PSD draustiems pacientams ortopedijos gaminiai – nemokamai

VLK2

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina žmones būti budriais ir neskubėti mokėti iš savo kišenės už specialias judėjimą lengvinančias ortopedijos technikos priemones, neįsitikinus, ar to tikrai reikia. Kai kurie žmonės, priklausomai nuo sveikatos būklės ir socialinės grupės, tokius gaminius galima gauti nemokamai, nes jų įsigijimo išlaidos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis.

Taip elgtis raginama neatsitiktinai – VLK nuolat sulaukia gyventojų klausimų ir skundų dėl ortopedijos technikos priemonių, ypač avalynės, įsigijimo ir taikomų priemokų.

VLK Ortopedijos technikos kompensavimo skyriaus vedėjas Giedrius Baranauskas tvirtina, kad pagal šiuo metu galiojančią tvarką, kuri nėra pasikeitusi nuo 2012 m., žmonės turi galimybę gauti specialias ortopedijos technikos priemones, kai jas skiria gydytojas ortopedas, ir už jas nemokėti jokių priemokų.

„PSDF lėšomis gali būti apmokami kojų, rankų, dubens protezai, kojų, rankų, stuburo ar kaklo įtvarai, taip pat krūties protezai. Tuo turi vadovautis visos ortopedijos priemones gaminančios įmonės, sudariusios sutartis su VLK dėl ortopedinės avalynės gaminimo“, – tvirtina G. Baranauskas.

Jo teigimu, jei pacientas turi negalią, yra iki 18 metų ar pensinio amžiaus, jam skiriama pagal nustatytas indikacijas sudėtinga ortopedinė avalynė gali būti kompensuojama 100 procentų.

„Ortopedijos įmonės privalo tokius pacientus aprūpinti ortopedine avalyne ir netaikyti jokių priemokų už technologinius ypatumus, kurie gali būti kompensuojami PSDF lėšomis. Taigi jei žmogui gali būti kompensuojama 100 proc., jam ir turi būti pasiūlytas toks gaminys, už kurį nereikėtų mokėti papildomai iš savo kišenės“, – aiškino VLK atstovas.

VLK atstovas G. Baranauskas atkreipia dėmesį, kad primokėti šiems žmonėms, kuriems kompensuojama 100 proc., gali tekti tik tokiu atveju, jei jie savo iniciatyva pageidauja kitokios ortopedinės avalynės, nei yra kompensuojama, pasižyminti specifiniais technologiniais ypatumais.

„Pavyzdžiui, jei jis nori ypatingų dirželių arba, kad avalynė būtų pagaminta iš itin brangių medžiagų, už kurias nėra numatytas apmokėjimas PSDF lėšomis, už tokius priedus jis turėtų susimokėti pats. Be to, gamintojas ant paciento užsakymo lapo privalo įrašyti tuos technologinius ypatumus, o pacientas savo parašu turi patvirtinti sutikimą už juos mokėti priemoką. Būna atvejų, kad pacientams nepakankamai aiškiai pasakoma, už ką reikės primokėti, o žmonės pasirašo įdėmiai neperskaitę, nesusipažinę“, – aiškina G. Baranauskas.

Tuo tarpu, anot G. Baranausko, dirbantiems ir įvairias pajamas gaunantiems žmonėms gali būti kompensuojama iki 50 proc. ortopedinės avalynės kainos, o likusią tokio gaminio kainą jie turi susimokėti savo lėšomis. Žinoma, apie tai jį turi informuoti iš anksto įmonė, kurioje pacientas užsisako tokią avalynę.

LZNS - post author

Mums labai svarbu pasiūlyti neįgaliesiems daugiau galimybių, kad jie galėtų pasinaudoti visomis savo teisėmis ir visapusiškai dalyvautų visuomenės gyvenime.

Komentarai 9

 1. Sigita

  Laba diena. Gimė dukrytė su įgimta šleivapadyste abieju koju. Gydomės pagal PONSETI metoda. Kokių kompensacijų galima gauti? Gal ponseti batukus kiek kompensuoja su įtvarėle? Ir išviso kokių lengvatų tikėtis,nes iki 3 metų turėsim nešioti PONSETI batukus su įtvarėle. AČIŪ.

  • LZNS

   Kiek žinome Ponseti batukų nekompensuoja, bet galite pasikslinti Ligonių kasose: 8 700 88888. O lengvatos jums priklausytų jeigu yra nustatytas neįgalumas.

  • LZNS

   Kiek žinome tai batukai nėra kompensuojami, bet galite tai patikslinti paskambindami į Ligonių kasas ir patikslinti. Lengvatų galite tikėtis tik tuomet jeigu jusų mergytei nustatytas neįgalumas. Nuo to ir priklauso lengvatos. Jei nenustatyta, tuomet lengvatų nėra, nebent reabilitacinis gydymas, bet ir tai jums tiksliau pasakys Ligonių kasos.

 2. arūnas

  Turiu negalia-trupesnė viena koja 5,5 cm .Pernai pasiuvo batus pagal ortopedo išrašytą pažymą,o šiemet sakė pasiūs tik viena nes kita koja netraumuota.Yra didžiojo piršto ortrozė bet tai ne trauma.

  • LZNS

   Sveikai kojai kompensuoja avalynę, bet ji būna kitokios kokybės, pagal atskirą kodą (AD2-1). Dėl smulkesnės informacijos rekomenduojame jums kreiptis į Valstybinių ligonių kasų Ortopedinės technikos kompensavimo skyrių tel. 85 2364195. Jie suteiks visą jums reikiamą informaciją: ką sakyti ortopedinę avalynę gaminančiai įmonei, kokį kodą nurodyti ir pan.

 3. Renata

  Laba diena, gime dukryte su igimta slevapedyste, gydomes pagal ponseti metoda, mergaitei nustatytas neigalumas, ar priklauso kompensacija, arba bent kazkokios lengvatos?

  • LZNS

   Jums reikia kreiptis į teritorines ligonių kasas, ten pasakys ar priklauso, bet mūsų žiniomis lygtais nekompensuojama.

 4. Renata

  Laba diena, gime dukryte su igimta slevapedyste, gydomes pagal ponseti metoda, mergaitei nustatytas neigalumas,skyre ortopedinius batukus ar priklauso kompensacija, arba bent kazkokios lengvatos batukams?

  • LZNS

   Jums reikia kreiptis į teritorines ligonių kasas, ten pasakys ar priklauso, bet mūsų žiniomis lygtais nekompensuojama.

Parašykite komentarą

Your email address will not be published