5 faktai, kuriuos svarbu žinoti apie paramą būstui 2022 metais

2149_9b3f83590080ea1e5b1657585cb217e6

Įsigalios įstatymo pakeitimai, dėl kurių būstas taps labiau prieinamas šeimoms, kuriose vaikus augina vienas iš tėvų, taip pat šeimoms, auginančioms tris ar daugiau vaikų, neįgaliesiems. Įstatymo pakeitimais sudarytos galimybės gauti socialinį būstą greičiau, taip pat palankesnės sąlygos įsigyti nuosavą būstą.

„Tikiuosi, kad socialinį būstą jo laukiantys žmonės galės išsinuomoti greičiau, o įstatymo pakeitimai taip pat palengvins sąlygas nepasiturintiems gyventojams įsigyti nuosavą būstą“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

1 FAKTAS. Šeimos, kuriose vaikus augina vienas iš tėvų, į socialinio būsto nuomą galės pretenduoti be eilės.
Šeimos, kuriose vaikus augina vienas iš tėvų, nuo 2022 metų pradžios savivaldybėms apsisprendus galės pretenduoti į socialinio būsto nuomą be eilės. Tai padės užtikrinti būsto prieinamumą bene dažniausiai skurdo rizikoje ar socialinėje atskirtyje atsiduriantiems žmonėms.

Iki šiol šeimos, kuriose motina, tėvas ar globėjas (rūpintojas) vieni augina vieną ar kelis vaikus, tokio palengvinimo neturėjo ir, priklausomai nuo gyvenamosios vietos savivaldybės, būsto jiems vidutiniškai tekdavo laukti apie 6 metus.

2 FAKTAS. Žmonės su negalia, vyresnio amžiaus žmonės ilgiau išsaugos teisę į socialinį būstą.
Padidintos metinės pajamų ir turto dydžių ribos iki 35 ir 50 proc. (vietoj 25 proc.) labiausiai pažeidžiamoms žmonių grupėms ar šeimoms leis išsaugoti teisę į socialinį būstą.

Viršijus leistinas pajamų ir turto dydžių ribas, socialinis būstas labiausiai pažeidžiamoms tikslinėms grupėms, pavyzdžiui, žmonėms, kuriems iki senatvės pensijos amžiaus sukakties yra likę 5 ar mažiau metų, neįgaliesiems, privalės būti nuomojamas toliau kaip savivaldybės būstas.

3 FAKTAS. Savivaldybės būsto nuomos kaina labiausiai pažeidžiamiems žmonėms bus ne didesnė kaip 20 proc. socialinio būsto nuomos kainos.
Šiuo metu savivaldybės būstas dažniausiai nuomojamas rinkos kaina, išskyrus savivaldybės nustatytas išimtis. Nuo 2022 metų pradžios savivaldybės būsto nuomos kaina tam tikroms grupėms – neįgaliesiems, šeimoms, auginančioms tris ar daugiau vaikų, ar šeimoms, kuriose vaikus augina vienas iš tėvų, tremtiniams, kurie neturi kito būsto – privalės būti ne didesnė kaip 20 proc. socialinio būsto nuomos kainos.

4 FAKTAS. Ekstremaliosios situacijos ir (ar) karantino metu asmenys ir šeimos iš laukiančiųjų socialinio būsto sąrašo nebus išbraukiami, o socialinio būsto nuomos sutartis nebus nutraukiama, net ir viršijus metinius pajamų ir turto dydžius.
Taip pat įtvirtinta pareiga savivaldybėms asmenims ir šeimoms, įrašytiems į laukiančiųjų socialinio būsto nuomos, sąrašą, taip pat nuomojantiems socialinį būstą, planuoti pagalbą, siekiant skatinti jų socialinį ir ekonominį aktyvumą ir savarankiškumą. Be to, savivaldybės pagal poreikį turės organizuoti pagalbą asmenims, laukiantiems socialinio būsto, padedant jiems išsinuomoti būstą rinkoje ir gauti būsto nuomos mokesčio dalies kompensaciją.

5 FAKTAS. Padidinti subsidijų dydžiai valstybės iš dalies kompensuojamo būsto kredito daliai apmokėti.
Iki 15-30 proc. (vietoje 10 ir 20 proc.) padidinti subsidijų dydžiai valstybės iš dalies kompensuojamo būsto kredito daliai apmokėti šių kreditų gavėjams. Tai aktualu nepasiturinčioms jaunoms šeimoms, kurios šiuo metu yra nelygiavertėje padėtyje su jaunomis šeimomis, įsigyjančiomis būstą su finansine paskata šalies regionuose, taip pat neįgaliesiems, šeimoms, kuriose vaikus augina vienas iš tėvų, jau suaugusiems, bet praeityje be tėvų globos likusiems asmenims, taip pat šeimoms, auginančioms tris ar daugiau vaikų.

Informacijos šaltinis: https://socmin.lrv.lt/

LZNS - post author

Mums labai svarbu pasiūlyti neįgaliesiems daugiau galimybių, kad jie galėtų pasinaudoti visomis savo teisėmis ir visapusiškai dalyvautų visuomenės gyvenime.

Komentarai 15

 1. rimvydasomnitel@gmail.lt

  2017 m gavau subsidija 20% subsidija , 2022 m 30% subsidija ar yra imanoma prašyti 10% papildoma subsidija ? Neįgaliesiems.

  • LZNS

   Tikėtina, kad ne, nes jūsų subsidijos sutartis pasirašyta pagal tuo metu galiojusią tvarką.

 2. Jurate

  Sveiki,norėčiau paklausti ,gyvenu soc.būste ar galėčiau ,perstoti i savivaldybės būsto eile.Su galimybe būstą išsigyti.

  • LZNS

   Jums reikia įvertinti ar norėsite mokėti už būsto nuomą brangiau nei mokate už socialinį būstą, galbūt labiau apsimokėtų paimti lengvatinį kreditą ir nusipirkti kitą būstą. O dėl sutarties pakeitimo kreipkitės į socialinį būstą administruojančią įstaigą ir teiraukitės ar jums gali būti pakeista sutartis.

 3. Aušra J.

  Pagal 5 faktą, subsidiją gali gauti neįgalus asmuo. O šeima, kuri augina neįgalų vaiką gali gauti tokią paramą? Ar tai priklauso nuo to, ar dabar turim nuosavą būstą ir kiek kvadratinių metrų tenka vienam šeimos nariui? Bei, ar atsižvelgiama į šeimos pajamas?

  • LZNS

   Subsidija galėtų priklausyti jeigu atitiksite kitus reikalavimus: turimo turto vertė ir kvadratiniai metrai kiekvienam šeimos nariui bei gaunamos pajamos. Siūlytume kreiptis į Socialinės paramos skyrių ir jie įvertins jūsų galimybę gauti paramą.

 4. Romualdas

  Sveiki esu nejigalus pirmos grupes ir turiu du mažamecius vaikus ir žmona, gavau soc busta su dauk defiektu, šilditis reikia malkom katilas neveikia na remontuj pora tukstanciu tikrai reikia ir nenori daryti pakeitimo i kita busta, ka daryt gal kas ka patars

 5. Laima

  Sveiki, man neaišku kaip yra su pajamų lubomis gyvenant socialiniame būste. Esame šeima 3 asmenų. Sūnui nesenai suėjo 18. Turi neįgalumą nuo vaikystės. Dabar nustatytas darbingumas 15 procentų. Nuo 2022 metų pasikeitus įstatymams pajamų lubos gali viršyti 35 arba 50 procentų, vietoj 25. Tai suprantu taip, pasiskaičiavus pagal įstatymą musu lubos gali siekti 13 tūkstančių su trupučiu per metus. Tai nuo tų 13 tūkstančių dar iki 35-50procentu. Gali pajamos but didesnės nuo tos sumos. Ar taip suprantu? Kaip pavyzdys. Nuo 13 tūkstančių, 50 procentu. Tai mūsų pajamos turi neviršyti 19000? Nes jau su 50% tiek gaunas. Ta 19000 viršijus jau mus iškeldintų? Tikiuos aiškiai išdėsčiau mintis. Lauksiu atsakymo

  • LZNS

   Lengvatinė savivaldybės būsto nuomos kaina gali būti taikoma tam tikrais atvejais ir kai atitinkama tam tikrus kriterijus. Jums reiktų kreiptis į savivaldybę ir teirautis ar jums bus taikomos padidintos pajamų lubų ribos.

 6. Daiva

  Sveiki!Gyvenam 16m.socialiniame bute.2metai kaip savivaldybes bustas.ar galėtume mes ji išsipirkti?

  • LZNS

   Šiuo klausymu jums reikia kreiptis į savivaldybę ar pagal jūsų pasirašytą sutartį yra galimybė išpirkti būstą.

 7. Vilma

  Gyvenam soc būste,Ar būtų galimybė išsipirkt?Ir kai vaikam sueis pilnametystė būsim iškraustyti iš soc būsto?

  • LZNS

   Yra įvairios sutartys ir turint vienas išpirkti negalima, kitas – galima, taigi negalime tiksliai pasakyti ar jūs galite išsipirkti.
   Jums reikia kreiptis į Savivaldybės socialinį būstą administruojantį skyrių ir teirautis kokios yra sąlygos ir galimybės išsipirkti būstą kuriame gyvenate.

 8. Aldona

  Man įdomu kiek pajamos ir turtas turi viršyti gyve nant socialiniame būste,kad gąletum sudaryti naują savivaldybės nuomos sutartį. Esu neįgali, iki pensijos liko mažiau nei 5 metai

 9. Aldona

  Kokios gi lengvatos neįgaliesiems jeigu neiģaliesiems negalima išsipirkti socialinio busto

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas