Lietuvos žmonių su negalia sąjunga

Lietuvos žmonių su negalia sąjunga logo

Netekto darbingumo pensija (TURINT DARBO STAŽĄ)

18

Netekto darbingumo pensijos skiriamos ir mokamos remiantis LR valstybinio socialinio draudimo pensijų įstatymu

Kas gali gauti pensiją?

Asmenys, netekę 45% ar daugiau darbingumo ir atitinkantys nustatytus reikalavimus (turi teisę gauti netekto darbingumo pensiją). Netekto darbingumo pensija skiriama, jei:

 • Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba Jus pripažino nedarbingu ar iš dalies darbingu;
 • Turite minimalų stažą (žiūrėti minimalaus stažo lentelę).

Kokius dokumentus pateikti?

 1. prašymą skirti senatvės pensiją.
 2. pasą arba asmens tapatybės kortelę (arba leidimą gyventi Lietuvoje);
 3. jei anksčiau nesate pateikę:
 • dokumentus, įrodančius stažą, įgytą iki 1993 m. gruodžio 31 d. (darbo knygelę, stažo pažymėjimus, išduotus buvusių darboviečių ar archyvų ir kt.);
 • karinį liudijimą (jei atlikote karinę tarnybą iki 1994-12-31);
 • santuokos ar ištuokos liudijimą (jeigu buvo pakeista pavardė, o stažą įrodančiuose dokumentuose nurodyta ankstesnė pavardė).

Netekto darbingumo pensijai apskaičiuoti imamos visos Jūsų nuo 1994 m. sausio 1 d. gautos pajamos.

Kada kreiptis į „Sodrą“?

Iškart, kai Jūs esate pripažintas nedarbingu ar iš dalies darbingu. Jei kreipsitės vėliau, Jums bus išmokėta pensija už laikotarpį nuo darbingumo lygio nustatymo, bet ne daugiau nei už 6 mėnesius, buvusius iki prašymo su visais reikiamais dokumentais ir duomenimis gavimo „Sodros“ skyriuje.

Stažas, kurio reikia netekto darbingumo pensijai gauti

Minimalaus ir būtinojo valstybinio socialinio pensijų draudimo stažo reikalavimai nustatomi pagal nedarbingo ar iš dalies darbingo asmens amžių pripažinimo nedarbingu ar iš dalies darbingu dieną, t. y. kuo vyresnis toks asmuo, tuo daugiau stažo yra reikalaujama.

BŪTINASIS STAŽAS NETEKTO DARBINGUMO PENSIJAI GAUTI

Netekto darbingumo pensijos apskaičiavimas

Netekto darbingumo pensijos dydis priklauso nuo Jūsų darbingumo lygio, įgyto stažo, apskaitos vienetų skaičiaus bei Valstybinio socialinio draudimo fondo Tarybos patvirtintų apskaitos vieneto vertės ir bazinės pensijos dydžių.

Socialinio draudimo pensijos sandara:  bendroji ir individualioji dalys.

Netekto darbingumo pensijos bendrosios dalies apskaičiavimas

Netekto darbingumo pensiją sudaro dvi dalys:

BENDROJI PENSIJOS DALIS:
camera Roll

 • Bendroji pensijos dalis priklauso nuo asmens įgyto pensijų socialinio draudimo stažo ir bazinės pensijos dydžio tais metais, kai žmogus išeina į pensiją bei nustatyto netekto darbingumo lygio;
 • Bazinis pensijos dydis kasmet indeksuojamas;
 • Pagal nustatytą netekto darbingumo lygį nustatomas netekto darbingumo lygio daugiklis;
 • Vieni stažo metai įgyjami, jei darbdavys ar žmogus savarankiškai per metus sumoka pensijų socialinio draudimo įmokų nuo atlyginimo ar pajamų VERTĖS, kuri yra ne mažesnė nei 12 tais metais nustatytų minimalių mėnesio atlyginimų (MMA);
 • Sumokėjus mažiau socialinio draudimo įmokų, įgyjama proporcinga dalis metų stažo. Per vienus metus negalima įgyti daugiau nei metų stažo;
 • Minimalus ir būtinasis stažas netekto darbingumo pensijai nustatomas pagal asmens amžių dėl pensijos kreipimosi dieną.
 • SVARBU:Į stažą taip pat įskaitomi laikotarpiai, kai asmuo gavo ligos, profesinės reabilitacijos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros, nedarbo, dalinio darbo, netekto darbingumo socialinio draudimo išmokas.

INDIVIDUALIOJI PENSIJOS DALIS:
camera Roll (1)

 • Individualioji pensijos dalis priklauso nuo asmens įgytų pensijos apskaitos vienetų (taškų) sumos, apskaitos vieneto (taško) vertės tais metais, kai žmogus kreipiasi dėl pensijos bei nustatyto netekto darbingumo lygio;
 • Pagal nustatytą netekto darbingumo lygį nustatomas netekto darbingumo lygio daugiklis;
 • Apskaitos vieneto (taško) vertė kasmet indeksuojama;
 • 1 taškas įgyjamas, jei per metus darbdavys ar žmogus savarankiškai sumoka pensijų draudimo įmokų nuo atlyginimo ar pajamų VERTĖS, kuri yra 12 tais metais nustatytų vidutinių darbo užmokesčių (VDU). 2018 m. VDU siekia 808,70 Eur.
 • Sumokėjus mažiau socialinio draudimo įmokų, įgyjama proporcinga apskaitos vieneto (taško) dalis. Sumokėjus daugiau įmokų, įgyjama daugiau apskaitos vienetų (taškų). Didžiausia galimų įgyti taškų suma per metus – 5.
 • SVARBU:Apskaičiuojant taškus, atsižvelgiama ir į ligos, profesinės reabilitacijos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros, dalinio darbo, socialinio draudimo išmokas.
Netektas darbingumas, procentais Daugiklis
45 0,500
50 0,625
55 0,750
60 0,875
65 1,000
70 1,071
75 1,143
80 1,214
85 1,286
90 1,357
95 1,429
100 1,500

Reikalingi dokumentai netekto darbingumo pensijai gauti

Puslapiai 1 2

Komentarai 251

 1. LZNS

  Stažas skaičiuojamas pagal pajamas ir nuo jų sumokėtas įmokas. Jei per 1 metus uždirbama mažiau nei 12 MMA ir sumokama mažiau mokesčių, nesukaupiamas 1 metų stažas.
  Taigi viskas priklauso nuo jūsų uždirbamo darbo užmokesčio. Jeigu uždirbate pusę Minimalios mėnesinės algos tai 1 metų stažą sukaupsite per du darbo metus.

 2. Eglė

  Sveiki,
  turėjau nedarbingumą 60% (darbinga 40%). Gaudavau 267e. Po dviejų metų pakartotinai ėjau į komisiją, sumažino nedarbingumą iki 55%(darbinga 45%). Tačiau pinigėlių gavau tik 137e. Darbo stažas – 8metai. Mano atlyginimas per tuos du metus pakiles 200e. Čia susija su 50% mažinimu? Kodėl mažina aprašyme nesupratau. Ar galėtumėte patikslinti?

  • LZNS

   Padidėjus darbingumui, pradėtas taikyti kitas punktas, kur nurodoma, kad Valstybinė socialinio draudimo netekto darbingumo pensija asmenims, netekusiems 45–55 procentų darbingumo, apskaičiuojama taip kaip asmenims, netekusiems 60–70 procentų darbingumo, o po to mažinama 50 procentų.
   Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymas:
   2 straipsnis. Valstybinės socialinio draudimo netekto darbingumo pensijos apskaičiavimas ir dydis
   2. Asmenų, netekusių 75–100 procentų darbingumo, turinčių būtinąjį valstybinio socialinio pensijų draudimo stažą netekto darbingumo pensijai, pagrindinė netekto darbingumo pensijos dalis yra lygi 150 procentų valstybinės socialinio draudimo bazinės pensijos, o asmenų, netekusių 60–70 procentų darbingumo, – 110 procentų valstybinės socialinio draudimo bazinės pensijos. Jei asmuo turi mažesnį nei būtinąjį stažą, pagrindinė jo netekto darbingumo pensijos dalis apskaičiuojama dauginant 150 procentų valstybinės socialinio draudimo bazinės pensijos dydį asmenims, netekusiems 75–100 procentų darbingumo, ir 110 procentų valstybinės socialinio draudimo bazinės pensijos dydį asmenims, netekusiems 60–70 procentų darbingumo, iš turimo stažo ir dalijant iš būtinojo stažo.
   4. Valstybinė socialinio draudimo netekto darbingumo pensija asmenims, netekusiems 45–55 procentų darbingumo, apskaičiuojama taip kaip asmenims, netekusiems 60–70 procentų darbingumo, o po to mažinama 50 procentų.
   5. Valstybinės socialinio draudimo netekto darbingumo pensijos priedas už stažo metus apskaičiuojamas taip pat kaip ir valstybinės socialinio draudimo senatvės pensijos priedas už stažo metus (24(1) straipsnis). Asmenims, netekusiems 45–55 procentų darbingumo, taip apskaičiuotas priedas mažinamas 50 procentų.

 3. Eglė

  Sveiki, pries du metus gavau neigaluma pasalpa 267e (neigalumas 60%). Pratesus neigaluma, procentas sumazejo 5%, dabar turiu 55% neigaluma. Taciau pasalpa sumazejo per pus-137e. Kodel taip zankliai sumazejo pasalpa, jei pakito neigalumas tik 5%?

 4. Ekanaporis@gmal.com

  Ar reikia pakartotinai eiti komisija kreiptis I teisma jei nustatytas neigalumas visam laikui is vaikystes priskirta slanga laukiu atsakimo

  • LZNS

   Patikslinkit prašau klausymą, nes nelabai aiški jo esmė.

 5. Renata

  Laba diena
  1.Sergu IS. Man 42m. Aš turiu 35% darbingumą. Dirbu 0,75 etato. Stažo turiu 17metų. Gaunu invalidumo pensiją 196 eurus per mėn.Ar man priklausytų šalpos pensija? Jeigu taip, tai kur turiu kreiptis?
  2.Kadangi dirbu 0,75 etato ar darbdavys turės už mane mokėti mokesčius kai už dirbančią pilnu etatu?
  3.Norėčiau turėti leidimą statytis mašiną( nes pati vairuoju) į neįgaliesiems skirtas vietas. Kokių dokumentų reikia ir kur kreiptis?

 6. Darija

  Laba diena
  1.Sergu IS. Man 42m. Aš turiu 35% darbingumą. Dirbu 0,75 etato. Stažo turiu 17metų. Gaunu invalidumo pensiją 196 eurus per mėn.Ar man priklausytų šalpos pensija? Jeigu taip, tai kur turiu kreiptis?

  • LZNS

   Jeigu gaunate netekto darbingumo pensiją iš Sodros, tai šalpos pensiją jums nepriklauso. Šalpos pensijos mokamos tiems neįgaliesiems, kurie neturi stažo ir negauna pensijos iš Sodros.

 7. Darija

  Kadangi esu dirbanti 0,75 etato ir turiu 35% darbingumą ar darbdavys privalės už mane mokėti mokesčius kaip už dirbančią pilnu etatu?

  • LZNS

   Ne, išimtys taikomos darbuotojams iki 24-erių metų; pensininkams ir prarasto darbingumo (invalidumo) pensijų gavėjams bei dirbantiems daugiau nei pas vieną darbdavį.

 8. Darija

  Norėčiau gauti leidimą statyti mašiną į neįgaliesiems skirtas vietas. Kokių reikia dokumentų ir kur juos pateikti?

 9. jolantachomiciene1@gmail.com

  2014 metais ištiko iseminis insultas buvo nustatyta 50% darbingumas po metų 55% kitais vėl 55% bet atvykus 2017 metais man pasakė kad esu darbinga 100% nesuprantu mano neįgalumas niekur nedingo kairę pusę silpnesnė, stringa kalba, nuovargis, galvos svaigimas bei skausmas ir kt. Daviau skundą direktoriui į Vilnių bet mėnuo atsakymo nėra ką man daryti kur kreiptis.

  • LZNS

   Remiantis darbingumo lygio nustatymo tvarkos aprašu, nurodoma, kad NDNR turi jums pateikti atsakymą per 30 kalendorinių dienų. Jeigu dar negavote atsakymo, reiktų nusiųsti užklausimą. Jeigu visgi negaunate atsakymo, galima pateikti skundą Ginčų komisijai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Skundo formą rasite paspaudę šią nuorodą: http://ginkom.lt/paslaugos/#Skundai-pra%C5%A1ymai

 10. ele

  Sveiki. Mano anyta tvarkosi neįgalumą, ji šiuo metu gauna daugiavaikės pensija, ar susitvarkius neįgalumą nebus nutrauktas daugiavaikės pensijos mokėjimas?

  • LZNS

   Iš kurios įstaigos ji gauna daugiavaikės pensiją? Iš Sodros ar socialinio paramos skyriaus?

 11. Irena

  Kada bus perskaičiuotos darbingumo lygio pensijos pagal %kurie pvz 40 %ir45% pagal naujus koeficientus, išmokos taip skirtis negalėtų 5%intervalų.

  • LZNS

   Nuo 2018 m. sausio 1 d. iš Sodros mokamos pensijos jau apskaičiuojamos naudojant daugiklius 5 % intervalu.
   Netektas darbingumas, procentais – Daugiklis
   45 – 0,500
   50 – 0,625
   55 – 0,750
   60 – 0,875
   65 – 1,000
   70 – 1,071
   75 – 1,143
   80 – 1,214
   85 – 1,286
   90 – 1,357
   95 – 1,429
   100 – 1,500

 12. Dima

  Sveiki, turiu darbingumo lygi 40 procentu, kuriai pagal senoves grupiai priskyriamas?

 13. Zita

  Sveiki, darbingumo lygis 55%. Ar skyriasi ismokos suma nuo 45% ?

 14. Simona

  Laba diena norejau paklausti vaikas nepilnametis ir as uz ji gaunu invaliduma gyvename uzsienije issideklaravome is lietuvos ar mums priklauso dar invalidumas

  • LZNS

   Šalpos pensijos mokamos tik LR gyvenantiems asmenims.

 15. Stasys

  Laba diena. As gyvenu uzsienije. Esu netekes kojos auksciau keleno. Ar butu galimybe gauti invaliduma lietuvoje. Jei taip nuo ko pradeti.
  Aciu.

  • LZNS

   Asmenys, gyvenantys užsienyje, turi teisę į darbingumo lygio nustatymą. Norint pateikti išsamesnį atsakymą, reikėtų žinoti iš kurioje šalyje asmuo gyvena, nes yra skirtingos procedūros ES ir EES (šiose šalyse gyvenantys asmenys turėtų kreiptis į tos šalies pensijų skyrimo klausimais kompetentingą instituciją ir prašyti, kad ji kreiptųsi į mūsų Sodros užsienio išmokų tarnybą dėl netekto darbingumo pensijos skyrimo ir atitinkamai pridėtų būtinus asmens medicininius dokumentus (E-213 formą arba detalų medicininį raportą). Sodros išmokų tarnyba, gavusi dokumentus kreiptųsi į NDNT dėl darbingumo lygio nustatymo). Jeigu asmenys gyvena trečiosiose šalyse, būtų kita procedūra.

 16. Anon

  Sveiki,

  Aš gaunu neįgalumo išmoką (netekto darbingumo pensiją), tačiau nežinau kas ją moka – Sodra ar socialinės paramos skyrius. Kaip būtu įmanomą sužinoti?
  Mokėtojo pavadinimas nurodytas banko išrašuose: „Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Finansų departamentas“.

  • LZNS

   Jums pensiją moka socialinis paramos skyrius.

 17. Anon

  >Laba diena. Esu jaunas žmogus, neįgalumas paskirtas iki senatvės pensijos (dar 40-čiai metų). Jei išvyksiu į užsienį, ar pašalpos mokėjimas bus nutrauktas? Ačiū už informaciją.

  >Priklauso nuo to kas jums moka neįgalumo išmokas. Jeigu moka socialinės paramos skyrius, tai kai deklaruosite savo išvykimą, nutrauks mokėjimus.

  Komentaruose užmačiau šį pokalbį. Gal kartais žinote konkretų įstatymą, arba oficialų šaltinį (savivaldybės/vyriausybes internetinį puslapį ir t.t.) kur tai yra nurodyta ir galima būtu pasiskaityti plačiau? Nes man nelabai sekasi google’int.

 18. svetlana.kostygova@gmail.com

  Laba diena
  mamai paskirta 2003 metais žalos netekto darbingumo kompensacija ir jai mokama viena suma kiekviena mėnesi , gal turėtu perskaičiuoti , nes pragyvenimo lygis kyla , o suma vietoje.

  • LZNS

   Kokią žalos netekto darbingumo kompensacija jūs turite omenyje? kompensacija mokama dėl traumos patirtos darbe ar kitur, parašykite plačiau el. paštu lzns@negalia.lt

 19. Jūratė

  Sveiki, nuo pat vaikystės gaunu neįgalumo išmoka ir prieš porą metų ją man paskyrė iki pat pensijos. Negyvenu Lietuvoje jau kelis metus, visus tuos metus mokėjo, bet UK Lietuvos ambasadoje praeitų metų gruodį pateikiau prašymą dėl santuokos sudarymo ir mane isdeklaravo is Lietuvos, nesidomėjau ir nežinojau kad taip gali nutikti. Man neįgalumą mokėdavo Sodra, sakykite ar as jau nebegausiu? Jei yra man paskirta iki pat 2056 metu.

  • LZNS

   Jums reikia kreiptis į Sodros Užsienio išmokų tarnybą:
   Telefono numeris: Bendrasis informacijos telefono numeris – 1883
   el. pašto adresas: uzsienis@sodra.lt

 20. Vyta

  Man 60 metu.Invalidumo pensija buvo duota iki60 -ties,iki pensijos.Pratesus pensijini amziu,man dabar pensija 2021m.Kaip susitvarkyti invalidumo dokumentus iki pensijos.

  • LZNS

   Jums reikia kreiptis į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą, atsinešti seną pažymėjimą, pasą ir parašyti prašymą, kad pakeistų pažymėjimą dėl pensijinio amžiaus pailgėjimo.

 21. Arunas

  Laba diena.Man 53m.NDNT nustatytas 40poc.darbingumo lygis iki senatves pensijos.Bendras darbo stazas senatves pensijai yra 30m.,o butinasis stazas neigalumui 23m.(keista,bet taip raso mano SODRA paskyroje).Esu bedarbis.Praeis du metai ir stazas senatves pensijai bus 32m.,nes igalumo metai iskaitomi i darbo staza.O kaip bus su butinuoju stazu neigalumo pensijai?Ji sumazes,todel,kad butinasis stazas neigalumo pensijai liks 23m.,ar ir jis augs neziurint i tai kad liksiu bedarbiu?O gal jis augs su stazu senatves pensijai?Aciu uz atsakyma. P.S. Tik nesiulykite kreiptis i SODRA konsultantus,nes jie man jau atsake : „Kol kas nezinome,kaip bus…“

  • LZNS

   Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atsakymas į jūsų klausymą: „Jei žmogui darbingumo lygis nustatytas iki senatvės pensijos amžiaus ir netekto darbingumo pensija jau paskirta, tai būtinasis stažas paskirtai netekto darbingumo pensijai nesikeičia – koks būtinojo stažo reikalavimas netekto darbingumo pensijai gauti buvo šios pensijos skyrimo metu, toks jis ir lieka visą laiką, kol žmogus gauna paskirtą netekto darbingumo pensiją. Be abejo, senatvės pensijos amžiaus sulaukus, būtinojo stažo reikalavimai jau bus kitokie, tačiau netekto darbingumo pensijos gavimo laikas įskaitomas į stažą senatvės pensijai gauti, taigi dėl to neįgalus žmogus nukentėti neturėtų.
   Dėl pakaitinių pajamų skaičiavimo – iš esmės, tai, iš ko buvo apskaičiuota netekto darbingumo pensija ir bus pakaitinės žmogaus pajamos senatvės pensijai skaičiuoti“.

 22. Edgaras

  Sveiki,norėjau paklausti,gaunu neigaluma,aš pasidares kad man atveštu pinigus paštininke,kitaip tarent,kilnojamasis paštas,žadu išvikti i užsieni,3 mėnesiams,ar man dar veš i namus kur esu registruotas pas mama ar ne? Jei ne kur tie pinigai dinks?

  • LZNS

   Siūlytume parašyti prašymą, kad jums neįgalumo pensiją mokėtų į banko sąskaitą, o ne neštu paštininkė. Tokiu atveju, turėdamas kortelę, galėsite bet kada išgryninti pinigus.

 23. Olgita

  Laba diena,
  Jau penkis metus gaunu neigalumo ismoka kuri moka Sodra. Pries tris metus isidarbinau uz 0,75 etato bet del nezinojimo nebuvau nuvykusi i Sodra kad perskaiciuotu neigalumo ismoka. Klausimas: Ar dar galiu nuvykti i Sodra ir parasyti prasyma kad ji perskaiciuotu uz situs tris metus? Aciu

  • LZNS

   Už tris metus pensijos nėra perskaičiuojamos, iki 2018 metų buvo perskaičiuojamos tik už vienerius metus. Kadangi pensijos buvo didinamos, tuo pat metu jos buvo ir perskaičiuotos. Iš tiesų nuo šio sausio įsigaliojusiame naujos redakcijos Socialinio draudimo pensijų įstatyme nebeliko nuostatų dėl pensijų perskaičiavimo.

 24. Irena

  Ar galima atnaujinti invalidumo pencija internetu?

  • LZNS

   Nuo sausio 1 d. ji jums turėjo būti automatiškai atnaujinta.

 25. Karolina

  Laba diena, neįgalumas nuo vaikystės (darbingumas 25 proc.), dirbu (stažas 5 metai)šalpos išmoką moka Savivaldybė, kaip sužinoti kiek mokėtų Sodra? Nuėjus Sodroje prašo pateikti atsisakymą išmokai iš savivaldybės ir kitus dokumentus, bet negali pasakyti kiek mokės Sodra. Jei žinočiau kiek mokės Sodra galėčiau palyginti su iš savivaldybės gaunama išmoka..

  • LZNS

   Sodroje negali prašyti atsisakymo išmokai, nes jūs turite teisę rinktis tą pensiją kuri yra didesnė. Jūs turite tik užpildyti prašymą skirti pensiją. Ją apskaičiavus ir jeigu ji bus mažesnė nei gaunama iš socialinio paramos skyriaus, galėsite atsisakyti.
   Prašymą galite užpildyti internetu, nebūtina važiuoti į skyrių.

 26. wilmantas44@yahoo.com

  55 metai.50% darbingas stazo nera.ar galiu tiketis kokios nors ismokos.stoviu darbo birzoje.aciu.atsakykite i mail

  • LZNS

   Kiek jums buvo metų kai pirmą kartą nustatė neįgalumą?

 27. Alma

  Mano darbo stažas 38 metai. Šiuo metu iki pensijos skyrė 3 metus nedarbingumo. Ar man bus pridėti nedarbingumo metai prie turėtų 38 metų?

 28. Augustas

  Labas ,ar gali anstolis atskaiciuoti is neigalumo pensijos,237eu,ei ji nesiekia MMA? Skaiciau kad 2017 12 20 Auksciausias teismas prieme nutarti nebeatskaiciuoti iki 1 MMA.Ar tai teisybe?

  • LZNS

   Civilinio proceso kodeksas
   736 straipsnis. Išskaitų iš skolininko darbo užmokesčio ir kitų jo pajamų dydis
   1. Iš skolininkui priklausančios darbo užmokesčio ir jam prilygintų išmokų bei davinių dalies, neviršijančių Vyriausybės nustatytos MMA, išskaitoma pagal vykdomuosius dokumentus, kol bus visiškai padengtos išieškomos sumos:
   1) išieškant išlaikymą periodinėmis išmokomis, žalos, padarytos suluošinimu ar kitokiu sveikatos sužalojimu, taip pat maitintojo gyvybės atėmimu, atlyginimą ir žalos, padarytos nusikalstama veika, atlyginimą, – iki penkiasdešimties procentų, jeigu kitaip nenustatyta pačiame vykdomajame rašte arba ko kita nenustato įstatymai ar teismas;
   2) visų kitų rūšių išieškoms, jeigu kitaip nenustatyta pačiame vykdomajame rašte arba ko kita nenustato įstatymai ar teismas, – dvidešimt procentų;
   3) pagal kelis vykdomuosius dokumentus – ne daugiau kaip penkiasdešimt procentų.
   2. Iš darbo užmokesčio ir jam prilygintų išmokų bei davinių dalies, viršijančios Vyriausybės nustatytą MMA dydį, išskaitoma septyniasdešimt procentų, jeigu ko kita nenustato įstatymai ar teismas.
   3. Jeigu skolininkas išlaiko nedarbingus šeimos narius, esant jo rašytiniam prašymui, antstolio patvarkymu šio straipsnio 2 dalyje nurodyta išskaitoma dalis gali būti mažinama po dešimt procentų kiekvienam išlaikytiniui, tačiau taip mažinant negali būti sumažinta įstatymų ar teismo nustatyta dalis. Mažinant išskaitų dydį, neatsižvelgiama į išlaikytinius, kuriems išlaikyti iš skolininko darbo užmokesčio daromos išskaitos.
   737 straipsnis. Išieškojimas iš kitų skolininko pajamų, prilygintų darbo užmokesčiui:
   Išieškojimo iš darbo užmokesčio taisyklės taip pat taikomos ir išieškant iš skolininkui priklausančių:
   7) pensijų, išskyrus mokamas pagal Lietuvos Respublikos šalpos pensijų įstatymą (toliau – Šalpos pensijų įstatymas).
   739 straipsnis. Pinigų sumos, iš kurių išieškoti negalima
   Negalima išieškoti iš sumų, kurios priklauso skolininkui kaip:
   6) išmokos, mokamos pagal Šalpos pensijų įstatymą ir Lietuvos Respublikos tikslinių kompensacijų įstatymą, ir kitos tikslinės socialinės išmokos, pašalpos ir kompensacijos iš valstybės ir savivaldybių biudžetų nepasiturinčių gyventojų socialinei paramai;

 29. Edmundas

  Vaikinas budamas 17metu amziaius gavo neihalumo pensija taciaus yra nuo vaikystes neigalus augo vaiku namuose todel buvo jam netvarkomas invalidumas abu tevai mire ar jam priklausytu kokia nors pasalpa uz tevus kaip naslaicio pasalpa aciu uz atsakyma

  • LZNS

   Kada jam buvo nustatytas neįgalumas? Kiek jam tuo metu buvo metų?

 30. Jolita

  Jei du metus turėjau 50% darbingumo o dabar paliko 40% darbingumo ar keičiasi išmokų dydis? Nes sako kad niekas nebus perskaičiuoti ir paliks ta pacia išmoka.

  • LZNS

   Iš kokios įstaigos gaunate netekto darbingumo pensiją? Iš Sodros ar socialinio paramos skyriaus? Kokio amžiaus jums pirmą kartą nustatė darbingumo lygį?

 31. vidas

  gavau darbingumo 50% vieniem metam , isejau is dabo i darbo birza ,noriu paklaust ar mokes ir darbo birza ir nedarbingumo ismoka ,stazas 38 metai

  • LZNS

   Jei gaunate valstybinę socialinio draudimo, šalpos ar valstybinę pensiją (išskyrus našlių, našlaičių ir maitintojo netekimo pensijas), netekto darbingumo periodinę kompensaciją dėl nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų, profesinės reabilitacijos, motinystės, tėvystės ar motinystės (tėvystės) socialinio draudimo pašalpą, Jums bus mokama tik nedarbo draudimo išmokos dalis, viršijanti gaunamą pensijų, kompensacijų ar pašalpų sumą.

 32. Vaclovas

  Man 63 metai. Būdamas 61 metų,gavau 45 procentų darbingumo lygį. Dabar man nustatė darbingumo lygi 30 procentų. Ar bus iki gegužės mėnesio peržiūrėtas mano išmokos dydis ? Jei bus , tai pagal kokią tvarką ? Nedarbingumo pensija gaunu iš (VSDF VALDYBA PRIE SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTERIJOS)

  • LZNS

   Reikia patekti Sodrai dokumentąč patvirtinantį, kad jums yra nustatytas kitas darbingumo lygis ir tik tuomet Sodra galės perskaičiuoti jums mokamą išmoką.

 33. Rolandas

  Laba.man 40m.gavau grupe .65% esu nedarbingas.stazo truksta ir sodra pensijos.neskirs.kur galeciau kreiptis ,jieskoti.ar mano atveju imanoma pasalpa ar pencija.nzn nuo ko pradeti.

  • LZNS

   Galite kreiptis į Socialinės paramos skyrių, kad būtų paskirta šalpos pensija.

 34. Alda

  Sveiki..mano brolienei 50m viena akim nemato visiskai..seniau gaudavo nedarbingumo pensija 1m 50% veliau nedave nors akies regejimo atstatyt neimanoma…ka daryt kur kreiptis?

  • LZNS

   Bandyti iš naujo kreiptis dėl darbingumo lygio nustatymo, galbūt nepilnai ar netiksliai buvo parengti dokumentai.

 35. Arnoldas

  Sveika ar neįgaliajam kuriam netektas 60%nedarbingumas,kuris serga nuo vaikystes,ir šiuo metu pilmametis ir atlikineja bausme,ar jam priklauso kokia šalpa,pencija?

  • LZNS

   Šalpos išmokos neskiriamos, o paskirtosios nemokamos asmenims kardomojo kalinimo (suėmimo) metu, taip pat asmenims, nuteistiems laisvės atėmimo bausmėmis, ir asmenims, kuriems Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso nustatyta tvarka paskirtos priverčiamosios stacionarinio stebėjimo specializuotose psichikos sveikatos priežiūros įstaigose medicinos priemonės ar auklėjamojo poveikio priemonė, – atidavimas į specialią auklėjimo įstaigą. Šiems asmenims paskirtos šalpos išmokos nemokamos nuo kito mėnesio pirmos dienos po to, kai jie buvo suimti, nuteisti, pradėti priverstinai gydyti ar auklėti. Kai pasibaigia kardomasis kalinimas (suėmimas), taip pat kai asmuo paleidžiamas iš įkalinimo vietos, priverstinio gydymo įstaigos ar specialios auklėjimo įstaigos, paskirta šalpos išmoka, gavus asmens prašymą, vėl pradedama mokėti nuo kitos dienos po to, kai jis buvo paleistas, jeigu asmuo turi teisę gauti šalpos išmoką.

 36. Vaidas1985

  Sveiki, noreciau pasiklausti. Gal jus zinote -tra grupe neigalu sildymo kompensacija isskyrus malkus ir angliu sildymo sezonui?

  • LZNS

   Kompensacijos priklauso nuo asmens pajamų, o ne nuo darbingumo lygio. Ar jūs kreipėtės į socialinį paramos skyrių?

 37. Česlova Čėsniene

  Stažo turiu 38metus, darbinga 45% visada atlyginimas nebuvo mazas bet pinigrliu gaunu 144eu. Kiti turi maza staza dirbo uz min. Ir gauna daugiau uz mane.

  • LZNS

   Galbūt kitų asmenų darbingumo lygis yra mažesnis, tai tuomet jiems taikomi kiti pensijos apskaičiavimo rodikliai.

 38. Daina Kuniauskiene

  Laba diena. Man 53 metai, darbo stažas 32 metai, gavau neįgalumą. Darbinga 35 procentai. Esu daugiavaikė 5 vaikai, jauniausiam 17. Ar prie neįgalumo išmokų man priklauso ir antro laipsnio valstybinė pensija, skiriama motinoms išauginusiom 5 ir daugiau vaikų? Ačiū.

 39. Audronė

  Laba diena. Turiu neįgalumą jau 5 metai( netektas darbingumas 60%). Prieš 2 metus išėjau į pensiją, stažas virš 36 metų. Dabar dirbu pusę etato už pusę minimalios algos 9 mėn. per metus. Per du metus nesusidaro pilni vieni metai stažo pensijos perskaičiavimui. Nors dirbu penktus metus. Ar neturėtų neįgaliems sumuotis dabo laikas. Jei ne, tai ką reiškia tas 40% likęs darbingumas . Iš anksto dėkoju už atsakymą.

  • LZNS

   Jeigu išėjote į pensiją jums nėra taikomas darbingumo lygis, nes asmenims sukakusiems pensijinio amžiaus yra nustatomi tik specialieji poreikiai. Iš jūsų aprašymo nėra aišku ar gaunate senatvės ar netekto darbingumo pensiją. Jūsų konkrečiu atveju reiktų kreiptis į Sodrą ir pagal jūsų individualius duomenis jums paaiškins kaip jums skaičiuojasi stažas.

 40. Vaidas1985

  Ne nesikreipiau i socialines paramos skyrius. As klausiau del antros grupes sildymo kompensacijos, o ne darbingumo lygio

  • LZNS

   Kompensacijos šildymui skiriamos ne pagal darbingumo lygį, o pagal turimas pajamas ir turtą taigi kreipkitės į socialinį paramos skyrių.

 41. Vaidas1985

  Buvau kreipes pas socialines paramos skyrius kad sake viskas i seniunija teirautis pagal gyvenama vieta.

 42. neringa

  laba diena mano dukrai nustatytas neigalumas nuo 12 metu siuo metu jai suejo 18 metu nustate 45 pros darbinguma. niekur nedirbus. mokinasi. kokio dydzio ismoka bus mokama ir pagal ka skaiciuoja.

  • LZNS

   netekusiems 55 % darbingumo –(1,2 ŠPB) 156,00 Eur

 43. Gedas

  Laba diena.neigalumas nustatytas pries 6 metus.buvo 40%darbingumas.nuo kovo 21 naujai nustatytas 30% darbingumas.ar bus naujai perskaiciuota neig.pensija.stazas buvo 24 metai kai susirgau.aciu.

  • LZNS

   Turi būti perskaičiuota pensija pagal naujai nustatyta darbingumo lygį. Bet ar tai bus atlikta automatiškai negalime pasakyti, kartais Sodros sistema nemato NDNT sistemos. Jeigu turite galimybę, galite prisijungti prie Sodros sistemos per el. bankininkystę ir pateikti prašymą perskaičiuoti pensiją pagal naujai nustatytą darbingumo lygį arba pasiskambinti į Sodrą ir gal automatiškai jie galės tai atlikti.

 44. grazina

  Esu neigali, bet dirbu. Greitai sueis pensijinis amzius. Jei dirbsiu toliau, ar bus taikomos NPD lengvatos? Aciu.

  • LZNS

   Gyventojų pajamų mokesčio įstatymas
   20 straipsnis. Neapmokestinamasis pajamų dydis:
   6. Asmenims, kuriems nustatytas 0–25 procentų darbingumo lygis, arba senatvės pensijos amžių sukakusiems asmenims, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka yra nustatytas didelių specialiųjų poreikių lygis, arba asmenims, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka yra nustatytas sunkus neįgalumo lygis, taikomas mėnesio NPD yra 450 eurų. Asmenims, kuriems nustatytas 30–55 procentų darbingumo lygis, arba senatvės pensijos amžių sukakusiems asmenims, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka yra nustatytas vidutinių ar nedidelių specialiųjų poreikių lygis, arba asmenims, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka yra nustatytas vidutinis ar lengvas neįgalumo lygis, taikomas mėnesio NPD yra 390 eurų.
   Taigi jums ir toliau bus taikomas padidintas NPD.

 45. valdas

  Laba diena, as turiu 35% darbingumo grupe, bet noriu gyventi anglijoje, ar man ten taip pat moketu pasalpa? as galiu tik dirbti puse dienos.

  • LZNS

   Negalime pasakyti kokios yra sąlygas gauti neįgalumo pašalpas Anglijoje, bet galite pasiteirauti į ambasadą.

 46. viktoras

  Sveiki! Turiu 50% darbinguma ir dabar ystojau D.Birza . Pasalpa paskaiciavo pagal mano turetas pajamas 290 ir isminusavo 108 uz invaliduma!Gaunasi apsurdas-as ieskantis, puse invalido zmogus gaunu maziau nei atleistas uz pravaikstas alkocholikas 390.Tikejausi kad prie mano invalidumo prisides bet sodra tik atima!

 47. Daiva

  Sveiki, koks būtinasis stažas reikalingas netekto darbingumo pensijai gauti, esant 53 m. amžiaus? LŽNS puslapio lentelėje nurodyta 21 m., SODRA rašo 23 m. Ačiū

  • LZNS

   Mūsų tinklapyje buvo pateikta lentelė, kuri galiojo iki 2018-01-01. Ačiū už pastabą, atnaujinome informaciją.
   Netekto darbingumo pensijai gauti, esant 53 m. amžiaus reikalingas būtinasis stažas yra 23 metai.

 48. viktoras

  Dar karta klausiu- kodel sodra sumusa y viena invalidumo pasalpa is nedarbo ismoka? invaliduma gaunu 108 o is birzos tureciau gauti 290- taciau jie moki skirtuma iki 290 ? Kokiu pagrindu?Neygalumo pasalpa tai vienas,o nedarbo ismoka -tai kita!Kodel !Noreciau konkreciai.

  • LZNS

   Lietuvos Respublikos nedarbo socialinio draudimo įstatymas (Suvestinė redakcija (2018-01-01 – 2018-09-30)
   3 straipsnis. Nedarbo draudimo išmokos mokėjimas kartu su kitomis socialinės apsaugos išmokomis
   1. Asmenims, gaunantiems valstybines socialinio draudimo, šalpos ar valstybines pensijas (išskyrus našlių, našlaičių ir maitintojo netekimo pensijas, kompensacijas už ypatingas darbo sąlygas, šalpos pensijas, gaunamas už kitus asmenis), taip pat netekto darbingumo periodines kompensacijas dėl nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų, taip pat profesinės reabilitacijos, motinystės, tėvystės ar vaiko priežiūros socialinio draudimo išmokas, iš nedarbo draudimo lėšų mokama tik nedarbo draudimo išmokos dalis, viršijanti gaunamą pensijų, kompensacijų ar išmokų sumą.

 49. karaliauciaus 6-177

  Laba diena noriu paklausti kokia invalydumo grupe suteikiama zmogui su sirdies isemija ir galunes netekimo virs kelio? man nustate 30%darbinguma nors nieko daryt negaliu

  • LZNS

   Negalime komentuoti koks darbingumo lygis jums turėjo būti nustatytas, nes darbingumo lygio nustatymas susideda iš kelių dalių, kurių mes įvertinti negalime.
   Galite bandyti apskųsti jų priimtą sprendimą. Apskundimo tvarka aprašyta čia: http://www.ndnt.lt/index.php?-1205875822

 50. Ana

  Laba diena,
  anksčiau turėjau 55 proc, darbingumo, dabar nustatė 45 proc. Ar keičiasi Sodros išmokos didis? T.Y, ar padidės išmoka?

  • LZNS

   Nustačius kitokį darbingumo lygį, keičiasi ir išmokos dydis. Koks jis bus negalime pasakyti, nes jis priklauso nuo turimo stažo, turėto darbo užmokesčio ir kitų sudedamųjų dalių.

 51. Nesvarbu

  Laba diena. Kur ir kokiais būdais galiu apskūsti apskaičiuota SODROS neįgalumo išmoka. Nes mano manymu tai yra žmogaus orumo ir teisių pažeidimas.

  • LZNS

   S Skundai Fondo valdybai dėl Fondo valdybos teritorinių skyrių ir kitų Fondo administravimo įstaigų sprendimų (išskyrus toliau aptartus sprendimus pensijų, rentų ir kompensacinių išmokų klausimais) ir veiksmų (neveikimo) yra nagrinėjami, jeigu jie pateikti per 20 darbo dienų nuo tos dienos, kurią suinteresuotas asmuo sužinojo arba turėjo sužinoti apie skundžiamo veiksmo atlikimą (neatlikimą) ar sprendimo priėmimą, o skundai dėl nepriimto sprendimo – per 20 darbo dienų nuo tos dienos, kurią baigėsi sprendimui priimti nustatytas terminas.
   Galimi skundų pateikimo būdai:
   1. asmeniškai atvykus į Fondo administravimo įstaigą;
   2. paštu arba per pasiuntinį;
   3. elektroniniu būdu:
   3.1. oficialiu institucijos elektroniniu paštu info@sodra.lt;
   3.2. per Elektroninę gyventojų aptarnavimo sistemą (EGAS);
   3.3. per Elektroninę draudėjų aptarnavimo sistemą (EDAS);
   3.4. per Nacionalinę elektroninių siuntų pristatymo, naudojant pašto tinklą, informacinę sistemą.
   Skundai yra priimami darbo dienomis visą Fondo valdybos darbo dienos laiką bei Fondo valdybos nustatytas dvi papildomas priėmimo valandas per savaitę. Elektroniniu būdu skundai gali būti teikiami be kuriuo paros metu visomis savaitės dienomis.
   Skundas turi atitikti šiuos reikalavimus:
   1. jis turi būti:
   1.1. parašytas valstybine kalba (ši nuostata netaikoma skundams, siunčiamiems paštu ar per pasiuntinius);
   1.2. parašytas įskaitomai;
   1.3. pareiškėjo pasirašytas;
   2. skunde turi būti pateikta ši informacija:
   2.1. pareiškėjo vardas, pavardė, adresas (jeigu kreipiasi fizinis asmuo) arba pavadinimas, kodas, buveinės adresas ir duomenys ryšiui palaikyti (jeigu kreipiasi juridinis asmuo);
   2.2. skundžiama Fondo administravimo įstaiga;
   2.3. konkretus skundžiamas veiksmas (neveikimas) ir/ar sprendimas;
   2.4. pareiškėjo reikalavimas;
   3. prie skundo turi būti pridėti turimi papildomi dokumentai (dokumentai ar informacija, reikalingi Fondo valdybai sprendimui dėl skundo priimti, kurių nėra valstybės registruose ar kitose valstybės ar savivaldybių informacinėse sistemose ir kurie nėra pateikti Fondo administravimo įstaigai) ar įstatymo nustatyta tvarka jų patvirtintos kopijos;
   4. elektroniniu būdu pateiktas skundas turi atitikti papildomus reikalavimus:
   4.1. elektroninio dokumento formatą turi atpažinti Fondo valdybos informacinė sistema;
   4.2. turi būti įmanoma atidaryti ir apdoroti dokumentą Fondo valdybos informacinės sistemos priemonėmis;
   4.3. Fondo valdybos informacinės sistemos priemonėmis turi būti įmanoma identifikuoti elektroninį parašą ir skundą pateikusį asmenį;

 52. vytautas minelga

  Buvau 2 grupes 60% neigalumo pripazintas dirbantysis asmuo. isejau i pensija.Numatau isidarbinti ,ar reikia praeiti sveikatos patikra neigalumui nustatyti?

  • LZNS

   Jums reiktų kreiptis į savivaldybės socialinį paramos skyrių.
   Senatvės pensijos amžiaus sulaukę asmenys, kuriems buvo nustatytas darbingumo lygis iki senatvės pensijos amžiaus, gali kreiptis dėl specialiųjų poreikių lygio nustatymo ir Neįgaliojo pažymėjimo išdavimo bei pateikti šiuos dokumentus:
   – prašymą (prašymo forma) arba elektroniniu būdu ČIA;
   – asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (pasą arba asmens tapatybės kortelę);
   – Darbingumo lygio pažymą arba neįgaliojo pažymėjimą;
   – 3 x 4 dydžio nuotrauką – spalvota arba nespalvota.

 53. Anonimas

  Sveiki,
  Netekau 75% darbingumo iki 24 metų, darbo stažo neturėjau, tačiau dabar dirbu du metai užsienyje ir keli mėnesiai lietuvoje, ar galėčiau gauti netekto darbingumo pensiją vietoje neįgalumo?

  • LZNS

   Mes negalime pasakyti ar galite gauti pensiją iš Sodros, nes nėra aišku koks jūsų amžius, koks buvo jūsų uždarbis, ar bus užskaitytas stažas užsienyje. Todėl jums reikia pateikti prašymą Sodrai, kad paskaičiuotų pensiją ir jie jums atsakys ar ji gali būti skirta ar ne. Tai galima atlikti ir internetu: https://gyventojai.sodra.lt/sodra-login/index

 54. nnering@gmail.com

  Laba diena. Man 44m. mano tėtis anksti miręs, taip pat iš vaikystės yra paskirta 35 proc neįgalumas. Mano mama sutvarkė ir padarė du viename „Netekto maitintojo pensiją“. Kadangi MMA ,,lubos“ netaikomos tik gaunantiems „Netekto darbingumo“ ir „užtarnautą pensiją“ (t. y. sulaukus pensinio amžiaus).Taip išeina, kad turint man „Netekto maitintojo pensija“ ir kartu mątant neįgalumą 35 proc. esu ,,sveika“? Sodroje buvo pasakyta, kad galima rinktis, vieną iš šių pensijų. Kadangi netekto maitintojo neįgaliajam yra didesnė, pasirinkta netekto maitintojo. Kila klausimas, kodėl negaliu gauti dvi atskiras pensijas,kaip netekto maitintojo (ar našlaičio) ir netekto darbingumo? Prašyčiau taip pat nurodyti , kurioje įstatymo straipsnyje nurodo, kad turint Netekto maitintojo pensija, turiu rinktis viena iš jų. Antras klausimas. Darbdavys śioje situacijoje żada mane atleisti iś darbo, nes dirbu 0.25 proc etatu. Ar galima man pasirinkti netekto darbingumo pensija ir tada tuo paćiu susitvarkyti naślaićio pensija? Tokiu atveju sodra nereikalautų mokéti mokesćių mano darbdaviui nuo MMA. Dékui

  • LZNS

   Jūsų klausymas persiųstas atsakingai institucijai, jie turėtų su jumis susisiekti ir suteikti visą reikiamą informaciją.

 55. Indrė

  Laba diena man nustatytas 45% darbingumo lygis. Norėjau paklausti jai pradėčiau dirbti kaip būtų perskaičiuojamas mano neįgalumo mokestis?

  • LZNS

   Kokia įstaiga jums moka pensiją? Sodra ar socialinės paramos skyrius?

  • LZNS

   Kiek jums buvo metų kai nustatė pirmą kartą darbingumo lygį?

 56. Audronė

  Ar nedarbingumo išmokos dydis priklauso nuo per paskutinius iki nedarbingumo nustatymo
  mėnesio darbo užmokesčius.

 57. vanda

  2012 08 gavau neįgalumą 60pr ir priskaičiavo 860 lt
  2014 09 70 pr o pinigai 860lt.

  Kodėl netaikytas daugiklis, juk 60pr- 0,575, o 70pr -1,07.
  Manau Sodra pasielgė neteisingai?
  Kur kreiptis?

  • LZNS

   2012 ir 2014 metais nebuvo taikomi daugikliai, jie pradėti taikyti tik nuo 2018 metų. Ir 2018 metais jums turėjo automatiškai juos pritaikyti perskaičiuojant pensiją.

 58. vanda

  papildau, kai kreipiausi į Sodrą, man pasakė, ar 60 ar 70 pr, nesikeicia pinigai.

  • LZNS

   204 ir 2012 metais 60-70 darbingumo lygis neturėjo įtakos pensijos dydžiui, tik nuo 2018 metų pensijai apskaičiuoti naudojami daugikliai 5 dalių intervalu.

 59. Vaclovas

  Laba diena.
  Prieš 3 mėnesius man nustatytas 25% darbingumo lygis.
  Po mėnesio turiu gauti senatvės pensiją. Kokių veiksmų man reikia
  imtis kad:
  1)būtų mokama neįgalumo pensija
  2) būtų pratęstas neįgalumo pažymėjimo galiojimas. Ačiu.

  • LZNS

   1. Jeigu turite darbo stažo, tai Sodroje pateikę prašymą skirti pensiją galėsite pasirinkti kokią pensiją gauti – senatvės ar netekto darbingumo (priklausomai nuo to kuri didesnė);
   2. Dėl neįgalumo pažymėjimo pratęsimo jums reiks kreiptis į socialinį paramos skyrių kur jums bus išduotas naujas pažymėjimas, kuriame bus nurodytas specialių poreikių lygis.

 60. Audronė

  Kaip skaičiuojama neįgalumo pensija, jei nedarbingumo lygis nustatytas netekus darbo T.y. bedarbiui.

  • LZNS

   Jeigu turite stažo tai netekto darbingumo pensija Sodroje apskaičiuojama priklausomai nuo turimo stažo, nustatyto darbingumo lygio, gauto darbo užmokesčio, tam tikrų koeficientų. Tai, kad darbingumo lygio nustatymo metu buvote bedarbiu, pensijos apskaičiavimui įtakos neturi.
   Jeigu neturite pakankamai stažo, tai netekto darbingumo šalpos pensiją mokės Socialinės paramos skyrius, priklausomai nuo to koks yra nustatytas darbingumo lygis.

 61. Justina

  Sveiki, norėjau paklusti, ar neįgalumo pensija mokama iš savivaldybės kiekvienais metais didėja ar ji yra fiksuota?

  • LZNS

   Neįgalumo pensija mokama iš savivaldybės didėja tik tuomet kai yra didinama šalpos pensijų bazė, bet tai būna ne kasmet.

 62. Ledrūna

  Laba diena,
  Gruodžio mėnesį išeinu į pensiją.
  Jau 4 metai turiu nustatytą darbingumo lygį 40%.
  Kada turiu kreiptis į savivaldybę dėl vidutinių spec. poreikių nustatymo ir pažymėjimo išdavimo?
  Ar turiu sulaukti pensijos laiko datos, ar galiu iš anksto pateikti prašymą?

  • LZNS

   Galite kreiptis anksčiau, nes užtruks kol bus pagamintas naujas pažymėjimas.

 63. Aušra

  Laba diena, gal galite atsakyti, kodėl po pakartotinio darbingumo lygio nustatymo (darbingumas 45 proc.) SODRA atsisako mokėti pensiją, motyvuodama tuo, kad nuo 2018-01-01 įsigaliosiančios redakcijos Lietuvos Respublikos socialinio draudimo pensijų įstatyme nenustatyta galimybė skirti pensiją iš naujo po jos paskyrimo įgijus papildomą pensijų draudimo stažą. Vadinasi, nemokės pensijos, nes dirbau ir dirbu? Kodėl visur teigiama, kad neįgalumo pensija nesiejama su darbo santykiais.

  • LZNS

   Ar jūs gavote tokį sodros atsakymą raštu? Gal galėtumėt mums jį atsiųsti ir savo kontaktus el. paštu lzns@negalia.lt ir pasistengsime jums pagelbėti.
   Tikėtina, kad sodroje įvyko kažkokia klaida. Galbūt jūs naudojatės el. bankininkyste, tai galėtumėt pateikti prašymą internetu https://gyventojai.sodra.lt/sodra-login/

 64. Aušra

  Ir kaip bus su ligos pašalpa? Invalidams ji mokama tik 90 dienų, nes gauna pensiją. Vadinasi, jei sirgsiu ilgiau, ligos pašalpos nemokės ir pensijos negausiu.

 65. Aušra

  Išsiaiškinau pati, ne taip supratau atsakymą, pensija vis dėlto bus mokama.

 66. Aurelija

  Sveiki,pazistu zmogu,kuris daug metu simuliuoja liga,ir nusiperka uz ponigus invaliduma. Labai nepriimtina,kai zmones,kurie tikrai serga,negauna nieko ir turi praeiti karo kelius,kad kazka pestu ir simuliantai-tinginiai,kurie gali uz pinigus nusipirkti invaliduma,kad galetu nedirbti ir gauti visas pasalpas. Kur galeciau kreiptis,kad galeciau pranest apie zmogu,kuris neteisetai gauna invaliduma? Labai lauksiu atsakymo. Juk turi buti uzkirstas kelias tokiems melagiams. Visu nesustabdysi,bet reikia nors kiek uzkirsti kelia sukciams.

  • LZNS

   Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba PASITIKĖJIMO TELEFONAS (8 5) 260 8371

 67. Radviliskio raj,Sidabravas,Naujoji 13

  Vilija, Laba diena ,noreciau pasikonsultuoti tokiu klausimu,turiu nedarbinguma 50%,dirbu valytoja 0.75 etato turiu,dabar kviecia padeti dirbti kitoje imoneje,bet tose paciose patalpose ir duoda 6 val,ar as taip galeciau dirbti ir man nenuketetu nedarbingumo pasalpa,pensijai dar truksta stazo,tainoreciau uzsidirbti dar darbas nesunkus,Aciu!

  • LZNS

   Darbuotojų, dirbančių ne vienoje darbovietėje arba vienoje darbovietėje, bet pagal dvi ar daugiau darbo sutarčių, darbo dienos trukmė negali būti ilgesnė kaip 12 valandų. Taigi paskaičiuokite ar antra sutartis neviršys leistinų ribų. Pensija dėl antros darbovietės tikrai nenukentės, netgi gali padidėti kai bus perskaičiuojama.

 68. Diana

  Laba diena, mano teciui buvo suteikta invalidumo 2grupe metams. Po jos suteikimo , pagulde i ligonine kepenu transplantacijai.. praejo jau 9men kaip tetis ligoninej ,o liepa baigesi invalidumas. Tos invalidumo pensijos (ar pasalpos nezinau tiksliai kaip vadinasi) jis taip ir negauna ,nes pasibaiges terminas. Gydytoja sako ,kad kai iseis gaus israsa is ligonines ir gaus visus priklausiusius pinigus. Bet esme ta ,kad pinigu reikia dabar … visgi paprastam wc popieriui, mineraliniui ar higienos priemonem..pagaliau yra butas uz kuri reik moket nors jame niekas ir negyvena be jo… ar yra imanoma kazkaip sutvarkyti ta invaliduma kai zmogus dar ligonineje?

  • LZNS

   Pagal teisės aktus darbingumo lygis yra nustatomas, kai baigiasi asmens gydymas. Reik klausti gydytojų ar jo sveikatos būklė pasikeis kol jis bus išrašytas iš ligoninės. Jei ne, tai jau dabar galima būtų parengti dokumentus dėl darbingumo lygio nustatymo. Būna atvejų, kai gydytojai matydami, kad ligos padariniai išliks, nelaukia išrašymo iš gydymo įstaigos ir parengia reikiamus dokumentus.

 69. Almonte

  Almonte.noreciau paklausti ar gausiu kokia nors senatves pensija.jei nuo 25 metu turiu 3 neigalumo grupe.stazas nesikaupia.nes dirbt negaliu.dabar man 53 metai .dabar gaunu 150 euru

  • LZNS

   Greičiausiai gausite senatvės šalpos pensiją, kurią moka socialinės paramos skyrius.

 70. Aušra

  Kiek reikia turėti minimaliai darbo stažo norint gauti neįgalumo išmoką iš sodros .Man 37m

  • LZNS

   Netekto darbingumo pensijai gauti reikia turėti bent minimalų stažą. 37 reikia turėti 3 metai 6 mėn. stažo.

 71. Meilute

  Laba diena,turiu neigaluma 50%,invalidumo pensija 102 eurai.Nesuprantu pagal kokius kriterijus skaiciuojama.Jeigu netureciau stazo gauciau salpos pensija is savivaldybes,o jeigu moka sodra vadinasi stazas yra.Tai kodel pensija krokodilo asaros,net valstybes remiamu 122euru nesiekia?Aciu.

  • LZNS

   Sodros mokamai pensijai apskaičiuoti naudojami kriterijai: darbingumo lygis, darbo užmokesčio dydis ir tam tikri koeficientai. Šalpos pensija ne visiems yra mokama, pvz, jei 50 proc. darbingumas nustatytas po 26 metų, šalpos išmoka nebus mokama.
   Jeigu neturite kitų pajamų, galite kreiptis į Savivaldybę dėl papildomų pašalpų.

 72. Meilute

  Sveiki dar karteli,perskaiciau atsakyma ir smagiai pasijuokiau,daugiau ner ko klaust ir sakyt.I savivaldybe del 18 euru priedo kad butu 122 eurai,turi but registruotas darbo birzoj,tu nelaimingu 18 euru neuztks kelionem i birza.O daugiau nieko ir negausi,ai dar maisto paketa skiria.Istatymu daug prikurta,o realybeje snipstas.Jeigu nori gaut pagalba turi but degradaves,o kitu atveju kapstykis kaip ismanai.Net kuro kompensacijos savivaldybe negali skirt,kodel,ogi todel kad neturiu nuosavybes.Juokas pro asaras.Aciu

 73. Mindaugas

  Laba diena,
  Noreciau pasiteirauti ar netekto darbingumo (invalidumo) pensijos laikotarpis isiskaito i senatves pensijos amziu? Ar stažas eina ? Turiu 2 neigalumo grupe, nustate 2 grupe kauno NDNT, netektas darbingumas 75%. Man 32 m. Siuo metu gaunu netekto darbingumo pensija is sodros ir salpos ismoka is savivaldybes.Ačiū.

  • LZNS

   Netektos darbingumo pensija ir šalpos neįgalumo pensijos vienu metu nėra mokamos, asmuo gali gauti tik vieną iš jų. Greičiausiai jūs supainiojote kažkokias išmokas.
   Gaunant šalpos pensiją stažas nesiskaičiuoja, o gaunant Sodros neįgalumo pensiją stažas skaičiuojasi nors ir nedirbat.

 74. Jovita

  Laba diena,man paskirtas invalidumas iki gyvos galvos gaunu invalidumo pensiją.Klausymas:jei išvyksiu gyventi į ES šalį Ispanija ir ten deklaruosiu gyvenamą vietą ar Lietuva nenutrauks man pensijos mokėjimo?Nurodykite kokios direktyvos patvirtina ,kad pensija bus mokama.Dėkoju ir laukiu atsakymo.

  • LZNS

   Neįgalumo pensija bus mokama tik tuo atveju, jeigu gaunate ją iš Sodros. Jeigu šiuo metu pensiją jums moka socialinės paramos skyrius, jos mokėjimas bus nutrauktas iškart kai deklaruosite išvykimą, nes Šalpos išmokų įstatyme yra nurodoma, kad šalpos išmokos mokamos tik Lietuvoje deklaravusiems gyvenamąją vietą asmenims.

 75. Daiva

  Laba diena.Gaunu invaliduma nuo vaikystes.Po tevo mirties pradejau gauti naslaiciu pensija,jei apsizeniciau ar butu atimta naslaiciu pensija?

 76. Rimantas.

  Laba diena Esu 33metu netekęs darbingumo budamas 18m taip pat netekau tėvo 15m iki pilnametystės gaudinedavau ismoka, po to nebe. Girdėjau, kad parašius prašymą šalia neįgalumo pašalpos, galima buvo gaut našlaičio pensija uz visa laika ,net jei po tėvo mirties iskarto nesikreipta. Taigi mano klausimas Už kokį laikotarpį gali Sodra paskaiciuoti našlaičio pensijos ?? Ačiū.

  • LZNS

   Pensija skiriama ir mokama nuo teisės gauti pensiją atsiradimo dienos, tačiau ne daugiau kaip už 6 mėnesius iki kreipimosi dėl pensijos paskyrimo dienos.

 77. Valdas

  Turiu 60 neigluma stojau i birža gal galečiau dirbti lengvesni darba ,gavau pasiulima mokitis siunčia i NNK ar nenukentes nedarbingumo procentas?Sveikata buna geriau buna blogiau ar nebus kad negalesiu dirbt ir prarasiu procentus?

  • LZNS

   Pasitaiko atveju, kad iki 5 padidėja darbingumo lygis. Bet ar jūsų atveju taip bus negalime pasakyti.

 78. Kristina

  Laba diena, o kokia procedūra, norint pasinaikinti invalidumą? Ačiū!

  • LZNS

   NDNT INFORMACIJA TELEFONU: (8 5) 233 3320

 79. Audra

  Laba diena, ar priklauso kokia grupė, jei yra nustatyta stuburo išvarža, skausmo priepoliai kartas nuokarto kartojasi?

  • LZNS

   Tik šeimos gydytojas gali jums pasakyti ar gali parengti dokumentus dėl darbingumo lygio nustatymo.

 80. rena

  Sveiki ar kils neigalumo pensija 2019 metais? aiu uz atsakymus

 81. Audronė

  Laba diena, sūnui suėjus 18 m. nustatė darbingumo lygį 70 procentų. Nuo 7 m. serga CD I tipo ir iki šiol gaudavo neįgalumo išmokas. Šiuo metu yra moksleivis, o ir toliau žada mokyti. Klausimas: iš kokių lėšų kontroliuoti ligą, kaip galima besimokančiam gimnazijoje nustatyti darbingumo lygį.

 82. LINA

  laba diena. Man nustatytas 45 proc.netektas darbingumas. Dar nesu pensjinio amziaus, turiu37 metus darbo staza. Vyras mire 2000 m. Ar man priklauso nasles pensija.ACIU.

 83. Raimonda

  Labas vakaras. Turiu 50 procentų darbingumą. Neturiu jokio darbo stažo. Sergu epilepsija. Ar priklauso pašalpa dėl neįgalumo. Ir kur kreiptis?

  • LZNS

   Neturint stažo gali būti skirta šalpos pensija jeigu neįgalumas nustatytas iki 24 metų. Kreipkitės į Socialinį paramos skyrių ir ten jums pasakys ar galėsite gauti neįgalumo šalpos pensiją.

 84. Jolanta

  Labas.
  Esu pasimetusi ir nuskriausta manau, nes įstatymų neišmanau, o tie vis tobulinami ir keičiami bei ne mūsų naudai..
  Man 2018-04-19 buvo operotas dešinios rankos petys“Kalkėjantis tendinitas“ir ar atlikta operacija tinkamai vėlgi nežinau, nes spalio mėn. Buvo nustatytas 45%nedarbinga.Kreipiausi į Sodra, tikėjausi,kad bent nereiks mokėti pačiai PSD. Prieš tai iki 90 metų dirbau 2 ar 3metus Esu nedirbanti nuo gimimo auginu 1gr.nedarbinga 80%neveiksnia 30-ties metų dukryte .Kai NDNT perėmė, kad jie gali tik nustatyti spec. Poreikius mums buvo paskirta priežiūros (pagalbos), nors dukra teismo med. Ekspertu buvo pripažinta neveiksni ir aš paskirta jos globėja.Taigi gaunu 45%nedarbinguma,kreipiosi įsodra atsakymas jog man nebus skiriama visai nieko, nepakanka minimalaus darbo stažo 9metu ir 6mėn. Turiu tik 9mt.ir2dienas. Einu į šalpos skyrių tikėdama, kad tikrai ten siteiks parama taipogi teprašau vieno – PSD. Vėlgi atsako ne negausit nes atnešusi popieriuje parodo naujo įstatymo nutarimus. Jūsų 3gr.Jeigu būtų 2 ir dukrai būtų slauga gautumei.
  Pasiūlo eiti į darbo birža, nes esu iš dalies darbinga.
  Prašau atsakykite ar man tikrai nieko nepriklauso, gal būtų jums įmanoma sužinoti, nes sodros atsakyme nebuvo nurodyta nuo kokiu metu skaičiuota.
  Dar paklausiu, o mūsų dukrytei tikrai nwpriklauso spec slaugos poreikiai, nes NDNT tikiu kodėl atmeta mano prašymus kai bandau kreipdamosi įrodyti, kad jos sveikata negeryn, o blogyn. Keisdami iš 1grupės į darbingumo %procentus skyrė neterminuotą, Ką mums daryti,?
  To tarpu girtuokliai gauna pašalpas ar būna apdrausti, kai stoja biržon ir pasidarbaven.
  Kaip aš galiu dirbti jei dukros negalima palikti vienos, turiu būti šalia, nes16metais susirgo epilepsija

 85. Grazina

  Sveiki,man 56 metai,sergu osteoporoze-2,8 ,osteochondroze,skolioze,autoimuniniu tiroiditu-ar galiu tiketis gauti neigaluma? aciu

  • LZNS

   Negalime tiksliai pasakyti, nes sprendimą priima NDNT. Kripkitės į šeimos gydytoją, jis įvertinę sveikatos būklę pasakys ar gali parengti dokumentus į NDNT nustatyti darbingumo lygį.

 86. Ona

  Laba diena niriu Jusu pasiteirauti 2017 metais turejau 40 procentu darbingumo lygi 2018 metais nustate 45 procentu darbinguma mano diagnoze Tlk-10-AM.. G83.4 M24.5 M43.16 M48.16 M48.06 M51.1 M51.1 M53.2 M96.1 N31.9 su tokiais skausmais esu kodel man padidino procentus .Esu dirbanti nepilna darbo diena gaunu 290 atlyginima o invaliduma 153 eurus turiu beveik 29 metus darbo staza ar gerai apskaiciuotas invalidumas ir ar teisingai paskyre invalidumo lygi

  • LZNS

   1. Mes negalime komentuoti NDNT priimto sprendimo dėl darbingumo procentų nustatymo. Nes jie priima sprendimą iš turimų dokumentų, t.y. ką jiems surašė gydytojas. Jeigu asmens netenkina NDNT priimtas sprendimas, jis gali būti apskundžiamas. Apskundimo tvarka: http://www.ndnt.lt/index.php?-1205875822
   2. Sodros pensijos apskaičiavimas susideda iš kelių dedamųjų, kurių mes patikrinti ar gerai apskaičiuota tikrai negalime.

 87. Tonius

  Gaunu neigalumo pensija,bet puse SODRA atskaiciuoja alimentams.Ar galima butu prasyti pagalbos is pasalpu fondu?

  • LZNS

   Labai abejojame, kad gali būti kažkas skirta papildomai, bet galite bandyti kreiptis į socialinį paramos skyrių, galbūt ir galėtų kažkuo padėti.

 88. Vaida

  Sveiki, tėčiui skirtas 70proc nedarbingumas, jam 52metai, o stažo turi tik 10,2. Kaip suprantu neįgalumo išmokos jis negaus. Gal yra kažkokia kitokia išmoka tokiam žmogui?

  • LZNS

   Jis gali kreiptis dėl šalpos neįgalumo pensijos skyrimo. Nuo sausio mėnesio jas moka sodra.

 89. Jurate

  Laba diena,pernai buvo pas mane 60%neigalumas,esu be būtinojo stažo mokėdavo 117€šalpos pensiją, šįmet prasitęsiau davė 45%nedarbinga parašiau prašymą sodrai kadangi jau tvarko dabar Sodra šituos reikalus.Noriu paklaust kiek skiria su tokiu nedarbingumo ir be būtino stažo nuo 2019m.sodra šalpos pensijos.

 90. Barbora

  Mano invalidumas yra nuo pat vaikystės,duotas neterminuotai .Man 35 metai . Kiek teko dometis , jai teisingai supratau man padovanotas 30 metų jau stažas. Dirbu dabar 5 metus. Ar man prides liepos menesį uz visus 5 metus ar tik uz 1 metus. Bus taškai .

  • LZNS

   į visus klausymus susijusius su stažu reikia kreiptis į sodrą, nes iš klausyme pateiktų duomenų negalime suteikti konkretaus atsakymo.
   Visa „Sodros“ informacija telefonu – 1883 arba (+3705) 250 0883

 91. Rima

  1.Jei 45% nedarbinumo ir esu dirbanti močiutė 59m. Ar galiu eiti motinystės atostogų (auginti anūkę) ir kaip bus skaičiuojama motinystės išmoka.
  2. Jeigu dar turiu individualią veiklą pagal pažymą, ar galiu ją vykdyti, ar reikia ją sustabdyti, jeigu išeičiau motinystės atostogų (anūkės auginimui)?

  • LZNS

   Šiais klausymais geriausia būt kreiptis į Sodrą, nes ji mokėtų vaiko priežiūros išmokas. Visa „Sodros“ informacija telefonu – 1883 arba (+3705) 250 0883

 92. Dainora

  Sveiki. Norėčiau gauti netekto darbingumo pašalpą į kitą sąskaitą, kadangi pakeičiau banką. Kur man reiktų kreiptis? Gal galima tai padaryti asmeninėje Sodros paskytoje? Ačiū.

  • LZNS

   Prašymus dėl naujos sąskaitos, į kurią turi būti pervedamos „Sodros“ išmokos, gyventojai gali pateikti internetu per Elektroninę gyventojų aptarnavimo sistemą. Prie šios sistemos žmonės gali prisijungti turėdami elektroninį parašą arba per elektroninės bankininkystės sistemą. Š ios priemonės leidžia sistemai identifikuoti besijungiantį asmenį.
   Prisijungti prie EGAS galima per „Sodros“ svetainę arba tiesioginiu sistemos adresu https://gyventojai.sodra.lt/. Prie šios sistemos taip pat galima prisijungti per elektroninės bankininkystės svetaines bei Elektroninių valdžios vartų svetainę adresu http://www.epaslaugos.lt.
   Jei prašymą pakeisti sąskaitą ir banką teikia pensijų ar kompensacijų gavėjai, prisijungę prie EGAS kairiajame meniu jie turėtų pasirinkti punktą „Naujas prašymas“. Tuomet pagrindiniame lange atsivers pasirinkimas, kokius prašymus galima pildyti, reiktų rinktis „Kiti“. Pasirodžius prašymų sąrašui, reiktų rinktis „GPN10, Prašymas dėl mokėjimo būdo ar nurodytos sąskaitos keitimo“ ir spausti mygtuką „Kurti“. Kai atsivers prašymo forma, reiktų ją užpildyti, pažymint punktą „Pakeisti pensijos (kompensacijos) mokėjimo būdą ir/ar vietą„, toliau pažymint punktą „Pervesti į sąskaitą banke“ bei nurodyti pasirinktos kredito įstaigos pavadinimą ir sąskaitos numerį. Užpildžius formą, reiktų spausti mygtuką „Pateikti“, kuris yra viršutiniame meniu virš formos.
   Jei prašymą pakeisti sąskaitą ir banką teikia pašalpų gavėjai, prisijungę prie EGAS kairiajame meniu jie turėtų pasirinkti punktą „Naujas prašymas“. Tuomet pagrindiniame lange atsivers pasirinkimas, kokius prašymus galima pildyti, reiktų rinktis „Skirti pašalpą/išmoką“. Pasirodžius prašymų sąrašui, reiktų rinktis „GPS8, Prašymas dėl asmeninės sąskaitos pakeitimo“ ir spausti mygtuką „Kurti“. Kai atsivers prašymo forma, reiktų ją užpildyti, nurodant nuo kada norite gauti išmoką ar pašalpą į kitą sąskaitą, taip pat kredito įstaigą ir sąskaitos numerį. Užpildžius formą, reiktų spausti mygtuką „Pateikti“, kuris yra viršutiniame meniu virš formos.

 93. Rolanas

  Laba diena

  Man 40m. Turiu negalią, 40 % darbingas. Gaunu neįgalumo pensiją 264 €. Prieš mėn. netekau darbovietės. Ar užsiregistravęs LDB galiu tikėtis papildomos išmokos. Darbovietėje buvau išdirbęs 6 mėn.

  Dėkui

  • LZNS

   Jeigu kreipsitės į Užimtumo tarnybą dėl bedarbio išmokos, tai galite ją gauti, bet jos dydis bus skirtumas tarp priklausančios bedarbio išmokos ir gaunamos netekto darbingumo pensijos.

 94. andrius

  sveiki,

  1. ar neigalumo laikotarpis ieina i darbo staza?

  • LZNS

   Lietuvos Respublikos socialinio draudimo pensijų įstatymas
   10 straipsnis. Laikotarpių įskaitymas į stažą
   5. Į stažą, skiriant senatvės pensiją ar netekto darbingumo pensiją pagal šio įstatymo nuostatas, kalendorine trukme, bet ne ilgiau, negu asmuo sukako senatvės pensijos amžių, įskaitomi pagal Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymą (toliau – Pensijų įstatymas) ar pagal pensijų įstatymus, galiojusius Lietuvos Respublikoje iki 1994 m. gruodžio 31 d., paskirtų netekto darbingumo (invalidumo) pensijų gavimo metai (ar jų dalis, jeigu pensiją asmuo gavo ne visus metus).

 95. Vilmantas Povilaitis

  Labas. Žmonai baigėsi neįgalumo terminas. Gydantis gyditojas sako, kad turi uždaryti biuliotenį ir kreiptis į neįgalumo nustatymo komisiją. Tai yra labai keista? Koks įstatymas to reikalauja? Jeigu yra toks įstatymas, jis akivaizdžiai prasilenkia su sveiku protu.

  • LZNS

   Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymas:
   9 straipsnis. Ligos išmokos dėl apdraustojo asmens ligos arba traumos mokėjimo trukmė
   1. Turintiems darbo ar tarnybos santykius apdraustiesiems asmenims, tapusiems laikinai nedarbingiems šio įstatymo 5 straipsnio 2 dalies 1, 3 ir 4 punktuose nurodytais atvejais, ligos išmoką dvi pirmąsias kalendorines nedarbingumo dienas, sutampančias su darbuotojo darbo ar tarnybos grafiku, moka darbdavys. Ligos išmoka iš Valstybinio socialinio draudimo fondo lėšų pradedama mokėti trečiąją nedarbingumo dieną ir mokama iki darbingumo atgavimo dienos ar darbingumo lygio nustatymo dienos.
   Dėl Darbingumo lygio nustatymo kriterijų aprašo ir Darbingumo lygio nustatymo tvarkos aprašas:
   8. Asmenį gydantis gydytojas, nustatęs diagnozę ir atsižvelgęs į tai, kad po taikyto gydymo ir (ar) medicininės reabilitacijos išlieka organizmo funkcijų sutrikimų, kurie yra patvirtinti instrumentiniais, klinikiniais laboratoriniais ir (ar) kitais tyrimais, parengia NDNT dokumentus.
   Gydantis gydytojas greičiausiai vadovasi darbingumo lygio nustatymo tvarkos aprašu, kuria nurodoma, kad kai yra išnaudotos visos gydymo galimybės, o sveikatos sutrikimai išlieka, jis turi siųsti asmenį nustatyti darbingumo lygį.

 96. Edvinas

  Sveiki. Vykdau individualią veiklą. Esu 10 proc darbingas. Neįgalumas/darbingumas nustatytas nuo vaikystės iki pensijinio amžiaus. Gaunamos šalpos nedarbingumo pensijos suma nepriklauso nuo mano sumokamų VSD įmokų. Senatvėje pensija greičiausiai taip pat bus mažesnė už gaunamą šalpos nedarbingumo pensiją. Ar nėra galimybės man nemokėti VSD įmokų ar sumažinti jų dydį remiantis tuo, kad man nebus aktualus senatvės pensijos mokėjimas, nes nėra galimybės gauti ir senatvės pensiją ir šalpos nedarbingumo pensiją. Ačiū.

  • LZNS

   Jeigu dirbate pagal individualią veiklą, priklausomai nuo sumokamų įmokų, jums gali būti skaičiuojamas stažas ir surinkus jo pakankamai galite gauti ne šalpos, o Sodros netekto darbingumo arba senatvės pensiją.
   Ar jūs šiuo metu naudojatės lengvata ir jums nesikaupia stažas, galite sužinoti pasiskambinę į sodrą: Visa „Sodros“ informacija telefonu – 1883 arba (+3705) 250 0883

 97. Agota

  Sveiki noriu paklausti ar galima dirbti pilnu etatu turint 45% darbinguma?

  • LZNS

   Turint 45 proc. darbingumą galima dirbti pilnu etatu, jeigu to jums nedraudžia gydytojai.

 98. Violeta

  Sveiki, as esu po insulto 2011m.,turiu neigaluma 60 proc.patvirtinta 2017 spalio men.iki senatves amziaus 2022m. 11men..Mano darbo stazas ligos momentu jau buvo virs 28 metu ir gaunu Sodros neigalumo pensija. Ieskausi pastoviai darbo, bet del individualiu medicininiu apribojimu surasti sunku. Mano neigalumo dabar mokama pensija yra gerokai mazesne nei butu (kaip as suprantu) naujai mokama nuo 2018 sausio men.(mano 35.8 apskaitos vienetai ) ,pakeitus pensiju skaiciavimo tvarka.Jei tai yra IMANOMA:1) Kiek as kas menesi tureciau moketi ir) kokiu mokesciu individualiai,kad man perskaiciuotu pensija pagal nauja tvarka? 2) Ar galima butu sumoketi 12-os men. imokas per trumpesni laikotarpi pvz. jau nuo geguzes uz visus 2019metus? Is anksto dekoju uz atsakymus. Pagarbiai, Violeta.

  • LZNS

   Pensijų apskaičiavimo ir perskaičiavimo klausymais mes negalime jūsų pakonsultuoti, nes nesame Sodros specialistai. Norint sužinoti visą informaciją apie jūsų gaunamą pensiją ir/ar stažo padidinimą vykdant individualią veiklą ar pan. teiraukitės Sodroje 1883 arba (+3705) 250 0883.

 99. Eugenija

  Sveiki.Turiu 55 proc.netekto darbingumo,bet dirbu pilnu etatu po 12val.Pritaikytas NPD-308.Dar gaunu 198 eur.salpos pensijos(nes iki1994m.pagimdziau 5vaikus) Neigalumo jokiu ismoku neimu,nes pasirinkau didesne salpos pensija.Noreciau paklausti,ar teisetai man atskaito PSD(sveikatos mokesti) -72eur. beje,kiekviena menesi skirtingai?Man birzeli bus 62m.turiu 19m.9men. darbo staza. Aciu.

  • LZNS

   PSD moka visi asmenys dirbantys pagal darbo sutartis, nepriklausomai turi jie negalią ar ne. O kodėl jums kas mėnesį atskaito vis kitą sumą reiktų klausti pas buhalterę.

 100. Nijolė

  Sveiki,darbingumas 55% darbo stažas 12m.10mėn.,amžius 59 ar galiu gauti šalpos ar kokia kita išmoką. Ačiū.

  • LZNS

   Kad jums būtų skirta Sodros pensija, jums trūksta stažo (59 metai: Minimalusis stažas 14 metų 6 mėn.). Nenurodėte kiek jums buvo metų kai pirmą kartą nustatė neįgalumą, tai negalime pasakyti ar jums gali būti skirta šalpos pensija.

 101. Natalja

  Sveiki,esu su onko-lyga ,2008m.buvo-35% darbinga, nuo 2010-2016m.buvo 40% darbinga, nuo 2016m.yra 55% darbingumo {45%-nedarbinga}. Pakartotina komisija paliko 55%.
  Kodel taip staigiai pasikeite % ,nes organai neataugo ir visas komplekacijos po operacines,išliko.?

 102. Aurelija

  Sveiki, dabar sunui 27 metai ir pirmakart nustatytas neigalumas,nors susirgo sizofrenija daktaru nustatyta kai buvo 18 m. 22 metu , buvo paguldytas su psihoze i ligonine. per visa ta laika dirbes bendroj sumoj 10 menesiu. Neigaluma neformino,nesutiko,tokia liga….Nustatytas 50 proc. neigalumas,siunte komisija i Klaipedos socialines paramos skyriu,papildomu 10 proc. Kai jis nuejo,grubiai atsakyta,jog nepriklauso.Ju teigimu komisija turejo duoti ta 10 proc. Vienu zodziu kodel rasau?Viskas ivyko katik,Gal yra terminai, nes isvis nieko nezinau apie invalidumo nustatymo taisykles. Liga progresuoja,gulint ligonineje , daktaro iniciatyva pasiseke apiforminti ,be to juk tik metams….As dirbu uzsienyje,islaikau ji, buta ,kur jis gyvena, nelengva..Privatus psichoterapeutasbutinas,nes kur pries tai buvo daktare net invalidumo nesiule,nepaaiskino,kad iki 26m reiktu…tik suleisdavo injekcija ir tiek..kokioj vietoj reikia suklusti,juk nedirbes praktiskai, neformino neigalumo iki 26 m, tai ateity bus visiskas vargsas,jeigu kas man atsitiktu.Jeigu nebus stazo tai ir bus tik tokia ismoka? kokios pagalbos gali gauti sitoks ligonis? Ar galetumete idet nuorodas,Aciu

 103. Nijolė

  Neįgalumas nustatytas 2019.03.28.Tai gal savyvaldybė ka nors moka.

 104. Mildute

  Laba diena,
  Kas gali padėti apskusti NDNT sprendimą.
  Gal turite kontaktus

 105. g.

  Sveiki, prieš kelias dienas Sodra pranešė, kad nutraukia man šalpos pensijos mokėjimą, nes nedarbinga buvau pripažinta vėliau nei 26-erių. Iš tiesų man 2002, kai buvau 14, buvo pripažintas neįgalumas, bet sulaukusi pilnametystės jo neatnaujinau. 27-erių vėl buvau pripažinta neįgalia, po metų komisija patvirtino neįgalumą nuo vaikystės. Trejus metus šalpos pensiją gavau, niekas neužkliuvo. Ar toks Sodros sprendimas pagrįstas? Jeigu taip, ar egzistuoja galimybė nustatyti nedarbingumą atgaline tvarka, motyvuojant komplikuota ligos eiga? Man diagnozuota schizofrenija, nuo paauglystės stacionare gulėjau beveik dešimt kartų, darbo stažo neturiu. Ačiū.

 106. Rytis

  Sveiki,
  Tapau nedarbingu 21 m. amžiaus, dabar jaučiuosi geriau, todėl dirbu pagal individualia veiklą. Norėčiau gauti netekto darbingumo pensiją, tačiau individualios veiklos įmokos neįgaliajam yra mažos. Klausimas – ar pradirbus 2 metus galėčiau tikėtis gauti tokią pačią netekto darbingumo pensiją kaip dirbant kitam darbdaviui pvz gaunant 600 į rankas?

  • LZNS

   Informaciją apie stažą dirbant pagal individualią veiklą jums geriausiai papasakos Sodra. Visa „Sodros“ informacija telefonu – 1883 arba (+3705) 250 0883

 107. Antanina Afanasjeva

  2017m.baigesi invalidumo terminas, tais paciais metais isejau i pensija. Buvo nustatyta 50procentu neigalumas. Bet seimos daktare sake pazymejimas nebereikalingas ir nenukreipe i komisija. Bet jug as neisgijau ir esu neigali reumatinis artritas osteoporoze, dabar dar reikalinga operacija peties sanario endoprotezas. Man reikalingas neigalumo pazymejimas butinai.

  • LZNS

   Suėjus pensijiniam amžiui, asmenims nustatomas specialiųjų poreikių lygis ir duodamas pažymėjimas, kuris suteikia tokias pačias teises kaip ir neįgalumo pažymėjimas. Kreipkitės į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą (reikia turėti 2 nuotraukas) ir jums nustatys specialių poreikių lygį.

 108. Janina Bakšienė

  Sveiki, ar po neįgalumo grupės nustatymo, praėjus kuriam laikui/ pvz. 6mėn./ pablogėjus sveikatai, galiu kreiptis dėl neįgalumo grupės pakeitimo.

  • LZNS

   Galima, jeigu gydytojas manys, kad pasikeitus sveikatos būklei atsirado kriterijai, kad būtų nustatytas mažesnis darbingumo lygis.

 109. Danguolė Leišienė

  Sveiki,vyras turi 45% nedarbingumo lygį dėl stuburo.Dirba,nes iš invalidumo pensijos pragyventi negali.Darbo stažą turi.Pablogėjus sveikatai gydėsi,bet sveikata nepagerėjo.Šeimos gydytoja siuntė į komisiją nedarbingumo lygiui nustatyti.Komisijoje jam buvo paaiškinta,kad paskyrus 75%nedarbingumo lygį,jis pensijos iš viso nebegaus,nes nuo 2019 metų kovo mėn.išėjo naujas įstatymas.Dirbt pilnu etatu,kad ir palengvintom sąlygom nebegali.Kaip jam pragyventi,jei nedarbingumą perskaičioti gali,bet tada nebetektų neįgalumo pensijos?

 110. Danguolė

  Sveiki.2018-12-13 nustatytas 15% darbingumo lygis iki 2019-10-12(senatvės pensijos) ir nustatytas specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis neterminuotai.
  Kada ir kokių veiksmų reikia imtis ,kad:
  1) būtų mokama neįgalumo pensijas (ne senatvės)
  2) būtų pratęstas neįgalumo pažymėjimo galiojimas
  Ar bus perskaičiuota spec.poreikiu išmoka,(dabar gaunu 114 eurų)
  Ačiū.

  • LZNS

   1. Sukakus senatvės pensijos amžiui jūs kreipsitės į sodrą dėl pensijos skyrimo. Sodra paskaičiuos kuri pensija yra didesnė, tą ir mokės.
   2. Prieš sukankant pensijos amžiui reikia kreiptis į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą ir jums turėtą darbingumo lygį prilygins specialių poreikių lygiui ir išduos tai pažymintį pažymėjimą. Jis suteikia lygiai tas pačias lengvatas kaip ir neįgalumo pažymėjimas.
   3. Kadangi jums Specialių poreikių išmoka paskirta neterminuotai, ji be jūsų atskiro kreipimosi nebus perskaičiuota.

 111. Jolanta Bagdoniene

  Laba diena .jeigu gaunu nedarbinguma 60% ir laikinai dirbu 1 men .uz minimalu atlyginima,tai ar gausiu viska pilnai ir uz nedarbinguma ir uz invaliduma.
  Dekoju.

  • LZNS

   paskambinkit mums te. 852691308 ir pakonsultuosime.

 112. Asta

  Laba diena, darbingumo lygis 30%. Kokia tai grupe pagal senesnius nustatymus? Ir ar galiu as dirbti? Aciu

  • LZNS

   Pagal seną sistemą antra grupė.
   Dirbti galite tiek kiek jums leidžia sveikata nors ir visu etatu.

 113. Inga

  Sveiki. Turiu toki klausyma. Tevui nustatytas nedarbingumas 80% . Darbo stazas 40metu. Kodel jam priskaiciuota invalidumo ismoka buvo paskaiciuota butent uz tuos metus kada pas ji buvo gaunamos maziausios pajamos?

  • LZNS

   Negalime komentuoti kokiais būdais Sodra apskaičiuoja pensijos dydį nes tuose formulių labirintuose neįmanoma nieko suprasti. Siūlome raštu kreiptis į Sodrą ir pateikti prašymą išaiškinti kodėl buvo pasirinktas tas laikotarpis ir kodėl negalėjo būti parinktas kitas laikotarpis.

 114. Marius

  Sveiki turejau invaliduma 45% darbinkumo ,bet seis metais man nutrauke ar galiu aiti pakartotinai ja gauti ?

  • LZNS

   Patikslinkit prašau klausymą. Ką reiškia nutraukė invalidumą?

 115. Aldona

  Turiu neigaluma is vaikystes, buvo 3 gr., po to nustatytas darbingumo lygis 50% neterminuotai. Pries 11 metu, nuo 2008 pagal pateiktus dokumentus ir ivertinus darbo staza/pajamas buvo perskaiciuota mokama nedarbingumo pensija. Tuo metu darbo stazas buvo 15 metu. Iki 2010 metu dar dirbau samdomu darbuotoju ir buvo mokamos VSD ir PSD imokos, stazas jau buvo 17 metu. Nuo 2010 turiu individualia imone ir pagal istatymus IĮ savininkas ar MB narys turintis neįgalumą gali nemokėti VSD ir PSD įmokų, tad šios įmokos ir nebuvo mokamos. Klausimai dėl darbo stažo, kai ateis laikas gauti Senatvės pensiją (ji dar tik už 13 metu pagal šiuo metu galiojantį pensijinį 65 m. amžių):
  – ar laikotarpis nuo 2010 metų bus iskaičiuojamas į darbo stažą, kai yra dirbama, bet turint nedarbingumą nemokamas VSD ir PSD?
  – ar laikotarpis bus iskaičiuojamas į darbo stažą, kai bus nedirbama ir turimas nedarbingumas be termino? – tarkim uždarius įmonę.
  – ar reikia moketi bent VSD, kad butu skaiciuojamas darbo stažas, o PSD nemokėti?
  Aciu

 116. Nijolė

  Laba diena. Darbingumas 55 % nustatytas 2019.03.27, stažas 12m.11men.27d amžius kai nustatė darbingumą 59 metai buvo, ar galima gauti šalpos neįgalumo pašalpa. Ačiū.

  • LZNS

   Kokios rūšies pensija gali jums priklausyti geriausia yra kreiptis į SODRĄ (+3705) 250 0883 info@sodra.lt, kad pagal jūsų individualius duomenis suteiktų tiksliausią konsultaciją.

 117. Raimondas

  Naujas kriterijų aprašas ir totalus neįgalumo pensijų sumažinimas yra visiškas neįgalius asmenis trypiantis požiūris. Turėjau 40% darbingumą iki pensinio amžiaus ,tačiau stipriai
  blogėjant sveikatai vėl buvo kreiptasi į NDNT, kur buvo atstatytas darbingumas! Apskundus
  sprendimą, buvo grąžintas neįgalumas, tačiau tik 50%, o pensija sumažėjo per pus. Nelabai
  skaniai kvepia tokie sprendimai atimant pragyvenimo šaltinį iš labiausiai pažeidžiamo visuo
  menės sluoksnio!

 118. Asta

  Dukra nuo 3m. turejo negalia VCP, sulaukus pilnametystes kas du metus jei buvo skiriamas 35% darbingumas taip tesiasi kuri laika, bet siais metais 2019 07 31 gavom atsakyma, kad jos darbingumas 45% nei ligos kodas, nei savarankiskumas niekas nepasikeite. Tik israse is tarnybos prisidejo dar vienas apribojimas, kurio nebuvo -kelimas iki 10kg. Kokiu pagrindu ir kodel nera atliekamas savarankiskumo testas? Ji nepasidaro sau valgyti, susirgus yra globojama, nepaliekama viena nakciai ir siaip niekada nera buvusi ilgiau viena negu 12val. nesusipjausto sau maisto, poliklinikoje turiu kalbeti ir israsyti viska as(mama), ilipus ne i ta autobusa vaziuoja visa seima jos ieskoti, nes ji nelabai gaudosi.. Dukra dalyvavo savyvaldybes projekte tai ten ji galedsvo buti 1val. po to turedavo ilsetis o jusu israsas ja padare praktiskai sveika.Atsakykite kodel taip abejingai ziurite i zmones su negalia.

 119. Arnas

  Sveiki
  Esu 75% nedarbingas, turiu 1 grupes neigaluma, paraližuota dalis koju, todėl sunku vakščioti, negaliu pats užsidėti avalynės, neturiu savo gyvenamo ploto, paskyrė man 166eu pašalpa, man 48metai, darbo stažas 13 metų, prieš tai dirbau ststybose, dabar tokio darbo jau negsliu dirbti, kaip pragyventi iš tokios pašalpos, dar reikia sumokėti už kambario nuomą 70eu. Patarkite kaip pragyventi iš tokios pašalpos ir ar dar gaima kažkur kreiptisdėl papildomos pašalpos?

  • LZNS

   Kreipkitės į savivadybės socialinį paramos skyrių, nes jie teikia įvairią paramą ir pagalbą. Taip pat pasiteiraukite apie galimybę kompensuoti dalį b9sto nuomos išlaidų.

 120. Jurate

  Laba diena darbingumas yra 55%,esu dirbanti ,kelių mėnesių laikotarpyje baigsis invalidumas,dabar jokios šalpos pensijos negaunu,kadangi nebuvo reikiamo stažo.ar gausiu prasitesus invalidumo kažkokia išmoka,jei man 32m ir stažo bus 1metai ir trys mėnesiai?iš anksto dėkoju .

 121. Sandra

  Laba diena, noreciau paklasti. Ar turintys invaliduma yra drausti, jei nedirba ir nestovi darbo birzoj? Ir ar tai priklauso nuo nedarbingumo lygio?

  • negalia

   Apdraustaisiais, kurie draudžiami valstybės lėšomis laikomi asmenys, gaunantys Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytą bet kurios rūšies pensiją ar šalpos kompensaciją. Darbingumo lygis įtakos neturi.

 122. Barbora

  Juk žadėjo pridėti už stažą prie invalidumo pensijos, bet nepridėjo ne vieno cento. Turiu ,35invalidumâ ,dirbu.Dirbu 5 metai .

  • LZNS

   dAug kam nepridėjo, nes yra išskirta įstatyme asmenys į dvi grupes: kam nustatė darbingumą iki 2018 m. ir po 2018 m. Tiem kam darbingumas nustatytas iki 2018 m. pensija apskaičiuojama naudojant tik gatą darbo užmokestį neįtraukiant stažo metų, o po 2018 m. įtraukiamas yra ir darbo užmokestis ir stažas. Taigi dėl įių skirstymų galėjo ir nepakelti jums pensijos.

 123. Joana

  Ar gali neįgalus asmuo ( darbingumas 35 proc.) dirbti 1, 5 etato? Dirba darbą, kuris netrukdo sveikatai pagal medikų rekomendacijas.

  • LZNS

   Gali dirbti neįgalus asmuo tiek kiek jam nedraudžia gydytojai arba leidžia sveikata ir noras.

 124. Agne

  Laba diena, darbingumo lygis 35%. Kokia tai grupe pagal senesnius nustatymus?

 125. Vladimir

  Laba diena . Esu pensininkas . Bunant pensijoje issivyste sirdies nepakankamumo liga . Tai patvirtinta ligonines kardiologu isvadomis . Visu tyrimu israsai perduoti seimos gydytojui su zodine rekomendacija forminti neigaluma . Seimos gydytoja to nedaro , motyvuodama tuom , kad pensininkam tai nedaroma . Ar ji teisi ?

  • LZNS

   Pensijinio amžiaus asmenims darbingumo lygis (neįgalumas ) nėra nustatomas. Gali būti nustaytas specialių poreikių lygis (bet jokios išmokos nėra mokamos) arba specialieji poreikiai (pvz. priežiūra – pagalba). Galbūt jūsų sveikatos sutrikimai atitinka specialių poreikių lygio arba specialiųjų poreikių nustatymo kriterijus ir gydytoja gali parengti dokumentus dėl jų nustatymo.

 126. Kami

  Laba diena, kur reikia kreiptis jei po 2metų pakartotinai praėjus komisiją nebemoka pinigų? Darbingumas 50%. O seniau mokėdavo iš rupybos, nes nepakankamas darbo stažas

  • LZNS

   Kreipkitės į Sodrą, nes visas neįgalumo pensijas šiuo metu moka Sodra.

 127. Laba diena. Sakykit, turiu nustatyta darbingumą 35 proc. po onkologijos ir dar keliu operacijų susijusiu su pasekmių pašalinimo (rekonstrukcinė chirurgija). Atėjo laikas pratęsti neįgalumą, ir aš nežinau ar pratęs tokį patį, ar padidins jį. Per tuos dvejus metus buvo dar viena operacija, nustatė, kad neveikia skydliaukė, nuo hormoniniu vaistu šalutinis poveikis – giliųjų venų trombozė ir pakartotinę vidutinio sunkumo depresija (gydimas stacionare). Hormoninius vaistus nutraukus, puse metu vartojau Zibora, kuri reikėjo buvo pirkti iš savo lėšų, norint gyventi. Po kuri laiką sužinojau, kad laukiuosi ir nusprendėm rizikuoti. Kaip tai gali paveikti darbingumo lygio nustatymui?

  • LZNS

   Jeigu jūs teiraujatės ar nėštumas gali paveikti darbingumo lygio nustatymą, tai deja nieko negalime jums pasakyti, nes darbingumo lygio nustatymo apraše jis nėra minimas. Tikėtina, kad NDNT priims sprendimą remdamais tik turimais ilgalaikiais sveikatos sutrikimais.

 128. Loreta

  Laba dieną.Norėčiau pasiteirauti.Šių metų rugsėjo 6d. man nustatyta 50% neigalumas.Rugsėjo 9d buvau sodroje ,pasakė per 30d bus paskaičiuota ir gausių laišką.Spalio 10d ir spalio 14d buvau sodroje nėra jokio nei laiško nei pranešimo palikto atsiimti pašte.Sodroje dar patikslinta savo namų adresą..Laukiu tą laišką vis ,Sakė. 22d su neigalumu mokės.Artėja tą 22d ,laiško nėra vis laukiu.Sodroje man stažas yra sakė.Tiesiog nežinau ką daryti.Vėl eiti į sodra klausti gal tas laiškas. pakeliui pasiklydo ar sodroje užmiršo.Žinau jei namie neras tas bus paliktas pranešimas.

 129. Aistė Jurevičienė

  55 metai.30% darbingas. Stazas gal keli metai 2-3 m tiksliai nezinau. ar galiu tiketis kokios nors ismokos.? Kokia tai suma būtų? Grupę turiu prieš pusę metų.

  • LZNS

   Kreipkitės į Sodrą ir jums pagal jūsų asmeninius duomenis informuos kiek ir ko galėsite gauti.

 130. Neringa

  Vaikas turi neigaluma vidutini dabar nustate dar antro lygio spec nuolatine prieziura pagalbos poreiki. As siuo metu pati nedirbu turiu 50 proc neigaluma. Noreciau suzinot ar man skaiciuojasi stazo metai jei vaikui nustatyta prieziura pagalba?

  • LZNS

   Dėl stažo kreipkitės į Sodrą, jums pagal jūsų asmeninius duomenis atsakys į visus rūpimus klausymus.

 131. Jevgenij

  Laba dieną.2019 06 man nustatyta 50% 136€,! Apskundus sprendimą,po menesi buvo grąžintas neįgalumas 55% bet vis tiek pensija liko 136€,ar taip gali buti?

  • LZNS

   Pasiskambinkite į Sodrą ir pasiteiraukite kodėl pasikeitus darbingumo lygiui nepakito mokamos išmokos dydis. Gali būti, kad jie tiesiog dar nematė, kad yra pakeistas darbingumo lygis.

 132. Lidija

  sveiki, man neįgalumas baigiasi 06-21 d., karantinas jau tikriausiai bus pasibaigęs (06-16d. jei nepratęs) ir automatiniu neįgalumo pratesimu negalėsiu pasinaudoti. Ką daryt? Reikės įprastine tvarka susitvarkyt per tas 3d.d.?

Parašykite komentarą

Your email address will not be published