negalime pasakyti, nes dar pilnai nepatvirtinti visi teisės aktai reglamentuosiantys spec. poreikių prilyginimą dalyvumo lygiui.

 5. Janina

  Laba diena. Man 73 metai. Turiu 80 proc neįgalumą su dideliais poreikiais. Noriu paklausti: ar man reikia kur kreiptis dėl dalyvumo lygio nustatymo kad būtų padidinta invalidumo pensija? Ačiū. Janina.

  • LZNS

   Kokios bus sąlygos dėl dalyvumo nustatymo sužinosime nuo naujų metų.

 6. Arūnas

  Turiu negalią iki pensijinio amžiaus 60% nedarbingumas.Į pensiją išeisiu 2024.06.04. Ar nedarbingumas bus prilygintas dalyvumo lygiui ir ar man priklausys priedas prie pensijos.

  • LZNS

   Kaip bus vykdomas prilyginimas sužinosime po naujų metų kai įsigalios nauji teisės aktai.

 7. PK

  Kodėl kalbama tik apie pensiinio amžiaus asmenis turinčius spec poreikius. Juk spec poreikius ir neigaluma turi įvairaus amžiaus. Man 55m turiu neigaluma ir 3 lygio spec poreikius. Niekur apie tai nerašoma. Kalbama tik apie sunku ir vidutinį spec poreikių lygį. Yra ne tik globos bet ir priežiūros lygiai. Kas bus su tais nepaminėtais?

  • LZNS

   Jeigu turite nustatytą darbingumą, jis bus prilygintas dalyvumo lygiui. Po naujų metų paaiškės kaip tai bus vykdoma.

 8. PK

  Keista kad neigaluma pakeis dalyvumas. Ar tapsime visi sveiki? Ar čia tam kad galėtų nemokėti neigalumo pensijos? Jeigu pvz žmogui priskirta 3-4val priežiūra, spec poreikiai. Tai apie koki dalyvuma galite kalbėti?

  • LZNS

   Darbingumo lygis bus prilygintas dalyvumo lygiui. Keičiasi pavadinimas ir nustatoma vienoda tvarka pensinio ir darbingo amžiaus tvarka. Tai reiškia kad suėjus pensiniam amžiui nebereikės iš naujo kreiptis į NDNT.

 9. A.N.

  Labas vakaras. Esu 41m. vyras. Gyvenu kaime su tėvais. sergu paranoidine šizofrenija. Noriu sužinoti koks darbas yra įmanomas namie, nes didesnių miestų arti nėra?

  • LZNS

   Reiktų žiūrėti įvairius darbo skelbimus gal kas nors siūlo darbą iš namų. Galite bandyti kreiptis į Užimtumo tarnybą, gal turės ką pasiūlyti.

 10. Viktorija

  Labas vakaras!As turiu negalia iki pensijinio amziaus 65 proc.nedarbingumas.I pensija iseisiu lapkricio m.2023m.Veliau buvo nustatitas neterminotas poreikiu lygis.Ar man reikia is naujo kreiptis i NDNT del prilygintas dalyvumo lygiui ir tada ar keisis pensijos dydis nuo 2024 m.

  • LZNS

   Jūsų turimas specialių poreikių lygis gali būti prilygintas dalyvumo lygiui. Kad tai būtų atlikta reikia užpildyti prašymą ir pateikti jį ANTA.
   Prašymo formą rasite čia: https://anta.lrv.lt/lt/prasymu-formos/ PRAŠYMAS SPL AR IKI PENSIJOS NUSTATYTĄ DL PRILYGINTI DALYVUMO LYGIUI
   Ar keisis pensijos dydis negalime pasakyti, nes tai priklauso nuo daug faktorių.

 11. Vera

  labas, kodėl NDNT automatiškai negali prilyginti turimą darbingumo lygį dalyvumo lygiui????kodėl turime vargti dėl prašymų,dokumentai juk sutvarkyti,mažesnis krūvis būtų ir darbuotojoms.

  • LZNS

   Taip, pritariame jums, kad NDNT galėjo automatiškai prilyginti darbingumo lygį dalyvumo lygiui. Deja taip neįvyko.

 12. Sandra

  Laba diena,mamai 80m.Susirgo Aplastine anemija pastovėti dapila kraują.jauciasi silpna,.Ar jai priklausytų kokie spec poreikiai ir tikslinės kompensacijos.

  • LZNS

   Reikia kreiptis pas šeimos gydytoją, kad jis parengtų dokumentus į ANTA nustatyti dalyvumo lygį ir specialiuosius poreikius. Jeigu ANTA nustatys, tai bus skirtos išmokos.

 13. Regina

  Labas vakaras. Esu 72 metų. Man nustatytas 35% darbingumo lygis, ar man priklauso priedas prie senatvės pensijos ir kam bei kokius dokumentus turiu pateikti, dėl dalyvumo nustatymo. Iš anksto dėkoju.

  • LZNS

   Ar suėjus pensijiniam amžiui jums darbingumo lygis buvo prilygintas specialių poreikių lygiui?

 14. Janina

  Laba diena. Man 73 metai. Turiu 80 proc neįgalumą su dideliais poreikiais. Noriu paklausti: kur man reikia kreiptis dėl dalyvumo lygio nustatymo kad būtų padidinta invalidumo pensija? Turiu neterminuotą Darbingumo Lygio Pažymą ir Neįgaliojo pažymėjimą. Kokių dokumentų reikia papildomai? Ačiū. Janina.

 15. Birutė

  Sveiki, prieš pensiją turėjau 30 proc. darbingumo lygį, kada galėsiu gauti didesnį dalyvumo lygį, kur kreiptis, sakėte, kad po Naujų Metų bus aiškiau. Kur kreiptis?

  • LZNS

   Jūsų turimas specialių poreikių lygis gali būti prilygintas dalyvumo lygiui. Kad tai būtų atlikta reikia užpildyti prašymą ir pateikti jį ANTA.
   Prašymo formą rasite čia: https://anta.lrv.lt/lt/prasymu-formos/ PRAŠYMAS SPL AR IKI PENSIJOS NUSTATYTĄ DL PRILYGINTI DALYVUMO LYGIUI
   Nustačius dalyvumo lygį pensijos perskaičiavimą vykdys SODRA.

 16. Regina

  Labas vakaras,
  suėjus pensijiniam amžiui darbingumo lygis nebuvo prilygintas specialiųjų poreikių lygiui.

  • LZNS

   Iki 2024 m. tam kad darbingumo lygis būtų prilygintas spec. poreikių lygiui reikėjo kreiptis į NDNT ir pateikti prašymą.
   Nuo 2024 m. kad tai būtų atlikta reikia užpildyti prašymą ir pateikti jį ANTA.
   Prašymo formą rasite čia: https://anta.lrv.lt/lt/prasymu-formos/ PRAŠYMAS SPL AR IKI PENSIJOS NUSTATYTĄ DL PRILYGINTI DALYVUMO LYGIUI
   Pažymėti varnele punktą: PRAŠAU IKI SENATVĖS PENSIJOS AMŽIAUS NUSTATYTĄ DARBINGUMO LYGĮ PRILYGINTIDALYVUMO LYGIUI

 17. Kristina

  Sveiki 2021 metais nustatytas neįgalumas ir 2 lygio didelį spec poreikiai , ar reikia kreiptis kad perskaičiuotu pensiją?

  • LZNS

   Iš pradžių reikia kreiptis į Asmens su negalia teisių apsaugos agentūrą ir užpildyti prašymą bei pateikti jį ANTA.
   Prašymo formą rasite čia: https://anta.lrv.lt/lt/prasymu-formos/ PRAŠYMAS SPL AR IKI PENSIJOS NUSTATYTĄ DL PRILYGINTI DALYVUMO LYGIUI
   Pensijos perskaičiavimą vykdys Sodra pagal nustatytą dalyvumo lygį.

 18. Arūnas

  Man neįgalumas 60% nustatytas iki 2024.06.04. tai yra iki senatvės pensijos.Ar reikės iš naujo įvertinti dalyvumo lygį? Ir ar priklausys priedas prie senatvės pensijos?Kaip sužinoti ar reikia kur kreiptis

  • LZNS

   Turimą darbingumo lygį reikės prilyginti dalyvumo lygiui. Kad tai būtų atlikta reikia užpildyti prašymą ir pateikti jį ANTA.
   Prašymo formą rasite čia: https://anta.lrv.lt/lt/prasymu-formos/ PRAŠYMAS SPL AR IKI PENSIJOS NUSTATYTĄ DL PRILYGINTI DALYVUMO LYGIUI
   Tik tiems asmenims kuriems bus nustatytas 70-100 proc. netektas dalyvumas, netekto dalyvumo senatvės pensija bus dauginama iš netekto dalyvumo lygio daugiklio.

 19. Vera

  Įvertintas dalyvumo lygis-neįgali 60,darbinga 40 procentų,ar bus pridėta prie pensijos????ar reikia kreiptis į Sodrą????

  • LZNS

   Tik tiems asmenims kuriems bus nustatytas 70-100 proc. netektas dalyvumas, netekto dalyvumo senatvės pensija bus dauginama iš netekto dalyvumo lygio daugiklio.

 20. Birutė

  Sveiki, rašote atsakymus į komentarus vis nedasakydami iki galo.Tai kaip gi bus skaičiuojama ta netekto dalyvumo senatvės pensija?Kas tas netekto dalyvumo lygio daugiklis?Pagal ką jis bus nustatomas, Pagal dalyvumo procentus ar kaip? Parašykite išsamiau, gal kokį pavyzdį įdėkite, pvz. pensija 360 eurų, dalyvumo procentai 30, paskaičiuokit. Pilnas darbo stažas išeinant į pensiją buvo 33 metai. Ačiū.

  • LZNS

   Negalime atsakyti, nes jau mėnesį patys bandome išsiaiškinti kaip ir kas bus skaičiuojama, deja aiškaus atsakymo neturime.

  • LZNS

   Galime tik pasakyti, kad atskiro prašymo teikti nereikės, jam nuo dalyvumo lygio nustatymo dienos be jo prašymo, jeigu jam tai naudinga, pradedama mokėti senatvės pensija asmeniui su negalia.

 21. Vidmantas

  Sveiki, esu senatvės pensininkas nuo 2021-10-05, tačiau esu neįgalus.

  Nuo 2009-01-13 darbingumo lygis nustatytas 30 %, netektas darbingumas 70%.
  Vadovaujantis Tvarkos aprašo 8.1 papunkčiu ,nuo 2021-10-05 neterminuotai nustatytas didelių specialiųjų poreikių lygis..
  Ar reikia teikti prašymą papildomai pensijos daliai gauti. Visur buvo parašyta, kad ,,Sodrai“ duomenys bus automatiškai perduoti ir jokių papildomų prašymų nereikės.
  Laukiu išsamaus atsakymo. Ačiū.

  • LZNS

   Jūsų turimas specialių poreikių lygis gali būti prilygintas dalyvumo lygiui. Kad tai būtų atlikta reikia užpildyti prašymą ir pateikti jį ANTA.
   Prašymo formą rasite čia: https://anta.lrv.lt/lt/prasymu-formos/ PRAŠYMAS SPL AR IKI PENSIJOS NUSTATYTĄ DL PRILYGINTI DALYVUMO LYGIUI
   Nustačius dalyvumo lygį, SODRA be atskiro prašymo, pagal savo formules perskaičiuos jūsų gaunamą pensiją ir jeigu bus didesnė mokės didesnę.

 22. Vaclovas

  Iki 2023-12-01 buvau neįgalus. Darbingumo lygis nustatytas 30%.
  Nuo 2022 esu pensininkas. Ar reikia dar kur nors kreiptis dėl padidintos pensijos.

  • LZNS

   Jūsų turimas specialių poreikių lygis gali būti prilygintas dalyvumo lygiui. Kad tai būtų atlikta reikia užpildyti prašymą ir pateikti jį ANTA.
   Prašymo formą rasite čia: https://anta.lrv.lt/lt/prasymu-formos/ PRAŠYMAS SPL AR IKI PENSIJOS NUSTATYTĄ DL PRILYGINTI DALYVUMO LYGIUI
   Nustačius dalyvumo lygį, SODRA be atskiro prašymo, pagal savo formules perskaičiuos jūsų gaunamą pensiją ir jeigu bus didesnė mokės didesnę.

 23. Pool Bee

  Kuriate neigaliūjų ir spec poreikių reformas, dar neišsiaiškine ir nesusikūrę sistemos. Gražinkite viska kaip buvo ir neišradinėkite dviračio. Pakeitę tik pavadinimą, neigalusis netaps sveikesnis! Ar grįžtam į tarybinius laikus, kai viskas bus slepiama, neliks neigaliūjų, būsime visi sveiki!?! Daroma kad pinigų nereiktų mokėti.

 24. Paulius

  Ar bus nustatomi tik tie du „dalyvumo“ lygiai, juk netekto darbingumo lygių yra visokių?
  Pvz:: 15% ir 40%dalyvumo lygį (t. y. 85% ir 60% netekto dalyvumo), kaip pateikta straipnyje!?

  • LZNS

   Iki 2024 metų pensijinio amžiaus asmenims buvo nustatomi 2 specialių poreikių lygiai: sunkūs ir vidutiniai. Nuo 2024 m. sunkių specialių poreikių lygis prilyginamas 15 proc., o vidutiniai – 40 proc. dalyvumo lygiui. Todėl pensijinio amžiaus asmenims, kurie nori prilyginti turimą specialių poreikių lygį dalyvumo lygiui yra automatiškai priskiami dalyvumo lygiai pagal turėtą specialių poreikių lygį.
   Pensijinio amžiaus asmenims, kurie neturėjo nustatytos negalios ar turėjo nustatytą tam tikrą darbingumo lygį, jis bus nustatomas 5 proc. intervalu (80, 85, 70, 75 ir t.t.).

 25. Paulius

  Dabar mano darbingumo lygis 35% neterminuota, o spec poreikis (II lygio priežiūros) yra dar dviem metams. Turbūt suprantate kad yra svarbu tas darbingumo lygis, kuris buvo duotas pagal sveikata. Tai ar darbingumo procentai bus tik du, kitus panaikins? Kaip suprantu iš 35% darbingumo taps 40%, 5% būsiu sveikesnisliks? O spec poreiki į ka bus perskaičiuotas? O rašot kad bus neigalumo pensija padauginus didesnė. O viska mažinat :)!

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas