Socialiniam verslui kurtis – žalia šviesa

FB-KV04429

Vyriausybė pritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos parengtam Socialinio verslo plėtros įstatymui, kuriuo padedami pamatai socialinio verslo kūrimui ir augimui: numatomos socialinio verslo steigimo sąlygos ir valstybės paskatos.

„Šiuo metu socialinis verslas vis dar tapatinamas tik su socialinėmis įmonėmis, gaunančiomis valstybės paskatas už negalią turinčių žmonių įdarbinimą. Taigi kiti socialinio verslo modeliai lieka užribyje. Visapusiškai sureguliavę socialinio verslo teisinę padėtį, galėsime skatinti socialinio verslo, kaip galimybės versliais būdais spręsti visuomenei aktualias socialines problemas, kūrimąsi ir augimą, juolab kad socialinio verslo naudą pajus daugiau šalies gyventojų“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius.

Socialinio verslo plėtros įstatymo projektu nustatoma socialinio verslo subjekto samprata, veiklos kriterijai, statuso suteikimo ir netekimo tvarka, socialinio verslo subjektui taikomos skatinimo formos.

Įstatymo projekte numatoma, kad socialinis verslas turi vykdyti nuolatinę ekonominę veiklą nustatytose srityse (pvz., neįgaliųjų, pensininkų, priklausomybių turinčių asmenų, prievartą patyrusių asmenų integravimo srityje ar spręsti tam tikras socialines problemas tokiose srityse kaip visuomenės sveikatinimas, biologinės įvairovės ir kraštovaizdžio apsauga ir kt.), bei daugiau nei 80 proc. gauto pelno skirti socialiniam poveikiui.

Socialinio verslo subjektai kaip valstybės paramą galės gauti valstybės ir savivaldybių turtą panaudos pagrindais, turės galimybę dalyvauti supaprastintuose viešuosiuose pirkimuose, taip pat galės naudotis kitomis smulkiajam ir vidutiniam verslui skirtomis skatinimo priemonėmis.

VšĮ „Versli Lietuva“ duomenimis, 2018 m. pradžioje veikė 62 įmonės, kurios gali būti priskirtos socialinio verslo įmonėms. Prognozuojama, kad, priėmus Socialinio verslo plėtros įstatymą, kasmet socialinio verslo subjekto statusą galėtų gauti apie 30 įmonių. Taigi po 2–3 metų Lietuvoje galėtų veikti apie 150 socialinio verslo įmonių.

Europos Komisijos duomenimis, socialinė ekonomika sudaro apie 10 proc. Europos Sąjungos (ES) bendrojo vidaus produkto. Kas ketvirta ES įsteigiama nauja įmonė yra priskiriama socialiniam verslui. Socialinės ekonomikos srityje ES dirba daugiau kaip 11 mln. darbuotojų, t. y. 6 proc. dirbančių ES. Daugiausia socialinio verslo įmonių orientuojasi į paslaugų teikimo veiklą.

LZNS - post author

Mums labai svarbu pasiūlyti neįgaliesiems daugiau galimybių, kad jie galėtų pasinaudoti visomis savo teisėmis ir visapusiškai dalyvautų visuomenės gyvenime.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas