Lietuvos žmonių su negalia sąjunga

Lietuvos žmonių su negalia sąjunga logo

Transporto išlaidų kompensacija

viesasis-transportas

Transporto išlaidų kompensacijos skiriamos ir mokamos neįgaliesiems, turintiems sutrikusią judėjimo funkciją ir kuriems nustatytas specialusis transporto išlaidų kompensacijos poreikis.

Specialųjį transporto išlaidų kompensacijos poreikį nustato ir atitinkamas pažymas išduoda Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos teritoriniai skyriai (toliau – NDNT).

Specialusis transporto išlaidų kompensacijos poreikis nustatomas asmenims, labai ryškiai sutrikus jų judėjimo funkcijai, esant atitinkamoms organizmo būklėms, pagal šiuos pagrindinius kriterijus:
1. vienos arba abiejų kojų paralyžius arba ryški parezė (esant kojų monoparezėms/plegijoms, paraparezėms/plegijoms, hemiparezėms/plegijoms, tetraparezėms/plegijoms), kai reikalingos techninės pagalbos priemonės: neįgaliųjų vežimėlis, vaikštynė, ramentai ar kt.;
2. ryški ataksija;
3. abiejų kojų (kodas pagal TLK-10-AM I70.0, I70.2) trombobliteruojamosios ligos, esant II laipsnio arterinės kraujotakos lėtiniam nepakankamumui (reikalingos techninės pagalbos priemonės: neįgaliųjų vežimėlis, vaikštynė, ramentai ar kt.);
4. abiejų kojų III–IV laipsnio lėtinis veninės kraujotakos nepakankamumas (kodas pagal TLK-10-AM I80.2, I87.0);
5. abiejų kojų limfostazė (III laipsnio galūnės edema – nuo 4 iki 6 cm storesnė galūnė; IV laipsnio galūnės edema – daugiau nei 6 cm storesnė galūnė) (kodas pagal TLK-10-AM I89.0) (reikalingos techninės pagalbos priemonės: neįgaliųjų vežimėlis, vaikštynė, ramentai ar kt.);
6. abiejų pėdų bigės;
7. šlaunies arba blauzdos bigė, nesant galimybės pritaikyti protezo (universiteto Ortopedijos traumatologijos klinikos gydytojų konsiliumo sprendimu);
8. Klubo sąnario ankilozė arba labai ryški (sulenkimas nuo 10–30 laipsnių, vidinė rotacija mažiau kaip 10 laipsnių, išorinė rotacija mažiau kaip 5 laipsniai, atitraukimas mažiau kaip 5 laipsniai, pritraukimas mažiau kaip 0 laipsnių) kontraktūra;
9. kelio sąnario ankilozė arba labai ryški (sulenkimas mažiau kaip 100 laipsnių, ištiesimas ne mažiau kaip 15 laipsnių) kontraktūra;
10. operaciniu būdu neišgydoma arba negydytina čiurnos sąnario ankilozė, esant netaisyklingai pėdos padėčiai (universiteto Ortopedijos traumatologijos klinikos gydytojų konsiliumo sprendimu);
11. operaciniu būdu neišgydomas arba negydytinas netikras šlaunikaulio arba blauzdikaulio sąnarys (universiteto Ortopedijos traumatologijos klinikos gydytojų konsiliumo sprendimu);
12. III–IV laipsnio stuburo deformacijos, trukdančios stovėti ir vaikščioti;
14. inkstų IV laipsnio nepakankamumas, gydomas dializėmis;
15. persodinta ar dirbtinė širdis.

Transporto išlaidų kompensacijos mokėjimas

Transporto išlaidų kompensacija, sutrikusią judėjimo funkciją turintiems asmenims, mokama kas mėnesį 25 procentų bazinės socialinės išmokos (BSI) dydžio, tai yra . Ši kompensacija mokama už einamąjį mėnesį. Transporto išlaidų kompensacija, negauta dėl asmens mirties, neišmokama.

Fondo valdybos teritoriniai skyriai sprendimą dėl transporto išlaidų kompensacijos skyrimo priima ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo nurodytų visų dokumentų pateikimo dienos.

Transporto išlaidų kompensacija skiriama ir mokama nuo NDNT specialiojo transporto išlaidų kompensacijos poreikio nustatymo dienos, tačiau ne daugiau kaip už 12 mėnesių iki dokumentų kompensacijai skirti gavimo VSDF valdybos teritoriniame skyriuje dienos.

Transporto išlaidų kompensacija mokama laikotarpiu, kuriuo asmeniui nustatytas šis poreikis, t. y. kompensacija asmeniui mokama iki tos dienos (imtinai), iki kurios asmeniui nustatytas specialiojo transporto išlaidų kompensacijos poreikis. Jei pasibaigus specialiojo transporto išlaidų kompensacijos poreikio nustatymo terminui, šis poreikis nustatomas pakartotinai, transporto išlaidų kompensacijos mokėjimas pratęsiamas nuo teisės gauti transporto išlaidų kompensaciją atsiradimo dienos.

Komentarai 61

 1. IRENA

  Laba diena, turiu transporto išlaidų kompensaciją, pagal 4.1, ar galimas specialusis lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacija.
  Ačiū.

  • LZNS

   Ar jums galėtų būti paskirta lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacija priklauso nuo jūsų negalios pobūdžio. Pasiskaitykite ištrauką iš įstatymo straipsnio viršuje ir jei rasite atitinkamą negalios pobūdį, tuomet priklauso.

 2. IRENA

  Aš turėjau gavusi pažymą 2009-02-11, pagal kriterijus 3.1punk., ar nuo 2009m. buvo pasikeitimų aktų šiuo punktu. Ačiū.

  • LZNS

   3.1. punkto pakeitimai: 2005 m. – 3.1. vienos arba abiejų kojų paralyžius arba ryški parezė; 2008 m. – 3.1. vienos arba abiejų kojų paralyžius arba ryški parezė (esant kojų monoparezėms / plegijoms, paraparezėms / plegijoms, hemiparezėms / plegijoms, tetraparezėms / plegijoms). Daugiau pakeitimų nebuvo. Jeigu rašysite skundą NDNT siūlome panaudoti šį įstatymo pakeitimo punktą: 2013 m. gruodžio 27 d. Nr. A1-713/V-1248 16.2. kai priimamas naujas sprendimas dėl specialiojo lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikio nustatymo, anksčiau priimti sprendimai dėl specialiojo nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikio ir (ar) specialiojo transporto išlaidų kompensacijos poreikio nustatymo galioja iki juose nurodyto termino pabaigos.“

 3. IRENA

  Kaip elgtis, kai neįgalumo terminas baigėsi 2015-05-27 ir pratęstas 2 metams, dokumentus išduos 2015-06-01, t.y. pasinaudoti transporto lengvata negalima, nes pažymėjmas jau negalios iki mėn. pabaigos. Ačiū.

  • LZNS

   Kai nedarbingumas nustatomas terminuotai, rekomenduojame pradėti tvarkytis dokumentus anksčiau, taip nesusidarys tarpai ir neteks būti be neįgaliojo pažymėjimo.

 4. Daiva

  Sveiki. Pasinaudojome kompensacija automobilio įsigijimui. Ar mum priklauso ir transporto išlaidų kompensacija?
  iš anskto dėkui už atsakymą

  • LZNS

   Kai jums nustatinėjo specialųjį lengvojo automobilio įsigijimo specialųjį poreikį galėjo nustatyti ir transporto išlaidų kompensaciją. Jeigu tuo metu jums nenustatė, reiškiasi nepriklauso, nes kitu atveju iškart būtų nustatę visus poreikius iškarto.

 5. Sigitas

  Turiu teise gauti transporto kompensacija. Ar galiu uz tuos pinigus pirkti elektrini vezimeli.

  Pagarbiai.
  Sigitas.

  • LZNS

   Transporto kompensaciją jūs turite omenyje po tuos 9,50 euro, kuriuos moka kas mėnesį? Tuomet, taip taupykite ir galėsite juos panaudoti vežimėlio įsigijimui.

 6. Sigitas

  Laba diena.
  As turiu omeny kompensacija skirta lengvajam automobiliui isigyti. Ar galiu tuos skiriamus pinigus panaudoti skuteriui ar elektriniam automobiliui pirkti.

  • LZNS

   Elektrinį automobilį galite pirkti, o – skuterį ne.

 7. Edita

  Sveiki suzinojau kad auginanties neigalius vaikus priklauso pasalpa 72eurai bet apie ja niekas neinformuoja nesvarbu jusu pajamu dydis virsija bazines ar ne visvien priklauso,dar vienas dalykas perkat vaikui sauskelnes kitas priemones skirtas slaugai is savo pinigu pilate kura i automobili keliaujant pas gydytojus rinkit cekius klejuokit siuntimus ir metu gale savivaldybeje soc.paramos skyriuje nusinese siuos cekius bei siuntimus susigrazinsite pinigus kaip suprast kodel yra slepiami istatymai?

  • LZNS

   Labai įdomu būtų sužinoti kuriais būtent teisės aktais remiantis mokamos šios pašalpos ir kompensacijos už patirtas išlaidas. Gal čia savivaldybės nutarimai taikomi tik toje savivaldybėje gyvenantiems asmenims?

 8. Jonas

  Labas , turiu kompensacija automobiliui pirkti su automatine pavaru deze , per kiek menesiu nuo pazimos isdavimo dienos tutiu isigyti ???

  • LZNS

   per 6 metus, nes pažyma galioja 6 metus.

 9. stase radaviciene

  2014m balandzio men buvo skirta specialusis transporto kompensavimas o siemet pristacius dokumentus Taurages skyriui kilo kazkiokiu neaiskumu nieko nepaaiskino ir gavau laisku atsakyma nepriklauso noriu zinoti ar pasikeite istatymai ar ka ne taip surase gydytojai noreciau zinoti priezasti klubas desinys protezas kiti sanariai ir pazeisti ir labiausiai pazeistas stuburas del ko negaliu nueiti daugiau 50 m pjauna juosmeni ir atima kojas todel vaikstau su lazdom ar dazniausiai su automobiliu stuburo neoperuoja negaliu niekur nueiti tai tesiasi 8 metai niekas negereja o tik blogeja ir nesuprantu kodel nepriklauso spec poreikiai noreciau kad paaiskintu kokiu dar gal truksta dokumentu

  • LZNS

   Šiuo atveju siūlyčiau jums skųsti priimtą sprendimą ir sužinosite kodėl neskyrė, o gal įsivėlė klaida ir bus paskirta.

 10. Laimutis

  Laba diena,
  32 metus sergu Miopatija. Liga progresuoja. Turiu II grupę, neterminuotai. Stipriai sunykę (2/3) kojų raumenys, bet dar stengiuosiu vaikščiuoti savarankiškai. Sunykę ir kitos raumenų grupės (rankų, pilvo nugaros). Esu gavęs anksčiau kompensaciją automobilio įsigijimui. Po ilgo laiko vėl kreipiausi dėl kompensacijos, tačiau gavau atsakymą, kad mano liga nėra sunki ir man nepriklauso kompensacija. Šiuo metu varuoju automobilį su mechanine pavarų dėže bet vairuotojo sveikatos pažymėjimą išdavė tik 6 mėn- dėl sveikatos būklės (sunkiai vaikštau).
  Tai dviprasmiška situacija: įprasto automobilio nelabai leidžia vairuoti, o automobilio su automatine pavara įsigijimo nekompensuoja.
  Noriu paklausti ar tokios nepagydomos ligos kaip miopatijos, kurios dažniausiai ir atima galimybę laisvai judėti yra išbrauktos iš kompensuojamųjų sąrašo? Ar tiesiog kriterijai neįgyvendinami.

 11. Sonata.Majauskiene

  Laba diena esu dializuojama ir gavau pazyma jad galiu isigyti automobili noriu suzinoti ar automobilis turi buti su automatine pavaru dezia ar gali buti ir mechanine.

  • LZNS

   Su kokia pavarų dėže jums reiktų pirkti automobilį reikia žiūrėti į Medicininės vairuotojų sveikatos patikrinimo pažymą: jeigu ten parašyta, kad būtinas automatinė pavarų dėžė, tuomet tokį ir turite pirkti, jei neparašyti jokie apribojimai galite pirkti ir mechanine.

 12. saulius

  Sveiki turiu pazima del kompensaciją automobilio įsigijimui kokiu dokumentu reiktu bei kur reikia kreiptis del kompensacijos man yra be palengvinimo

 13. Justinas

  Sveiki, kur reikia nešti dokumentus kai gaunu atsakima del kompensacijos

 14. Justinas

  Del mašinos kompensacijos, šiandien pasiemiau „Specialiojo lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikio nustatymo pažyma“ ka man toliau reikia daryt? Nes pasiėmes nepaklausiau ka toliau daryt

  • LZNS

   Reikia įsigyti automobilį, arba jeigu jį jau turite reikia dar įvertinti automobilio rinkos vertę, kurią atlieka nepriklausomi turto vertintojai. Gavus nepriklausomų turto vertintojų ataskaitą, galite kreiptis į kompensacijas už automobilio įsigijimą išmokančias įstaigas. Jei Jums netekto darbingumo pensiją moka „Sodra“, tuomet reikiamus dokumentus reikia pristatyti į Jums išmokas mokantį Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritorinį skyrių. Kiti asmenys dokumentus pristato į miestų (rajonų) savivaldybių socialinės paramos skyrius.
   Visa informacija skelbiama skiltyje: http://www.negalia.lt/naudinga-info/transportas/lengvuju-automobiliu-isigijimo-islaidu-kompensacija/

 15. Rolandas

  Laba diena,

  Noriu sužinoti kaip taisyklingai apskusti NDNT sprendima.

  Aciu

 16. lince158@gmail.com

  Laba diena
  Mano mama turi neterminuotai transporto islaidu kompensacija ir gaudavo 9,5e,bet kai gavo spec.didelius poreikius tie 9,5e buvo nuimti ir gauna dabar tik 56e ar galejo nuimti transporto islaidas,kadangi jie buvo skirti neterminuotai

  • LZNS

   Kai kreipėtės dėl specialių poreikių nustatymo, visi poreikiai buvo peržiūrėti iš naujo, todėl ankščiau nustatyti poreikiai buvo peržiūrėti ir galėjo būti nuimti. Reikia teirautis kodėl nuėmė transporto išlaidų kompensacija, nes dažnai būna, kad ją nuima per klaidą.

 17. Dalia

  Asmuo turi 1 grupę, 90 proc. nedarbingumas, negalia dėl regėjimo , ar turi teisę lydintys asmenys gauti nauolaidą viešajam tranportui ir tarmiestiniams bilietaims, jei taip , tai kokia nuolaida ar 80 procentų kaip ir neįgaliam asmeniui?

  • LZNS

   Bilietas su 80 procentų nuolaida turi asmenys, pripažinti nedarbingais (0 – 25 proc. darbingumo lygis), asmenys, sukakę senatvės pensijos amžių, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka yra nustatytas didelių specialiųjų poreikių lygis, asmenys, iki 2005 m. liepos 1 d. pripažinti I grupės invalidais, ir juos lydintys asmenys (vienam asmeniui – vienas lydintysis);

 18. Regina

  Sveiki,mano vyras daug metu serga depresija,nustatytas 35% darbingumas dar 5-iems metams.Jam liga persimete I kojas.Jos nelaiko ,kas 5 zingsniai turi sustoti ir susilenkes stoveti.Ligos konkrecios nenustato.Nera dar pensijinio amziaus.Ar jam priklausytu transporto priemoniu kompensacija ir transporto statymo kortele?

  • LZNS

   Reikia kalbėtis su šeimos gydytoju, ar jis mano kriterijus kuomet skiriami šie specialieji poreikiai ir gali parengti dokumentus į NDNT. Mes negalime tiksliai nusakyti ar priklauso, juolab, kad nėra nustatyta konkreti liga.

 19. Brone

  Sveiki. Mano turi dideliu poreikiu neigaluma. gauna280 euru. Ar priklausytu dar transportoislaidu kompensacija. Ji gulintis ligonis.

  • LZNS

   straipsnyje po kuriuo komentuojate yra surašyti kriterijai kuomet skiriama transporto išlaidų kompensacija. Jeigu ten matote atitikimą gulinčio ligonio sveikatos sutrikimui – tai priklauso.

 20. Saulius

  Sveiki,turiu nustatytus 2.13.1.specialiuosius nuolatinės priežiuros ir 4.1.specialiuosius transporto išlaidų poreikius,jūsų klausiau kokias išmokas privalau gauti?atrašėte kad už 4.1.transporto poreikius turėčiau gauti 50€ o gavau tik 9,5€ kaip tai suprasti?

  • LZNS

   Radau sistemoje jūsų pirminį klausymą ir labai atsiprašau už netikslumą, greičiausiai ten pasimetė skaičius 9.
   – transporto išlaidų kompensacija – 9,50 Eur;
   – priežiūros pagalbos išmoka – 112 Eur (darbingo amžiaus asmenims), arba 56 eur (pensijinio amžiaus asmenims.

 21. Sailė

  Laba, mano mama turi regėjimo negalią, ar jai priklauso transporto išlaidų kompensacija?

  • LZNS

   Transporto išlaidų kompensacija skiriama judėjimo negalią turintiems asmenims, todėl regėjimo negalią turintiems asmenims ji nepriklauso.

 22. Irena V.

  Ar priklauso mano motinai transporto išlaidų kompensacija, jei dėl judėjimo, regėjimo ir kraujotakos sutrukimų nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis? Ji 92 m. amžiaus.

  • LZNS

   Specialieji poreikiai nustatinėjami vienu metu. Kai jūsų mamai nustatė slaugos poreikį, ar nustatė transporto išlaidų kompensacijos poreikį? Jeigu ne, reiškia nepriklauso.

 23. Aušra

  Sveiki, turiu 30% darbingumą ir neįgaliojo automobilio statymo kortelę. Rugpjūčio mėnesį ja pasinaudojau Rygoje, Latvijoje, palikusi porai valandų automobilį po ženklu „stovėti draudžiama“, kortelė buvo padėta priekyje, prie stiklo. Grįžusi radau už valytuvo užkištą baudos kvitą už parkavimo pažeidimą. Nuvykus į policijos poskyrį, man buvo liepta rašyti prašymą latvių kalba. Kadangi to padaryti negalėjau, man davė elektroninio pašto adresą, kuriuo galima rašyti laišką. Rugsėjo mėnesį išsiunčiau vieną laišką; lapkričio – dar vieną, juos rašiau lietuviškai. Nesulaukiau jokios reakcijos ir nežinau, ką daryti?

  • LZNS

   Na tikėtina, kad jie nesupranta ką Jūs jiems siunčiate, nes lietuvių kalbos nemoka. Siūlytume parašytą prašymą išversti į latvių arba anglų kalbą ir pakartotinai išsiųsti.

 24. Saulius

  Laba.esu turiu fizine negale nuo vaikystes skirta islaidos transporto.gyvenu kalvarijos socialiniose globos namuose.ir man net paima80procentu palieka tik asaras kokia nesamone.reika is vazioti tai net autobusu uz skatikus ne iseina biletas.saulius

 25. Lauru

  Laba diena sakykit ar bus mokama transporto išlaidų kompensaciją?man ji buvo mokama 20m.kai nustatė grupė?bet girdėjau kad žada nuimti?kaip bus istikro?

  • LZNS

   Kalbama, kad jos nebeliks kam bus naujai nustatomi specialieji poreikiai. Tiems kam iki įstatymo įsigaliojimo buvo paskirtos neterminuotai ar iki pensijos, greičiausiai bus mokamos. Bet įstatymas dar nėra parengtas ir kaip bus tiksliai dar neaišku.

 26. Netinga

  kaip keisis transporto išlaidų kompensacijos (dabar 9,5eu) dydis nuo 2019m., pagal naują įstatymą? Ar didės?

  • LZNS

   Transporto išlaidų kompensacija nuo 2019 m. bus mokama tik tiems kam ji buvo nustatyta iki 2019 m. iki nustatyto specialiojo transporto išlaidų kompensacijos poreikio termino pabaigos. Koks bus jos dydis kolkas nežinome.

 27. Nijole

  Laba diena už savo pinigus nusipirkau el vežimelį ar galiu is kur nirs gauti kompensaciją turiu 10 procentu darbinguma po avarijos nevaikštau

  • LZNS

   Kompensacijos už el. vežimėlio įsigijimą nėra mokamos, nes el. vežimėlius vežimėlius perka techninės pagalbos neįgaliesiems centras. Galite bandyti rašyti prašymą TPNC direktorei dėl galimybės kompensuoti dalį išlaidų, galbūt pavyks.

 28. Vanda Žitkauskaitė

  Turiu III-IV laipsnio skoliozę, Nustatytas darbingumo lygis 55 proc. iki pensijos – 2023 metų. Perskaičiau iš ligų sąrašo, kad priklauso transporto išlaidų kompensacij. Kokių dokumentų reikia? Galima kreiptis iš karto į neįg. komisiją arba pries tai pas šeimos gydytoją.

  Pagal tą sąrašą man taipogi priklausytų kompensaciją transporto priemonei įsigyti. Ar ji man priklausytų, jei aš vairuočiau ne pati, o sūnus. Vairuotojo pažymėjimo neturiu.

  • LZNS

   Kreipkitės į šeimos gydytoją, kad parengtų dokumentus į NDNT dėl specialiųjų poreikių nustatymo. Kadangi vairuotojo pažymėjimo neturite, tai lengvojo automobilio kompensacija negalėsite pasinaudoti, nes suaugusiems asmenims ji skiriama tik turint vairuotojo pažymėjimą.

 29. Aušra

  Laba diena, 2012 m. mamai buvo nustatytas 50% darbingumo lygis ,(po klubo sąnario operacijos). 2018, suejus pensijiniam amziui, jis buvo nuimtas. Tačiau tik šiemet sužinojome, kad jai nuo 2012 m iki dabar priklausė transporto išlaidų kompensacija, apie kurią niekas neinformavo viso nedarbingo periodo metu. Ar yra galimybė susigrąžinti neismokėtą kompensaciją? Kokiu būdu?
  Ačiū

  • LZNS

   Galima pateikti prašymą skirti kompensaciją už praėjusį laikotarpį, bet ne ilgesnį kaip 12 mėnesių iki prašymo pateikimo dienos.
   Be to suėjus pensijiniam amžiui galima iš naujo kreiptis dėl specialiųjų poreikių nustatymo ir transporto išlaidų kompensacija gali būti vėl skirta.

 30. Loreta

  Sveiki, esu 30 metų, darbingumas 50 procentų, neįgali iš vaikystės (nuo 1995). Neįgaliojo pažymėjime neatžymėta ,,iš vaikystės“. Ar galiu gauti kompensaciją viešajame transporte 80 procentų kaip neįgali nuo vaikystės?
  Ačiū

  • LZNS

   Ne, negalite. Asmenims, kuriems neįgalumas nustatytas iš vaikystės, nėra taikomos papildomos lengvatos transportui.

 31. 9.5eu

  Kiek padidinsite kompensacija, kuri dabar yra tik 9.5 eu?

  • LZNS

   Kolkas nėra žinių, kad ji didėtų.

Parašykite komentarą

Your email address will not be published