VLK pataria: ką daryti, kad endoprotezavimo netektų laukti kelis metus

VLK

Pacientai, kenčiantys skausmus dėl sąnarių pažeidimų, kuriems reikalingos sąnarių keitimo operacijos, gali rinktis gydymo įstaigą, kurioje jie būtų įrašyti į eilę. Svarbu žinoti, kad vienose gydymo įstaigose sąnario endoprotezas paskiriamas per 1 mėnesį, tuo tarpu kitose gali tekti laukti ilgiau nei metus. Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina žmones nekentėti skausmų ir kreiptis į tą gydymo įstaigą, kurioje dirbtinis sąnarys būtų paskirtas greičiausiai.

Kur kreiptis dėl operacijos

Lietuvoje Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis kompensuojami klubo, kelio, peties, čiurnos bei alkūnės endoprotezai. Gydymo įstaigų, kuriose atliekamos sąnarių keitimo operacijos, sąrašai skelbiami VLK interneto svetainės skyrelyje „Sąnarių endoprotezavimas“. Čia taip pat galima rasti informacijos, kiek kurioje gydymo įstaigoje tektų laukti sąnario paskyrimo ir pasirinkti norimą gydymo įstaigą. Visada verta įvertinti, kiek pacientui tektų laukti eilėje ir rinktis tą gydymo įstaigą, kurioje eilė trumpesnė.

„Pajutus skausmus dėl pažeisto sąnario, pirmiausia reikia kreiptis į šeimos gydytoją, kuris įvertins paciento būklę ir, jei reikia, nusiųs jį specialisto – gydytojo ortopedo traumatologo – konsultacijai. Žmogus turi teisę pasirinkti, kurioje įstaigoje nori konsultuotis su specialistu, nustatysiančiu tikslią būklę ir informuosiančiu apie sąnario endoprotezavimo operacijos būtinumą. Na, o apsisprendus dėl endoprotezavimo operacijos, pacientas turi teisę pasirinkti ir gydymo įstaigą, kurioje bus atliekama operacija. Tuomet gydytojas kartu su pacientu pildo prašymą dėl PSDF lėšomis apmokamo sąnario endoprotezo skyrimo, o pacientas įrašomas į eilę“, – pataria VLK Sveikatos priežiūros įstaigų aprūpinimo skyriaus vyr. specialistė Rūta Petrėtienė.

Kaip pasirinkti arba pakeisti gydymo įstaigą

Su gydytojo pagalba užregistravus prašymą dėl endoprotezo skyrimo, prašymui suteikiamas numeris, kurį žinodamas pacientas bet kada gali pasitikrinti savo vietą eilėje. Tai padaryti galima VLK svetainės skyrelyje „Sąnarių endoprotezavimas“ naudojantis sistema „Pasitikrinkite savo vietą sąnarių endoprotezų eilėje“.

VLK interneto svetainėje taip pat kas mėnesį atnaujinama informacija apie eiles visose gydymo įstaigose. Todėl, jei pacientas pasirinko gydymo įstaigą, kur sąnario paskyrimo reikia laukti ilgai ir vėliau nusprendžia, kad verta rinktis kitą, kur eilė trumpesnė, jis gali bet kada pakeisti gydymo įstaigą. Tuomet reikia VLK pateikti laisvos formos prašymą dėl gydymo įstaigos keitimo. Svarbu žinoti, kad pakeisti gydymo įstaigą galima tik iki endoprotezo skyrimo. VLK paskyrus endoprotezą, operacija turi būti atliekama toje pačioje gydymo įstaigoje, o skirtas endoprotezas į kitą gydymo įstaigą nepervežamas.

Laukimo eilėse gydymo įstaigose gali būti nuo 1 iki 2000 endoprotezo laukiančių žmonių, todėl labai svarbu pasidomėti, kur eilės yra mažiausios. „Pavyzdžiui, didžiausios eilės kelio sąnario endoprotezui gauti šiuo metu yra susidariusios Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje bei Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose. Endoprotezo skyrimo čia tektų laukti ilgiau nei metus, tuo tarpu kitose gydymo įstaigose endoprotezas gali būti skirtas kur kas greičiau“, – teigia R. Petrėtienė.

Šiuo metu laukiančių kelio sąnario endoprotezavimo laukimo trukmė ne ilgesnė nei 1 mėnuo Utenos, Mažeikių, Marijampolės, Jonavos, Respublikinėje Panevėžio ligoninėse. Klubo sąnario endoprotezavimo eilės nėra Jonavos, Biržų, Mažeikių, Regioninėje Telšių, Raseinių, Respublikinėje Šiaulių, Respublikinėje Klaipėdos, Alytaus apskrities S. Kudirkos, Marijampolės, Ukmergės ligoninėse. Kitose gydymo įstaigose šių endoprotezų gali tekti laukti nuo 1 mėnesio iki 1,5 metų. Kitų sąnarių endoprotezai (čiurnos, peties, alkūnės) skirstomi kiekvieną metų ketvirtį, todėl jų paskyrimo reikia laukti 3–6 mėnesius.

Pasak R. Petrėtienės, Lietuvoje kasmet atliekama vis daugiau sąnarių endoprotezavimo operacijų – per praėjusius metus jų atlikta beveik 8 tūkstančiai.

Ligonių kasos kompensuoja savo lėšomis įsigytą endoprotezą

Pacientas, gavęs pranešimą dėl įtraukimo į eilę endoprotezui gauti, tačiau dėl kokių nors aplinkybių nusprendęs nelaukti eilėje arba norintis įsigyti kitokį nei PSDF lėšomis apmokamas endoprotezas, gali sumokėti už pasirinktą endoprotezą pats, o atėjus jo eilei – gauti kompensaciją. Už savo lėšas įsigijus endoprotezą būtina ne vėliau kaip per 90 dienų po operacijos VLK pateikti prašymą ir kitus dokumentus kompensacijai gauti. Taip pat reikia žinoti, kad kompensuojama tik tokia pasirinkto endoprotezo kainos dalis, kiek kainuoja analogiškas PSDF lėšomis kompensuojamas dirbtinis sąnarys.

Kompensacijos už savo lėšomis įsigytus sąnarių endoprotezus skiriamos eilės tvarka pagal pacientų prašymų registravimo VLK datą. Šiuo metu VLK kompensuoja 446,86 euro už klubo sąnario endoprotezą, 878,35 euro už kelio sąnario endoprotezą, 1931,04 euro už peties sąnario endoprotezą, 2047,50 euro už alkūnės sąnario endoprotezą, 1815,45 euro už čiurnos sąnario endoprotezą.

Informacijos šaltinis: www.vlk.lt

LZNS - post author

Mums labai svarbu pasiūlyti neįgaliesiems daugiau galimybių, kad jie galėtų pasinaudoti visomis savo teisėmis ir visapusiškai dalyvautų visuomenės gyvenime.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas